Snak

Mere indhold efter annoncen
BIF bagud 0-2..både fcm og bif ryger ud tror jeg..
Thun foran 2-1 i Palermo. Italienerne gider åbenlyst stadig ikke EL, og mister dermed masser af koefficientpoints. Men dem om det.
2-2 i Palermo!
In Wenger we trust!
2-2:)
Slut i Herning. 0-0 et acceptabelt resultat, hvis FCM laver et hurtigt mål i Portugal.
In Wenger we trust!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
En dyr runde set med danske øjne.

En sejr, to uafgjorte og et nederlag var ringere end forventet, når man tager de tre hjemmekampe i betragtning.

Selvfølgelig ekstra dyrt, at BIF taber til et hold fra Østrig, som er vores direkte koffiecientkonkurrenter.

Både Belgien, Schweiz, Østrig og Israel leverer en bedre runde end DK. Kun Skotland er lige så sløje som DK.

Det ligner exit til 2 af de fem danske hold. Stephan A. sender igen BIF mere eller mindre ud af Europa, og det manglende indkøb af en angriber koster dyrt.
FCM gjorde det sådan set okay, men deres nigerianere forsøgte dog ihærdigt med ny verdensrekord i fejlafleveringer. Desuden så må Kristian Bak være enhver træners mareridt med sine vanvittigt udiscplinerede stil.

Forhåbentlig kan BIF hente en sejr hjemme, men videre avancement bliver det nok ikke til. De ligner ikke et hold, der kan holde målet rent.
FCMs chancer er lidt større, men kommer de bagud i Portugal, så er løbet kørt.

Realistisk set, så er FCK videre i CL, OB og FCN i 4. kvalrunde i EL, og det er så det. Toppen i dansk fodbold virker ganske enkelt ikke så bred, som i de lande vi direkte konkurrerer med. Både Schweiz, Belgien og Østrig har tre-fire hold, der kan leverer varen, medens vi kun har FCK og OB.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
5 års europæisk arbejde ud af vinduet. Jeg begynder at gå op i noget andet.


Pinligt. Deprimerende...
Danmark: Vejle Boldklub og Aarhus Fremad Spanien: Real Madrid NFL: Miami Dolphins
Hverken Brøndby eller FCM leverede nævneværdigt bedre sidste år, Hvis FCKog OB kan komme i slutspil begge to, skal vi nok holde den 12. plads. Men ærgeligt at se Brøndby fucke op endnu engang - de har stadion, tilhængere og traditioner til så meget mere...
Lyngby først og sidst, men også samtlige danske hold i Europa-cuppen (selv Randers!)
Udfaldet af de tre hjemmekampe er mere eller mindre som forventet. Selvfølgelig kunne man håbe på sejr til OB eller FCM, men de er de undertippede.

Brøndby skuffer. Spillemæssigt egentligt ok, men nogle dumme mål de giver væk. Dog lignede det er klart frispark på Randrup ved Ried´s anden scoring.

Brøndby er dog slet ikke uden muligheder i returopgøret, men det kræver at nullet bliver holdt.
Great players are just like death and taxes, sooner or later, they're gonna get you.
Mit bud er at hverken Repos eller Lyngbylover så FCM kampen og at I ellers har alt for høje forventninger til FCM. OB spillede ligeledes mod et bedre hold. De eneste hold der har skuffet er BIF og FCK. Foskellen er bare, at FCKs ikke kostede point. Hvis FCM eller OB går videre, er det en overraskelse. Hvis de ryger ud er det forventet.

Skidt kamp af Brøndby (så den ikke, så måske var resultatet misvisende). OB og FCM lever endnu og kan stadig lave en overraskelse.
Annonce