Snak

Mere indhold efter annoncen
Nej, men man kunne lade retten til kampen gå videre, men du har ret i at det nok kræver en hjemmel, som man måske ikke har. Nr. 7 vil jo kunne hævde at man har ret til den nemmere kamp.

I øvrigt historisk siden eneste gang i 1978 hvis 3 jyske holder tager alle medaljerne.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Den del bold.dk har omkring evt. erstatning for FCM er forkert. Der kommer selvfølgelig ikke "tilfældige" klubber med høj koefficient, som ikke er kvalificeret til Europa, ind i turneringen.
De må forveksle det med hvordan en direkte rebalancering fungerer, hvor klubber med høj koefficient i kvalifikationen rykkes frem.

Om det er den direkte rebalancering eller indirekte rebalancering, der kommer i spil afhænger af hvilken turnering FCM efterlader en plads i.

Hvis FCM efterlader en CL-kvalplads, så bliver der direkte rebalancering jf. 3.05 i CL-reglerne: "If the UEFA Champions League or UEFA Europa League titleholder qualifies for the qualifying phase or play-offs of the competition (CL red.), the respective qualifying rounds or play-offs are adapted accordingly, with each vacancy filled by the club(s) with the highest individual club coefficient(s) of all the clubs in the previous round of the corresponding path."

Hvis FCM efterlader en EL eller CO-plads, så bliver der indirekte rebalancering jf. 3.03 i CL-reglerne "If the UEFA Champions League or UEFA Europa League titleholder qualifies for the UEFA Europa League or UEFA Conference League through one of its domestic competitions, the number of places to which its association is entitled in the UEFA Europa League or UEFA Conference League is reduced by one."

og 3.11 og 3.12 i EL-reglerne:

"In the event of any other vacancies, priority is given to the best ranked club(s) or the cup winner(s) (or the club(s) replacing it if it qualifies for the UEFA Champions League) of the association ranked highest in the access list for the previous round of the corresponding path with the exception of clubs qualifying for the second qualifying round of the main path of the UEFA Europa League ; in this case, priority is given to the cup winner(s) (or the club(s) replacing it if it qualifies for the UEFA Champions League) in the first qualifying round which are moved up one round (to the second qualifying round of the UEFA Europa League main path).

In the event of further knock-on effects on the UEFA Conference League, priority is given to the highest-ranking club(s) or the cup winner(s) (or the club(s) replacing it if it qualifies for the UEFA Champions League) of the association(s) ranked highest in the access list for the previous round.
OK. Tak for det kattejammer. Det beroliger mig lidt.
Med hensyn til det problem, som jeg hsr rejst med hvad der sker, hvis FCM vinder EL, taber pokalfinalen og bliver nr. 3, så må løsningen nok være, at DBU, hvis FCM nærmer sig finalen, må tilrettelægge ekstra midtugekampe i SL, så SL kan afsluttes tidligere, og Europa-playoffkampen kan afvikles inden EL-finalen, hvis FCM skulle blive involveret. På den måde vil FCM have en smule at spille for, da de nok gerne vil have CO-kval som trøstepræmie, hvis de skulle tabe EL-finalen.
Der er ikke flere ledige midtuger, så det ville ikke have været en mulighed i det scenarie.
Det er nogle vilde scenarier I er ude i - fedt med lidt nørderi, omend det efter alt at dømme er overflødigt.

Der er ALT for stor risiko for FCM i at satse på EL og ende fjerdepladsen + tabt pokalfinale.
Mon ikke vi ryger ud efter første kamp mod Porto (3-0 til hjemmeholdet, i hørte det her først), hvis vi da klarer skærende i Herning på torsdag.
Følger mest FCM og dansk fodbold
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Min kollega har modtaget dette udkast til UEFA-koefficienter fra ukendt adresse, så det er formentlig blot tankespind, men ikke helt uinteressant.

Lande-rankingen reduceres med 5 % for hver placering i den hjemlige liga. Klub-rankingen lægges til. Det ville i øjeblikket se sådan ud for de danske hold.

AGF: 42,106 + 3,000 = 45,106
FCM: 40,001 + 48,250 = 88,251
SønderjyskE: 38,001
Viborg: 36,101 + 2,500 = 38,601
Brøndby: 34,296 + 9,500 = 43,796
Nordsjælland: 32,581 + 7,000 = 39,581
OB: 30,952
FCK: 29,404 + 54,375 = 83,779
Randers: 27,934 + 7,000 = 34,934
Fredericia: 26,537
Silkeborg: 25,210 + 8,000 = 33,210
Vejle: 23,950
Lyngby: 22,752
Hvidovre: 21,615
Esbjerg: 20,534
Osv.

Således vil selv en klub som Odder IGF have en UEFA ranking værdi, om end de ikke kan bruge det til så meget, ud over en eksakt placering på den samlede europæiske liste.
Tag en leifi SIGFI.
Så sluttede festen for FC Midtjylland - og for Bodø-Glimt og for næsten alle klubber fra landene uden for top-7 på landekoefficientlisten. Tilbage er kun AEK Athen og Shakthar Donetsk i Conference League, som ikke mødte hold fra de store nationer. Det er lidt trist, synes jeg.
Jeg forstår dig, men kunne du selv finde på at se Shakhtar mod AEK hvis nu de spillede?

Man er vel egentlig lykkes ret godt med det man ville? Alle de store nationer har rigtig mange hold med og de kommer langt. De små nationer har ret mange hold med og får nogle fede kampe og noget læring. Chancerne for at vinde er små ved de små nationer og dermed får UEFA alle poster-klubberne i de rigtige knock-out kampe.

Desuden får netop hold som FCK, FCM og Bodø jo en hulans masse penge ud af det, fordi at interessen er så stor for at se de andre hold, men solidarisk får de små hold jo en pæn bid af kagen. Gad vide hvor mange der så kampen i går udenfor Danmark? Kunne da være ret sjovt at vide.
OG hvor mange så City - Real.
Sidste år var der en bruger, der regnede ud, hvor meget nationerne som ligger nr. 11-20 på landekoefficientlisten fik ud af de klubber, som de har med i ligaspil i henholdsvis Champions League (CL), Europa League (EL) og Conference League (CO). Formålet var at finde ud af, om bonussystemet og antallet af kampe på trods af det højere niveau gjorde det attraktivt i forhold til landekoefficienten at få sine klubber med i de bedst mulige turneringer. Konklusionen var, at det kunne det ikke sidste år. Det kunne for landekoefficienten bedst betale sig at have hold i CO og mindst i CL, (om end det statistiske grundlag for CL var spinkelt, fordi der er så få hold fra de lande med. Jeg har nu lavet den samme beregning for i år. Jeg var i tvivl om beregningerne giver bedst mening med eller uden kval-kampene, men nu er de kommet med. AEK Athen og Shakthar Donetsk er stadig med i CO, så tallet for CO bliver lidt højere, når turneringerne er slut.

CL:
Landene fra 11-20 havde i år 3 klubber med i CL-ligaspil. De hentede tilsammen 55,75 point til deres land. Det giver et gennemsnit på 18,58
EL:
Landene fra 11-20 havde i år 12 klubber med i EL-ligaspil. De hentede tilsammen 134,125 til deres land. Det giver et snit på 11,18
CO:
Landene fra 11-20 havde i år 12 klubber med i CO-ligaspil. De har foreløbigt hentet 150,125 til deres land. Det giver et snit på 12,51, der kan blive lidt større.

Konklusion: I år ser det igen ud til at det lidt bedre kan betale sig at have et hold med i CO-ligaspil end i EL-ligaspil for de lande, som Danmark konkurrerer med. Til gengæld har det i år i markant grad bedre kunnet betale sig at have et hold i CL-ligaspil end i både EL- og CO-ligaspil. Der er dog igen et spinkelt statistisk grundlag for CL.
Til næste år ligner det ikke, at kampen om koefficientpoint og en bedre adgang til de europæiske turneringer bliver en tæt neglebider, som det har været så ofte tidligere. https://kassiesa.net/uefa/data/method5/crank2027.html
Afstanden op til Grækenland 12.-pladsen er på forhånd næsten 6 point (og den kan blive højere, hvis AEK Athen henter flere point i Conference League i år. Det virker meget usandsynligt, at vi henter det. Omvendt er afstanden ned til Schweiz 16.-pladsen ganske betryggende på over 7,3 point. Der er en lille fordel ved at ligge på 13.- eller 14.-pladsen frem for 15.-pladsen, som Cypern i udgangspunktet har med ca. 2,75 point op til Danmark, men det er ikke afgørende.
Næste år skal de danske klubber jagte europæiske resultater til deres klub og forhåbentlig i den forbindelse hente så mange landekoefficientpoint, at top-15 ikke kommer i fare, og sådan at top 12 på sigt bliver realistisk.
Med 7 points forspring til FCM ligger det til AGF at tage mesterskabet i denne sæson, hvis ikke de fejler spektakulært. Mange giver (nok mere eller mindre humoristisk ment) udtryk for, at det er en katastrofe for Danmarks koefficient, hvis AGF bliver mestre på grund af alle de fejlslagne og ofte pinlige kvalifikationer, som AGF har stået for de sidste par årtier, når de endelig har været repræsenteret i Europa. Men det har jo altså været med andre trænere og stort set helt andre trupper. Men den sidste gang, at AGF var europæisk kvalifikation, var i 2023 under Rössler, og der var de uheldige med lodtrækningen, idet de trak Club Brügge allerede i 2. kvalrunde, som slog dem 3-0 i Belgien, men AGF vandt faktisk 1-0 hjemme i en flot kamp. Hvis både FC København og FC Midtjylland med deres gode klubkoefficienter kvalificerer sig til at spille i Europa, så vil jeg mene, at det vil være en stor fordel for Danmarks koefficient, hvis AGF bliver mestre. Systemet er lavet, så at de nationale mestre fra landene i top-22, nærmest ikke kan undgå at få et land i et ligaspil af den ene eller anden slags. Og FC Midtjylland eller FC København får så som pokalmestre muligheden for at spille sig igennem kvalifikationsspillet med udgangspunkt i 1. runde af EL-kvalifikationen, som plejer med at på forhånd at blive opgraderet til 2. runde. Begge klubber vil være seedet hele vejen, og hvis de skulle tabe et dobbeltopgør undervejs, kan de stadig nå et CO-ligaspil.
Hvis AGF bliver mestre og FC København vinder pokalfinalen, vil FC Midtjylland med stor sandsynlighed hente sølvmedaljer og dermed kunne starte i CO-kvalifikationens 2. runde, hvor de altså også vil være seedet hele vejen til et eventuelt ligaspil.
Hvis AGF vinder mesterskabet, og FC Midtjylland vinder pokalfinalen, så har FC København en knudret vej til europæisk fodbold, hvor de først skal gå forbi OB og vinde nedrykningspillet, og dernæst vinde en svær udekamp mod 4.-pladsen i Superligaen, som altså kan være Brøndby, FC Nordsjælland, Viborg eller Sønderjyske. Men klarer de den, så er de altså også seedet hele vejen til et CO-ligaspil.
Hvad enten det bliver Brøndby, FC Nordsjælland, Viborg eller Sønderjyske, der så får Danmarks sidste plads(er), vil de så have en svær vej til et eventuelt ligaspil fra CO-kvalifikationens 2. runde. Brøndby vil nok være seedet i 2. og 3. runde, mens de andre kun vil være det i 2. runde (med mindre de slår et hold ud med en meget høj koefficient og overtager deres plads pga. lodtrækningsdatoerne).
Bliver AGF danske mestre, er der en OK sandsynlighed for 3 danske hold i europæisk ligaspil, og for landekoefficienten er det mindre vigtigt, at der så sandsynligvis ikke bliver et hold i CL-ligaspil i næste sæson.
Annonce