Snak

Mere indhold efter annoncen
Fornemt resultat, tillykke til FCM.
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
Jeps. Jeg vaedder en hel del paa at Southampton stadig gaar videre sammenlagt, men FCM har stor aere af det resultat, og specielt deres 1. halvleg.
Så synes jeg heller ikke fcm var mere presset. De spillede glimrende, og for første gang med europæisk snit. De formåede at ødelægge kampen i anden halvleg hvilket er et Succes kriterie når man spiller i europa mod et hold som soton. Hjemmeholdet vi klart bedst i anden halvleg men de vadede jo ikke ligefrem i chancer. Alt i alt en kæmpe præstation af jyderne..
123
FCM blev kørt over i det første kvarter af anden halvleg, men ellers var det da ikke rigtigt panik.

Southampton går nok videre, for de scorer sikkert i Herning, men nu er der da reel spænding om udfaldet.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Fin kamp af fcm. Nu skal de bare holde nullet på Herning stadion.

Pelle var noget af en mundfuld for fcm spillerne. Det var sgu en fornøjelse at se.

Well. Noget helt andet.

Jeg så den dårligste indsats af et dansk hold i form af bif mod PAOK. Det var 90 minutter, hvor bif blev udspillet på kryds og tværs og var heldige med kun at tabe 5-0. Jøsses en lorte omgang. Pinligt.

Og det var hele vejen rundt. Franks taktik er helt krudtet af. Hvad er ideen med Elmander på toppen!? Ikke score mål på kontraangreb. Spillerne kom også med en tam attitude og blev overmatched på alle pladser. Krydret med et par personlige brølere fra den bærende spiller, Danny Agger, så får man en lussing og er effektivt sparket helt ud af Europa.

Kredit for at bryde seedningen mod Cypern bumserne, men fuck det var svagt idag.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Mere indhold efter annoncen
Annonce
De formåede at ødelægge kampen i anden halvleg


Det er vist en lidt romantisk beskrivelse af begivenhederne. Halvheldigt underkendt scoring imod, Dahlins super-redning og så stolpen der redder til sidst, den kunne sagtens have endt 3-1. Den første halve time af anden halvleg bliver FCM løbet over ende flere gange, Saints får det bare ikke omsat til mål, udover det ene.
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
Med Staeua´s result hjemme i Bucharest mod Rosenborg og Astra Girgiu´s tynde 3-2 sejr hjemme over AZ Alkmaar kan Rumaenien nemt ende deres saeson allerede i returrunden med 2 point.
Set i lyset af, at jeg vist skriver for lange indlæg efter nogens mening, må jeg hellere fatte mig i korthed denne gang og bare konstatere følgende:

- Danmark tabte i denne uge en plads på 2016-ranglisten, da vi blev overhalet af Skotland
- Danmark tabte i denne uge hele tre pladser på 2017-ranglisten, da både Norge, Skotland og Polen gik forbi.

Den lader vi lige stå et øjeblik, mens vi glædes over det gode sidstehåndsindtryk fra aftenens danske kampe og glemmer det grumme førstehåndsindtryk.

Stadig min. to kampe tilbage i Danmarks europæiske sæson i år. De afgør, om der skal grines eller grædes over denne sæson, som jo i parentes bemærket min. er den andenbedste af de sidste fem sæsoner.

Håber, indlægget var kort nok, Burro ;-)
En gang Coban Imperial, altid Coban Imperial
"Danmark tabte i denne uge hele tre pladser på 2017-ranglisten, da både Norge, Skotland og Polen gik forbi"

Lad dem. Vi har brug for alle de kval. kampe vi kan faa. APOEL og Maccabi henter vel ogsaa de point vi er foran dem der saa vi sender pokalvinderen i 1. kval. runde med ligaens nummer 2 og 3 hvis Qarabag og Qabala henter nok point.
Udover Rumaenien virker ogsaa Oestrig til at vaere et top 16 land som klarer sig virkelig skidt.

1.4 point indtil videre, og Salzburg tabte 2-0 ude mod Dinamo minsk, Altach tabte hjemme mod Belenenses mens Rapid Wien er garanteret gruppespil men tabte hjemme 1-0 mod Shkahtar. Det kunne ende med at blive et rigtigt, rigtigt grimt aar for Oestrig, selv med Rapid Wien i gruppespil eftersom de ikke har en god seeding.
Annonce