Snak

Mere indhold efter annoncen

Panathinaikos kom bagud 2-0 mod Lens, men de fik reduceret til 2-1, og grækernes hjemmekamp kan let blive en gyser, også for os, der holder øje med Danmarks koefficient.


Ja, det bliver spændende. Men synes Lens ser stærke ud, når de kan vinde, selv om de spillede med 10 mand i over 70 minutter. Mon ikke de går videre, hvis de undgår røde kort på udebane
Selv uden Panathinaikos bliver det svært for os at indhente grækerne, der nok får to hold i EL.
Schweiz og Israel kommer til at halse efter os i kampen om 15.-pladsen (hhv. to og ét hold), og vi skal jagte Skotland i kampen om 14.-pladsen, som faktisk giver væsentligt bedre vilkår end 15.-pladsen, for mestrene træder ind i PO i stedet for Q2 (EL garanteret).
Fast inventar på Sektion 12. Loyal støtte af Spurs siden 1981.
@Henoch

Nu mente jeg blot at vi dansker godt kan sætte snuden op efter Norge hvis det går vores vej på torsdag.
Jeg ved godt der skal lidt til.

Det bliver spændende at se.
Nu er det rigtig ærgerligt at FCM smed CHL når Bodø heller fik bonus pointene og Brann røg ud som jeg så snakkede om.

Æv
Puha, det ser svært ud at nå top-15. Schweiz, Grækenland og Skotland har stadig 3 hold med, så FCM og FCK skal virkelig hive mange point hjem, for at DK ender over dem. Alternativt skal Danmark både overhale Israel (1 hold) og Norge (2 hold), men Norge har et solidt forspring til DK på 2,175 point (der havde en CL-bonus på 1,500 point betydet meget).

Umiddelbart ligner det mest sandsynlige scenarie desværre endnu en 16. plads til Danmark med Israel på en 17. plads, mens Schweiz, Grækenland, Skotland og Norge får plads 12-15.

Men nu må vi se, Det bliver spændende med lodtrækningerne i dag, og uanset hvad det bliver sjovt at se, hvordan det nye ligaformat kommer til at fungere.

I øvrigt flot af både Sverige og Cypern også at kvalificere 3 hold hver. Men de ligger heldigvis meget langt fra top-15
Mere indhold efter annoncen
Annonce

Slettet









Ifølge Lukasz Bozykowskis simulation ud fra ELO-rating efter liga-lodtrækninger har Danmark stadig over 70% chance for at ende i top-15.

Jeg synes det lyder meget højt, men ELO-ratingen må vurdere FCK og FCM som noget stærkere end fx de skotske og schweiziske hold.

Her er simulationens bud på landenes ranking, når sæsonen slutter:

11. Grækenland
12. Østrig
13. Norge
14. Danmark
15. Schweiz
16. Skotland
17. Israel

Kilde: https://x.com/lukaszboz/status/1829612521994457346?s=46&t=bEhbb9OAx_2FmVt-1b5Qig
Det bunder vel i at FCK står til at have 5.1 % chance for at komme i finalen.

Det er vist meget optimistisk, hvis man kigger på vores spil, og salg af spillere.
Slag af spillerne? Er det ellers ikke dressurrytterne, der gør brug af sådanne metoder?
Noteret og ændret 🫣

Men for at blive ved snakken synes jeg det virker lige lovlig optimistisk.
Annonce