Snak

Mere indhold efter annoncen
@Te Birkis

Ingen tvivl om at der var en tegn på gummiben i dag og især de foregående kampe mod Hertha Berlin og Sporting Lissabon. Men at de andre danske hold, der ikke repræsenterer Danmark, skulle få mindre gummiben tvivler jeg stærkt på. Gummiben opstår ofte, fordi de pågældende spillere ikke er vant til disse situationer, hvilket de andre hold heller ikke er.
Husk at drikke vand!
God mulighed for at Austraia wien ryger sig en tur !

efter at ha været foran 2-0 har man lige fået smidt 1 mand ud og nu står den 2-1
Så røg Austria wien vist 2-2 og en mand i undertal.

Med mit held idag kan det ikke undre det er den sidste kamp jeg manglede for at vinde 6000 kr :0(
Med Schweiz fremmarch kan det godt være, at chancen for at nå tyrkiet er større end at holde dem bag os.
@ MBK

Jeg mener at folk som Stephan A, MKD, Nilsson, Kristiansen, T. Rasmussen og Thygesen bør være erfarne nok til at håndtere det pres. Flere har trods alt oplevet slutrunder, pokalfinaler og mange Europæiske kampe.

Det vil selvfølgelig altid være spekulationer om et andet hold kunne være bedre, ingen tvivl om det. Jeg tror ikke man havde set FCM, AaB eller OB smide sådanne føringer over styr.

EDIT: Altså Brøndby burde være (langt) ovre de europæiske børnesygdomme.
Ipswich Town
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Gummiben opstår ofte, fordi de pågældende spillere ikke er vant til disse situationer, hvilket de andre hold heller ikke er.

I BIFs tilfælde hænger det næppe sammen med manglende rutine. Det er vel kun Randrup, McGrath, Stenderup og Osama fra aftenens kamp, der ikke har voldsom international erfaring. Desuden er man oppe mod en modstander, der har betydelig mindre erfaring fra Europa.

Problemet for BIF var midtbanens fuldstændige kollaps. Der løber fire spillere rundt med stor rutine og adskillige landskampe på bagen, og alligevel sætter man fuldstændig ud.

Og, så er det selvfølgelig et problem, at Stephan A. spreder så stor usikkerhed. Det er et alt for tilbagevendende problem til blot at kunne affejes med uheld etc.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Det burde "Brøndby" sikkert - men så nemt er det jo bare ikke.
Var Brøndby for øvrigt ikke seedede? For hvis de var, ville samtlige andre suppe-hold, undtagen FCK, OB og AaB, vel have mødt en noget stærkere modstander, og sandsynligvis være røget ud.

Det er naturligvis noget skidt, når Brøndby dumper deres seedning, men realistisk set, havde de andre hold nok ikke fået mere ud af det. Det er dog lidt en psudo-diskussion.
Vi kunne lige så godt skælde AaB ud, for først at opbygge et så fornuftigt seedningsgrundlag, og siden fucke det op mod et lortehold, og klare sig så dårligt i ligaen, de ikke kan komme ud at spille europæisk.
Dumme AaB, tvangsnedryk dem!
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Kæmpe chance til Vitoria ! FCM´s målmand redder et hovedstød på stregen. Det går snart galt det her..
"plast bøjer sig ikke for passion. sådan er det bare!"
FCM har dog også haft et par voldsomt store chancer, ville være så lækkert hvis de kunne score et mål snart, tror ikke den her kamp ender 1-1.
Som det gik skulle det jo gå galt, virkelig ærgerligt de ikke lige fik smidt det mål #2 ind da de havde chancen.
Annonce