@ Dr. Syg.
Synes i hvert fald du overvurderer et par af de danske holds muligheder.
AAB: Jeg giver dem max. 10% mulighed over to kampe. Sampdoria er ikke nogen stjernespækket hold, men reelt ville ingen AAB spiller realistisk set komme i betragtning til Sampdorias reservebænk - Jeg har ikke fantasi til at forestille mig at AAB skulle kunne gå videre over to kampe.
OB: Sparta Prag er et stærkt hold med masser af A-landsholdsspillere fra Tjekkiet og Slovakiet samt et par spillere der var med til at vinde sølv ved U20 VM denne sommer. Svært at sætte procenter på, men 40 % til OB virker meget højt.
FCM: Lokomotiv er ikke kommet flyvende fra start i ligaen, men et blik på truppen må give Erik Rasmussen mareridt. Landsholdsspillere i lange baner, som eks. Dmitry Sychev der er Ruslands absolut vigtigste offensivspiller. Peter Odemwingie er nok også et navn en del vil nikke genkendene til efter han i nogle sæsoner har bombet løs i den franske liga for Lille. Specielt offensivt har man mange interessante navne og hhv. Guilherme og Traoré er luksusspillere at kunne have på bænken. Skulle jeg presses ud i at sætte procenter på ville jeg nok ligge omkring 25-35 % sandsynlighed for FCM avancement.
FCK: Lens er svære at vurdere. Et hold der bliver nummer 5 i europas 4. bedste liga skal man ikke undervurdere, på trods af en "shaky" start i ligaen. Navne som Kanga Akale, Luigi Pieroni, Adama Coulibaly, Bonaventure Kalou, Aruna Dindane og Eric Carriere borger for topkvalitet og noter jer lige navnet Kevin Monnet-Paquet.
50/50 er ret optimistisk i min bog - Men FCK er det bedste danske bud på avancement
I think religion should be treated with ridicule, hatred and contempt, and I claim that right.
- Christopher Hitchens
I will try anything once, except incest and folk dance.
- Oscar Wilde
Il mio cuore sarà sempre viola