Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvis fairplay holdet faar faerre point end gennemsnittet af de andre hold saenker de koefficienten.


Det lidt kynisk at svinge hammeren over mindre hold pga koefficienten.

Man skal også huske alt det mindre hold som f.eks Nordsjælland og Randers får med via europæisk deltagelse. Mange af de yngre spillere for en erfaring de måske aldrig får igen, klubben får indtægt fra et par hjemmekampe (pengebonus endda hvis de når langt nok) og det er godt udstillingsvindue.

Mange af de små hold vil blive motiveret til at kvalificere sig igen, og højne ambitionsniveauet måske, eller bare nyde oplevelsen. At betragte det sort og hvidt ud fra hvor mange koefficientpoint de høster hjem er lidt kortsigtet, da man glemmer alt det positive og gavnlige små midterhold får med via deltagelsen.
ja hva hjælper det at vi kan få 5 hold med i europa hvis de mindre hold ikke har prøvet at være i europa før. at hold som nordsjælland og randers har prøvet at spille europa, kan aldrig skade dansk fodbold, selvom de måske ikke har scoret så mange point som håbet, men på det tidspunkt at vi så ligger nummer 12-13 på rangliste og ´skal ha 5 hold med, er det da kun godt at nogen mindre hold har lidt erfaring med europæisk bold...
- Michael Hemmingsen efter sigende er den eneste Superliga spiller, der har klaget til folkene bag spillet Championship Manager, fordi han mente at han ikke var god nok i spillet.
Jeg ved ikke om dette har været skrevet før.
Men jeg har lavet en beregning af hvornår danske hold træder ind i kvalen fra 2011.

Dette forudsætter at vi bliver nr 13 til 15 i år.
Sas ligaen 2010/2011
1. Giver adgang til 3 kvalrunde i cl.
2. Giver adgang til 3 kvalrunde i cl.
3. Giver adgang til 3 kvalrunde i el.
4. Giver adgang til 2 kvalrunde i el.
pokalmesteren starter i 4 kvalrunde til el.

Hvis vi bliver nr 10-12 kommer vinderen direkte i cl.
De andre pladser giver stadigvæk det samme.
#Aggereffekten
Snakken om fair-play er da vist ved at udvikle sig til en "never ending story". Der er plusser og minusser.

Måske ville det smarteste være, hvis fair-play paldsen var rendyrket bonus rent koefficient mæssigt. Eksempelvis kunne systemet indrettes sådan, at hvis et land får en fair-paly plads, så tæller de point fair-paly tjener med i koefficient regnskabet, men landets samlede antal point deles kun med det antal hold, landet har kvalificeres gennem turneringen.

Altså, således at Randers´ point i år, ville tælle med i koefficient regnskabet, men det samlede antal point som danske hold tjener skulle deles med 4 og ikke 5 som nu, for at udregne Danmarks koefficient.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Måske ville det nemmeste bare være at give en FP nation 1 eller 2 points fra starten af som en FP belønning/bonus? Og så helt droppe FP fribilletterne?

Så slipper man for diskussioner om, hvilke holds points, der skal tælle, hvilke hold, der skal regnes med i kalkylen osv.
"Figa, il Gasba solo 2,8 mln...anche se è uno stronzo ne vale almeno il doppio."
Eller have en FP-koefficient, som man ganger nationsscoren op med. Fx 1,20.

Så landet får FP points proportionelt med, hvor mange points, der hentes ind.
"Figa, il Gasba solo 2,8 mln...anche se è uno stronzo ne vale almeno il doppio."
Af alle disse løsningsforslag er jeg mest tilhænger af at FP-pladser slet og ret holdes ude af regnskabet, både hvis de forværrer eller forbedrer koefficienten.
fck-medløber.
Salzburg ser da ud til at være på vej i EL - det kan vel kun være godt for Danmark...
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Endnu bedre ved aftenens kampe, at hverken Tyrkiet (Sivasspor), Grækenland (Panathinaikos), Bulgarien (Levski Sofia) eller Belgien (Anderlecht) ser ud til at få point i aften, selvom de alle med en undtagelse (Sivasspor) er videre til EL.

Kun Schweiz (Zürich) ser ud til at en uafgjort hjemme.
En gang Coban Imperial, altid Coban Imperial
Annonce