polka,
For mig er resultaterne noget nær ligegyldige, da det er fuldstændig ligemeget, om Danmark ligger nummer 19(denne sæson), eller nummer 45 som Malta gør. Den eneste forskel er, at den danske cupvinder indtræder i Q2 i stedet for Q1. Begge lande har samme antal deltagere; nummer to og tre i ligaen indtræder i Q1, og mesterholdet indtræder i CHQ2.
Der sker først noget for alvor, hvis Danmark kan kravle op på 15. pladsen. Så får vi mulighed for at have to hold med i CL, og vi får sendt fem hold ud i Europa.
http://kassiesa.home.xs4…ss2015.htmlAf ovenstående grund, og i forhold til det jeg skrev tidligere mht. kvaliteten af den norske og bulgarske liga, så finder jeg det uinteressant, om bulgarske eller norske hold dummer sig her i kvalifikationen.
Du er af en anden mening, og det er fair nok. Jeg er bare uenig i, at det har været en ´god´ aften. Det er ordvalget jeg hæfter mig ved.
Danmark er langt efter Schweiz på nuværende tidspunkt, men for bare fem år siden - dengang Danmark var nummer 12 på listen - havde vi flere point end Schweiz har i dag.
Så ambitionen skal selvfølgelig være at få Danmark i top 15 igen, og hvorfor ikke starte allerede i år?
Derfor håber jeg først og fremmest på, at hold fra lande som Cypern, Rumænien, Tjekkiet, Polen, Kroatien og Sverige(Jeg mener den svenske liga har et uforløst potentiale) mister point, end hold fra lande som Norge, Bulgarien, Skotland og Hvidrusland.