Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg håber de trækker et hold som Benfica. Et godt hold, der anser Esbjerg som en walk-over, men et af de hold som ikke hører til blandt de allerbedste.

At trække Juventus ville være katastrofalt, men måske endnu værre Shakhtar. Et hold som Basel ville også være en skrækkelig modstander efter min mening. De er unge, hurtige og virker ikke til at tage nogen kampe for givet.
Silkeborg IF
At trække Juventus ville være katastrofalt


Fordi vores track record mod danske hold på det seneste er skræmmende eller? Selvfølgelig skal Juve gå videre fra sådan et opgør, men intet vil overraske mig.
Fordi vores track record mod danske hold på det seneste er skræmmende eller? Selvfølgelig skal Juve gå videre fra sådan et opgør, men intet vil overraske mig.


Over to kampe har de vel slået de danske hold ret sikkert. Sammenlagt 4-2 over FCK i år, og 5-1 over FC Nordsjælland. Kombineret med at Esbjerg - Trods flotte præstationer, er dårligere end FCK på stort set alle parametre, og det faktum at Juventus fører Serie A, og mon ikke de fører ret suverænt til den tid. De har i hvert fald et usædvanligt nemt program her de næste 5-6 kampe, foruden hjemmekampen imod Roma.

Og så fordi det er det bedste hold på papiret, af dem der er mulige at trække. Efter min mening.
Silkeborg IF
Det lyder da helt barok, at det sportsligt bedre kan betale sig at blive 2´er i Europa League??
For det første er det min vurdering, at det sportsligt set vil være bedre at være toer. Jeg er rimelig sikker på, at andre vil mene noget andet.

For det andet ser det ikke som barokt. Det er jo marginaler, der bestemmer, om man bliver en af de dårligste eller en af de bedste treere i ChL-gruppespillet

For det tredje kan vi jo først afgøre, om det bedst sportsligt set at blive etter eller toer efter i aften, når EL-grupperne også er afgjort, og vi dermed kender alle Efb´s 11 mulige modstandere, og ikke kun de fire, vi kender nu.
En gang Coban Imperial, altid Coban Imperial
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Vi kan vel godt allerede nu berede os på at Esbjerg bliver toer. Kræver det ikke lidt af et mirakel at bliver vinder af gruppen? Mirakel er måske så meget sagt, men det kræver en sejr der er større end 2-1 på antal mål. Eller en to måls sejr. Baseret på, at Esbjerg kun har vundet ét måls sejre i Europa, og at Salzburg har vundet samtlige af deres kampe gør det vel til lidt af et mirakel hvis Esbjerg skulle få 2-0 eller 3-2 med sig fra Salzburg.

Så hvis vi nu tager udgangspunkt i at Esbjerg får den anden plads, hvem kan vi så forvente at se dem trække?

Valencia
Ludogorets
Rubin Kazan
Fiorentina/Dnipro
Frankfurt
Genk
Sevilla (Sandsynligvis)
Lyon/Betis
Trabzonspor/Lazio
Tottenham
AZ/PAOK

Der er både gode og knap så gode muligheder der. Frankfurt, Genk, Trabzonspor og AZ bør være mulige. De er i hvert fald ikke voldsomt meget bedre end St. Etienne. Valencia, Fiorentina, Sevilla eller Tottenham ville dog gøre ondt.
Silkeborg IF
Har Salzburg ikke stadig fordel paa indbyrdes maalscore hvis Esbjerg vinder 3-2 (hvilket de selvfoelgelig ikke goer).

Jeg stemmer i oevrigt paa Ludogorets.
Status på aftenens kampe af interesse for DK indtil videre

18:00/19:00 (slut)

Maccabi Tel Aviv (Israel) - Bordeaux 1-0
Frankfurt - Apoel Nicosia (Cypern) 2-0
Salzburg (Østrig) - Esbjerg 3-0
Dinamo Zagreb (Kroatien) - Ludogorets 1-2
Pandurii (Rumænien) - Pacos de Ferreira 0-0

Lidt blandede bolsjer.

Status i grupperne blev:

- Dinamo Zagreb og Pandurii røg begge ud på røv og albuer med kun hhv. et og to point

- Salzburg og Esbjerg gik begge videre, og det var en stor bet med maksimumpoint til Østrig i de to indbyrdes kampe.

- Maccabi Tel-Aviv tog desværre yderligere tre point i aften, og er videre til forårets kampe.

21:05 (i gang, kvarter spillet)

Dynamo Kiev - Rapid Wien (Østrig) - 0-1
Estoril - Slovan Liberec (Tjekkiet) 0-0
Betis - Rijeka (Kroatien) 0-0
Apollon Limassol (Cypern) - Legia Warszawa (Polen) 0-1
Maccabi Haifa (Israel) - Shakhtyor 0-0

Rigtigt skidt med østrigsk føring i Ukraine. Heldigvis er der langt til mål.
En gang Coban Imperial, altid Coban Imperial
Nu er feltet af Efb´s mulige modstandere øget fra fire til elleve:

Fra Champions League:
Shaktar Donetsk, Benfica, Napoli og Basel

Fra Europa League:
Valencia, Ludogorets Razgrad, Rubin Kazan, Fiorentina, Eintracht Frankfurt, Genk og Tottenham

Der mangler kun gruppevinderne fra grupperne H, I, J og L.

Lad os få Ludogorets (sportsligt set) eller Tottenham (økonomisk set)

Lad os undgå østeuropæerne Shaktar Donetsk og Rubin Kazan
En gang Coban Imperial, altid Coban Imperial
Indtil videre ser det ok ud, nederlag til Rapid Wien og Apollon Limassol samt PAOK Thessaloniki. Hvis vi nu kan kombinere det med et nederlag til Liberec stiller jeg mig tilfreds.
Annonce