Måske lidt, men vi er vel enige om at FCK i årets kval ville have været det 6. stærkeste hold (set i forhold til koefficienten).
Dvs man "kun" skal rykke en plads op for at være i den gode halvdel.
Her ser det ud til (Hvis vi kigger lidt rundt på ligaerne i Europa), at Frankrig stiller med Lille, Rennes eller Montpellier, hvilket udligner at Italien sikkert kommer stærkere (Medmindre Lazio slutter som kval hold). I Spanien kunne DK være heldige at Malaga hiver 4. pladsen hjem (Eller et stærkt kørende Bilbao hold).
Der er selvfølgelig flere ligaer der spiller ind (feks Holland og Rusland).
Selvfølgelig meget meget svært, men bestemt ikke umuligt. Og man undgår måske store hold fra England og Tyskland.
Derudover vil man jo være sikker på EL gruppespil, hvilket bestemt ikke er tilfældet hvis feks FCN skal til at spille kval, da de nemt kan ryge ud i non-champions kval 3 (Hvilket vi må formode FCK med deres seedning ikke gør)
Et øjebliksbillede for 4. kvalrunde ser således ud:
Shakhtar Donetsk 81.493 (3)
AC Milan 78.967
CSKA Moscow 71.799 (3)
Sporting CP Lisbon 67.069 (3)
PSV Eindhoven 65.903 (3)
-------------------------------
Schalke 04 65.570
FC København 45.425 (3)
Lille OSC 37.068
Trabzonspor 18.765 (3)
AEK Athen 23.860 (3)
Newcastle 15.807 (Som Levante)
Levante 14.351 (Kunne ikke finde dem på listen, så det er Spaniens koefficient)
Pt ligger FCK altså nummer 7. 4 hold over i den nuværende situation har mulighed for at snuble i 3. runde. Selvfølgelig kan stillingerne ændre sig (Særligt i England er der gode chancer for at et hold kvalificerer sig som er over FCK).
England kan hoppe over, mens et land som Italien kan ende under FCK.
Om ikke andet. Skal DK nogensinde have 2 hold i CL, så skal FCK ikke blive mestre som det ser ud pt.