Snak

Mere indhold efter annoncen
I forhold til optimal placering og dermed indtræden i kval runderne er det vigtigt at huske at holdene i disse optjener lande koefficient for sejre/uafgjort men hold koefficient ud fra hvor de bliver slået ud. Jeg tillader mig at anse anden pladsens oplevelse i Champions League som en alternativ at spille 4. kval runde til Euro League.
Derfor er den optimale slutstilling set fra mit synspunkt.

1-2-pokal: Hold der kommer i Europa ofte.
3-4-fairplay: hold der er seedet i runde 3 og kan holde deres seedning.

Kan vi ikke fasthold 12. pladsen (13. pladsen virker også de fleste år) bliver det vigtigt at den Danske mester er god nok til kvalificere sig gennem mester sporet.

I forhold til Belgien så har de i de sidste 5 år kun et godt år, dette var så ganske vidst en anelse bedre en det bedste danske år, de 4 andre er marginalt bedre end det dårligste Danske men alle dårligere end det 4. bedste Danske resultat.

Denmark 6.125 5.125 8.200 4.400 6.700
Belgium 4.700 4.500 4.500 8.700 4.600

Så selvom der klart er potentiale i Belgisk fodbold så har de altså generelt ikke overbevidst.
Hvorfor er der så mange, der bruger stort bogstav i fx. danske, engelske, tyske osv? Det er på engelsk, man bruger stort dér, ikke på dansk.
Kosovo je Srbija
Bare lige for at pensle det ud så spader som mig også forstår det :0)

De kampe som bliver vundet af de danske hold i kval til EL. Det er kun lande koff der tjener på dette? Regner med det er et ja.
Dvs at hold som FCN og Randers som har været med de sidste par år ville have samme hold koff som feks SIF der ikke har været med, er det rigtigt forstået? Regner igen med det er et ja.

Hvordan kan Brøndby så have en større hold koff end feks FCN og FCM er det ikke mere end 5 år siden de kom til gruppe spillet og fik en sejr og en uafgjort mod Espanyol og Maccabi Petcha tikva eller hvad de nu hed?

Og hvorfor har FCN så 7.110 mod FCM´s 6.110? ingen af de 2 hold har da været i gruppe spillet før.

Tror ikke helt den er feset ind hos mig endnu :0)

Man får "avanceringspoint" efterhånden som man kommer videre i turneringen.

Det ene point FCN har mere end FCM skyldes deres deltagelse i 3.(?) runde sidste år - også selvom de røg ud.
Man får med andre ord bonuspoint til koefficienten, blot ved at være med i turneringen - den bonus vokser så afhængigt af hvor langt man når og uafhængigt af kampresultaterne.
"Figa, il Gasba solo 2,8 mln...anche se è uno stronzo ne vale almeno il doppio."
Deltagelse i kvalifikationen giver den enkelte klub point på baggrund af hvor de bliver slået ud / eller som bonus for kvalifikation til den endelige turnering.


- Champions League Europa League
Q1 . . . . 0.50 . . . . . . . 0.25
Q2 . . . . 1.00 . . . . . . . 0.50
Q3 . . . . . - . . . . . . . 1.00
Q4 . . . . . - . . . . . . . 1.50
group stage . - . . . . . . . 2.00 (minimum)

fra http://kassiesa.home.xs4…a/calc.html
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ok så er den ved at være feset ind :0) takker
Hmmm ikke noget nævneværdigt at skrive hjem om i dagens runde andet end at Häcken ikke magtede at vinde i Luxemborg

TNS og Cliftonville spillede 1-1 om at møde FCM.
Dagens store overraskelse allerede omend den er lettere ligegyldig men
Irtysh Pavlodar 2 - 0 Jagiellonia Bialystok som sender Polakkerne ud, det var der vist ikke mange som havde troet på, de var jo mega farvoritter men hev kun en spinkel 1-0 sejr hjem på hjemmebane endda 11 mod 10 og så scorede man først 10 min før tid selvom man næsten havde en halveg 11 mod 10.

Det blev dyrt!
Så går vi snart i gang med en ny spændende Europacup-sæson. Jeg gætter på, at 5-6 koefficientpoint vil være nok til at holde 12. pladsen, kunne være lækkert hvis de danske hold i år gider gøre rent bord i kvalifikationsrunderne som de gjorde i 2008, hvor de indtjente 3,8 af 4 mulige point inden det hele for alvor gik i gang...
Lyngby først og sidst, men også samtlige danske hold i Europa-cuppen (selv Randers!)
De tidlige point er de billigste, saa ja vi maa haabe der bliver gjort rent bord.

FCM ude mod The New Saints? Klar FCM sejr til 1.65.
Annonce