Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er dog måske fint nok, at det netop er i udekampen, at man mangler sin rendyrkede venstreback. Det bliver i større grad en kontrakamp.


AaB starter faktisk hjemme. Jeg har set denne forkerte holdning en del gange, ved ikke hvordan den er opdaget, men jeg ville lige rette det inden den går videre :-)

Jeg er iøvrigt helt enige i at transferstrategien for både EfB og AaB ikke tegner et godt billede af Europachancerne, men omvendt synes jeg det er vigtigere at tænke langsigtet.

I dag håber jeg på en FCK overraskelse samt at AaB holder nullet så begge kampe er åbne til returen.

Udvandret Nordjyde. https://9gag.com/gag/aQ3rNP7
Jeg har sovet i timen mht. hjemme og ude.

Pointen var ikke at diskutere om EfB´s og AaB´s strategier generelt er den rigtige eller den forkerte, men i Europa-optik synes de entydigt at være ganske problematiske.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Her følger en komplet liste over kampe af "dansk" interesse de kommende dage.

Medtaget er kampe for hold fra holdene fra 17. til og med 24. pladsen, da vi må formode, at de er de hold, vi skal kæmpe med om placeringerne i år.

I parentes er nævnt gennemsnitlige odds for videre kvalifikation med det interessante hold nævnt først. Odds hentet fra internetside med sammenligning af odds fra forskellige bookmakere.

17. Israel (20,500, 2 af 4 hold tilbage)

Hapoel Tel-Aviv og Hapoel Beer-Sheva er allerede ude.

Maccabi Tel-Aviv møder i aften i CL NK Maribor fra Slovenien (59% vs. 41%)
Hapoel Kiryat Shmona møder i morgen i EL Dinamo Moskva (16% vs. 84%)

18. Cypern (19,300, alle 5 hold med endnu)

APOEL Nicosia møder i aften i CL HJK Helsinki (71% vs. 29%)
AEL Limassol møder i aften i CL Zenit St. Petersburg (14% vs. 86%)
Omonia Nicosia møder i morgen i EL Metalurg Skopje fra Makedonien (72% vs. 28%)
Ermis Aradippou møder i morgen i EL Young Boys (ingen odds fundet)

Apollon Limassol træder først ind i playoff runden i EL.

19. Kroatien (18,625, alle 4 hold med endnu)

Dinamo Zagreb møder i aften som bekendt Aab i CL. En vigtig indbyrdes kamp mod en af konkurrenterne (63% vs. 37%)
RNK Split møder i morgen i EL Chernomorets Odesa fra Ukraine (ingen odds fundet)
NK Rijeka møder i morgen i EL sensationen Víkingur fra Færøerne. Jeg ved godt, hvem jeg holder med (ingen odds fundet)
Hajduk Split møder i morgen i EL Shakhtyor Karaganda fra Kazakhstan (48% vs. 52%)

20. Polen (17,750, 3 ud af 4 hold med endnu)

Zawisza Bydgoszcz allerede ude.

Legia Warsaw møder i aften i CL Celtic (29% vs. 71%)
Ruch Chorzow møder i morgen i EL som bekendt Esbjerg. Endnu en vigtig "indbyrdes" kamp (42% vs. 58%)
Lech Poznan møder i morgen i EL Stjarnan FC fra Island. Håber på islandsk sejr (ingen odds fundet)

21. Danmark (17,200, alle 5 hold med endnu)

Aab møder i aften i CL Dinamo Zagreb (37% vs. 63%)
FCK møder i aften i CL Dnipro Dnipropetrovsk (41% vs. 59%)
Brøndby møder i morgen i EL Club Brugge (ingen odds fundet)
Esbjerg møder i morgen i EL Ruch Chorzow (58% vs. 42%)

FCM træder først ind i playoff runden.

22. Hviderusland (16,500, 3 af 4 hold med endnu)

Neman Grodno er slået ud allerede

BATE Borisov spiller i CL mod DVSC Debrecen fra Ungarn. Første kamp i går endte 1-0 til ungarerne, som spillede hjemme (ingen odds fundet)
Shakhtior Saligorsk møder i EL i morgen Zulte Waregem fra Belgien (ingen odds fundet)
Dinamo Minsk møder i EL i morgen CFR Cluj fra Rumænien (ingen odds fundet)

Sandsynligt, at alle fire hold taber i denne runde, så kun BATE Borisov er tilbage i EL playoff herefter.

23. Skotland (15,650, 3 af 4 hold tilbage)

Motherwell er allerede ude.

Celtic spiller i CL mod Legia Warsaw fra Polen. Her må skotterne gerne slå polakkerne ude i min optik (71% vs. 29%)
St. Johnstone spiller i EL i morgen mod Spartak Trnava fra Slovakiet (ingen odds fundet)
Aberdeen skal i EL i morgen op mod mægtige Real Sociedad (ingen odds fundet)

24. Sverige (15,525, alle 5 hold stadig med)

Malmö FF spiller i CL mod Sparta Praha. Første kamp i aftes blev tabt 4-2 ude, så de er i problemer (ingen odds fundet)
IF Brommapojkarna er på eventyr i EL mod Torino (ingen odds fundet)
AIK Stockholm skal i EL på langtur til Kazakhstan, hvor FK Astana venter (58% vs. 42%)
IF Elfsborg har i EL på papiret en god lodtrækning mod FH Hafnarfjardar fra Island (69% vs. 31%)
Endelig skal IFK Göteborg op mod Rio Ave fra Portugal (ingen odds fundet)
En gang Coban Imperial, altid Coban Imperial
Godt nyt fra Helsinki, hvor HJK er foran 2-0 mod Apoel Nicosia ved pausen. Michael Tørnes på kassen for finnerne.

Også udemærket, at AEL Limassol indtil videre kun har uafgjort hjemme mod Zenit Skt. Petersborg. Her også pause.

Og så selvfølgelig også godkendt af FCK indtil videre.
En gang Coban Imperial, altid Coban Imperial
Interessant at Red Bull Salzburg er bagud mod FK Karabakh i Aserbajdsjan
I think religion should be treated with ridicule, hatred and contempt, and I claim that right. - Christopher Hitchens I will try anything once, except incest and folk dance. - Oscar Wilde Il mio cuore sarà sempre viola
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Dnipro har ikke været skræmmende hidtil og FCK kan fint spille igennem deres pres. Desværre synes Nicolai Jørgensen at have en decideret off day.

Edit: Også begynder Dnipro at presse på.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
HJK på 2-0.
Peter Ankersens konkurrent i Salzburg har i øvrigt fået direkte rødt, så han får da formentligt returkampen fra start.

https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Apoel gik lige amok, og HJK i undertal. Lad os bare sælge den for uafgjort nu.
Udvandret Nordjyde. https://9gag.com/gag/aQ3rNP7
Det er heller ikke optimalt med AEL´s føring mod Zenith, der er en mand i undertal.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Annonce