Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvis man taber i 3 kval runde er man så helt ude, og så i euroleague hvis man taber i 4. eller hvordan?
Jeg glemmer at logge af min prfil når jeg bruger offentlige computere!!!
Hvis man taber i 3 kval runde er man så helt ude, og så i euroleague hvis man taber i 4. eller hvordan?
Jeg glemmer at logge af min prfil når jeg bruger offentlige computere!!!
Taber i 3. ChL-kval (og 1. runde i non-champions kval) = 4. kval runde til EL.
Taber i 4. Chl-kval (og 2. runde i non-champions kval) = EL-gruppespil.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Så har England, Norge og Sverige fået de 3 fairplay pladser kan jeg se via Berts side.

Hæcken fra Sverige, Ålesund fra norge har fået deres. Nogen der ved hvordan stillingen ser du i England hvem der får den der?

Syntes ikke det er ser optimistisk ud med hvem der får EL pladserne mere som det gjorde for bare 4 mdr siden. Salzburg har spillet sig sikker men forhåbentligt så kommer Rapid Wien ikke ud i europa. Steua Buhcarest så også i lang tid ud til ikke at komme nogen vegne men de kom med alligevel. Det samme for Besiktas men de tog desværre cuppen i tyrkiet og både Levski og CSKA fra Bulgarien så også dårlige ud men det gør de ikke mere, Young boys hang også med røven i vandskorpen men klarede det desværre, de israelske hold klarede den desværre også, sidst men ikke mindst var Standard Liege ved at ryge ud i noget skidt i Belgien i lang tid men fik reddet det hele med en slutspurt, og ligger nu godt til i det belgiske slutspil (måske champ league det kan ejg ikke rigtigt gennemskue) så det ser vist temligt sort ud for en evt seedning i 4 lag for BIF, FCM og evt FCN, SIF. AAB ville dog ikke have problemer bliver det dem.

Men vi slipper da for Galatassaray da de ikke er i nærheden af noget. Syntes også det er positivt at de cypriotiske hold med høj kof er kommet med og forhåbentligt klare den til seedning i 4 runde da de så vil være en mulighed for de useede danske at kunne trække dem, og de nok ikke på sigt kommer til at true danskerne.
http://www.premierleague…irPlayTable

Tottenham og Fulham ligger altså fuldstændig lige med få kampe tilbage. Kunne være morsomt hvis Redknapp, som ikke har virket særlig entausiastisk i forhold til at få sit hold i EL, bliver belønnet med en billet til EL Q1 med start 30.juni.

Som sædvanlig får de skandinaviske hold fair play billetter og hverken Aalesunds eller Häcken bliver ummidelbart seedet i Q2, så det kan blive to korte dyre eventyr for de respektives lande koefficienter.

Det ville også kræve mirakler hvis andre end AaB, OB og FCK skulle kunne blive seedet i Q4. Seedning i Q3 kan endda blive mere end svært for f.eks. FCM og SIF med tanke på at, der trækkes lod før Q2 er færdig, så eventuelle overraskelser der påvirker ikke seedningerne. Man kan dog selvfølgelig være heldig at løbe ind i et hold, der har overrasket en seedet modstander.
Brøndby, Randers og formentlig FCN ville være seedet i Q3.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
FCM er ikke engang seedet i Q3! Det ser meget meget svært ud for DK iår.

Selv FCK kan trække nogen pænt grimme modstandere allerede i Q3 og Q4 ser noget sværere ud end sidste år.

PT ved det første hurtige overblik hedder en god sæson vist. FCK i Champ league. OB i EL. Brøndby henter 2 sejre i Q3 går videre og så måske en uafgjort i Q4 og ryger ud. FCM måske en sejr og nederlag i Q3 men ryger ud alligevel.
FCN får sikkert 2 nederlag i Q4

Mere tør jeg ikke tro på inden lodtrækningen, men forhåbentlig ater det sig bedre og vi får en god lodtrækning.
moderator
En bet for Belgien, at det var Genk, der blev mestre. Det ligner ikke umiddelbart en CL-deltagelse for Belgien.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Jeg tror ikke du skal undervurdere Standard Liege de har i 3 år haft et vildt hold. Ganske vist startede de sløvt iår, men resultaterne til sidst i ligaen taler vist deres tydelige sprog. Forrige år kom de jo til var det kvartfianlen i EL og året før var man kun uheldige med ikke at slå Liverpool ud i kvalen til champ league. Liverpool blev totalt udspillet i kampen i Belgien sjældent har jeg set noget lign, det var ren og skær held at Liverpool kvalificerede sig og efterfølgende knaldede Standard da også Everton ud. Holdet er ganske givet ikke så godt som i den sæson men det er stadig stærkt og efter min mening klart Belgiens stærkest kort.

Det vil ikke være en stor overraskelse for mig hvis Standard går i Champ league afhængig af lodtrækning og EL skal i ihvertfald nok kvalficere sig til og skrabe mange point til Belgien.

Lagt det sammen med Anderlecht og Brugge nok også kommer i EL så skal vi være ualmindeligt gode for at holde Belgien bag os, jeg spår de kommer med torden skridt så den nuværende 12 plads tror jeg slet ikke er realistisk for os at holde vi må håbe på 13 pladsen som vi kommer til at kæmpe med Sweitz og Rumænien om i fremtiden med Østrig som outsidere på længere sigt. Forudsat at det er størstedelen af de sædvanlige hold som kvalificere sig i de respektive lande.

Brugge, Anderlecht, Genk og Liege
Basel, Young boys, Zürich
Rapid wien, Austria wien og Slazburg måske Sturm Graz
FCK, OB, Brøndby og forhåbentligt AAB allerede fra næste sæson det vil pynte for DK da de stadig har mange point. En MEGA bet at de ikke kom med iår.
Ser meget sort ud for Danmark, FCM bliver formentlig ikke seeded i 3 runde (man må håbe de bliver nummer 4, så de kommer ind i 2 runde, og får nogle klub point til et andet år). Brøndby er sikre så seedning i 3. runde, men bliver de nok ikke i 4. runde, og selvfølgelig bliver FCN, ikke seeded, de eneste 2 hold vi kan håbe på i gruppespil er FCK i CL og OB i europa league, muligvis brøndby med lodtrækningsheld. Så må vi bare ikke håbe FCK ryger ud i en skrækgruppe som: Barca, AC Milan, FCK og Dortmund, så er det først sort for Danmark.

Michael Collins
Det med fair play pladserne på bert´s side, er ikke de endelige, men taget efter sidste offentlig gjorte liste som var i vinters.
FCK - klubben der betyder mest for mig, i medgang og modgang. Liverpool - YNWA!
@ nicq

Det er de endelige pladser. FA har netop offentliggjort at Fulham får den engelske Fair Play plads og dermed får en kort sommerferie, før de gør Aalesunds og Häcken selskab i EL Q1.

FCM bliver formentlig ikke seeded i 3 runde (man må håbe de bliver nummer 4, så de kommer ind i 2 runde, og får nogle klub point til et andet år).


Klubben får point efter hvilken kval-runde man ryger ud i. Derfor er det lige så godt for klubbben at ryge direkte ind i Q3 og blive elimineret med det samme som det er at vinde i EL Q2 og ryge ud i Q3.
Annonce