Snak

Mere indhold efter annoncen
Lech Poznan gjorde Polen til det land med lavest rangering, der stadig har hold med i turneringen. Polen er nr. 26 med 12.582 point, heraf de 4.666 optjent i år. Kroatien som nr. 27 har godt nok stadig Dinamo Zagreb med, men de har spillet alle deres fire kampe, og videre kvalifikation vil for deres side afhænge af, at både Nijmegen og Spartak Moskva taber med mindst fire mål.


Jeg er lidt i tvivl om FCK kan trække St. Etienne, når de har været i pulje sammen?
Ellers er FCKs kommende modstander blandt følgende hold: St Etienne, CSKA Moskva, Hamburger SV og Wolfsburg, samt formodentligt (mine skøn på puljeplacering) Manchester City, Galatasaray, Standard Liege og Udinese.

AaB kan trække Milan, Ajax, Valencia, Deportivo La Coruna, samt formodentligt Twente, Metalist Kharkiv, Sevilla og Tottenham.


Wolfsburg og Ajax/Twente vil være gode lodtrækninger i mine øjne.
Kosovo je Srbija
Ved ikke om det er blevet nævnt tidligere i tråden, men jeg synes det er ærgeligt at både Aab og FCK har deres første kamp på hjemmebane og returkampen på udebane. Nu har de jo gjort det godt på udebane, men alligevel, det er i hvert fald ikke en fordel for os.
Burro, FCK kan ikke trække St. Etienne i næste runde.

Punkt 6.08 punkt b i regulativerne siger følgende:

"b) The group-winners of a given group shall be drawn against one of the
third-ranked teams from another group."
Enig med Burro i at Wolfsburg og Ajax/Twente vil være gode lodtrækninger. Jeg vil dog også mene, at Metalist Kharkov og CSKA Moskva vil være udmærkede lodtrækninger udfra den betragtning at den ukrainske og russiske liga (i lighed med den danske liga) ikke er startet når første 1/16 finale spilles.
Den danske lige er heller ikke startet, når der spilles.
Man United...
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Lige et opklaringsspørgsmål.

Efter at have læst noget af debatten her, er jeg blevet lidt i tvivl om, hvornår resultaterne, som danske klubber opnår i år, træder i kraft. Så vidt jeg kan forstå på indlæggene, kommer en bedre placering på rangstigen først Danmark til gode i sæsonen 2010/11 og altså ikke fra næste sæson. Er dette rigtigt forstået, og er der et års ´forsinkelse´ indbygget i systemet?
Det er fordi man skal vide hvad man spiller om i de nationale ligaer. Derfor er man nødt til at putte et ekstra år ind, således at man ved f.eks. superligaens start ved hvor mange pladser der er at spille om i denne sæson.
Jeg tror desværre at begge danske hold har meget små chancer for at gå videre..

Eneste hold jeg kan se Aab slå er Ajax, Deportivo La Coruna, og Metalist Kharkiv. FCKs chancer er i mine øjne lige med nul, hvis man betænker at et hold som Wolfsburg skulle være den dårligste modstander.
104 års tradition- Bayer 04 Leverkusen, Die Werkself
St Etienne, CSKA Moskva, Hamburger SV og Wolfsburg, samt formodentligt (mine skøn på puljeplacering) Manchester City, Galatasaray, Standard Liege og Udinese.

Omvendt er der heller ingen af holdene, hvor man tænker, de er absolut uden chance. Danske hold har det traditionelt godt med tyske hold, FCK har det godt med russiske hold, FCM var decideret uheldige med ikke at slå City ud osv.
Kosovo je Srbija
Hvad er historien egentlig med Standard Liège? Har kun set dem i den ene kval-kamp mod Liverpool, hvor jeg vistnok faldt i søvn undervejs. Er deres hold virkelig godt nok til at holde den nuværende stil i Europa? Såfremt de indtil nu har spillet over evne, kunne de vel snildt vise sig at være den mest attraktive modstander et par måneder længere henne?
Aaahhh banter
Annonce