Snak

Mere indhold efter annoncen
Giver 4 hold med 25% chance hver for avancement, 100% for vi får et hold med i gruppespillet? :)

Nej personligt bliver jeg skuffet hvis ingen går videre, men ingen er dog favoritter, holdene går fra små til store underhunde, med FCK som den mindste og Aab som den største. 2 Hold i gruppespillet ville være stort, men tror nu ikke meget på det.
Ser man på de norske og svenske der ligesom de danske alle er useedede, så tror jeg de danske gerne/hellere ville have mødt nogen af dem de andre skandinaviske er kommet op imod:

Häcken vs Spartak Moskva : Häcken var i pot med AaB, så om det er Sampdoria eller Spartak Moskva gør nok ingen forskel

Hammarby vs Braga : Portugisiske Braga er et hold der nok vil være en svær modstander, så heller ikke her nogen fordel

Helsingborg vs Heerenveen : Heerenveen tror jeg til gengæld, at flere danske hold gerne ville have mødt

Brann Bergen vs Club Brügge : Club Brügge har en stor international erfaring, men belgisk fodbold er vel for nedadgående i europæisk sammenhæng, så lidt fifty-fifty

AIK Stockholm vs Hapoel Tel-Aviv : Jeg kan ikke lige kende det ene israelske hold fra det andet, men et hold fra Israel er IKKE det mest afskrækkende. F.eks vandt et tyrkisk 2.divionshold lige over et israelsk der efter "experters" mening havde et på papiret stærkt hold

Elfsborg vs Dinamo Bukarest : Elfsborg var i pot med FCK, så ..
Nu har det jo aldrig været en forudsætning for bold.dks debat, at man ved hvad man taler om... > https://twitter.com/crackbaby1312/status/983805501262716929?s=21
Først vil jeg lige sige at jeg næsten ikke kender noget til Sampdoria. Dog ville jeg mene at Åb ikke har en chance mod Sampdoria, Sampdoria er et Serie A-hold. Den italienske liga hører til blandt europas 5 største - på linie med Primiera, Ligue 1, PL, og Bundesligaen. Uden den store kendskab til italiensk fodbold vil jeg vove at påstå at Sampdoria er et midterhold der har etableret sig ret godt i Serie A. Og italienske hold plejer også at "turde" spille taktisk klogt, og meget definsivt (en måde som publikum ikke (altid) kan lide). Generelt vil jeg tro der ville være klasseforskel på den italienske og den danske defensiv. Italienske hold plejer at være utrolig effektive og udnytte deres chancer. Det kan man ikke sige om de danske hold. De skaber mange chancer men brænder også de fleste. Så jeg vil sige at Åb´s defensiv ikke kan spille op med Sampdorias, på en god dag kan Åb´s angreb dog spille op med deres. Jeg ville sige 80-85 måske 90 i Sampdorias farvør. Men det er vigtigt at Åb spiller offensivt fra start så de kan åbne italiænernes forsvar. Tilgengæld er Åb nok bedre i SAS-ligaen end Sampdoria er i Serie-A.

Jeg synes de fleste er lidt pessimistiske med hensyn til Ob´s chancer. Ob kan sagtens spille op med Sparta Prag. Sparte Prag har mange-årig CL erfaring det er rigtigt. Men Ob har erfaring fra sidste års UEFA-cup også, hvor de som bekendt nåede gruppespillet. Ydermere slog de Berlin som de ellers var store underdogs mod. Sparta Prag kan vel sammenlignes med FCK. Mesterholdet fra Tjekkiet - Mesterholdet fra Danmark. Og dansk klubfodbold er nok ligeså god eller sågar bedre end tjekkisk. Jeg ville sige 50-50 eller højest 55-45 i tjekkernes farvør, men heller ikke mere! Det bliver en meget lige kamp.

Folks bedømmelse af FCK´s og FCM´s chancer jeg generelt ret enig i.
Ailton nach seinen wechsel zu Duisburg, wo er unter anderem auf seine Frau verzichten musste: "Totale Konzentration auf Fußball. Ohne Sex, ohne Bumbum. Orgasmus gibt es nur, wenn ich ein Tor schieße. Tor Bumbum. Ailton ist wieder da"
har set et par kampe med sampdoria. og syntes ikke det så specielt godt ud!
og åb skal man heller ikke undervudere, jeg vil sige 40-60% til samp.

lens tror jeg til gengæld også fck kan slå, men alligevel har lens et andet nevue 50-50%

jeg så god kampen mellem arsenal og spartha prag. og i den kamp havde prag over hovedet ikke noget at byde på.
og ob gør det godt internationalt. (husk lige på berlin) jeg vil sige 45-55% til prag. men tror sagtens at ob kan vinde

midtjylland Moskva, danske hold har aldrig haft det godt med rusiske hold. men fcm har spillet meget godt denne sæson, og moskva har ikke helt fået spillet til at køre, men alligevel vil jeg sige 30-70% til moskva
Jeg går ud fra du mener AaB, når du skriver åb! Nå, men hvis AaB ikke har en chance imod Sampdoria, så kan de jo ligeså godt ligge sig ned, rulle rundt på ryggen og give op fra starten. Ingen grund til at spille den kamp. Spar pengene det vil koste at transportere spillere osv ned til Italien. Bliv hjemme og lad op til den næste kamp i SAS ligaen.
Selvfølgelig har de en chance, det har alle hold. AaB´s er dog ikke forfærdelig stor. Jeg vil give dem 5-10% chance for at gå videre
Sur og træt gammel mand!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Synes det ser ud som nogle ret svære modtandere for Danskerne. Tror godt FCK kan nappen Lens. OB gjorde det fint mod dem sidste Ueafa sæson. AABs synes jeg ser rimelig svær ud, Sparta og Lokmotiv er heller ikke sjove på udebane.
Chelsea FC-fan siden 1996-97 sæsonen. I 1997 havnede FA Cup-finalen i mit TV. Jeg var ikke ret gammel, men kunne dog forstå en smule. Chelsea mødte Boro, og CFC vandt kampen med 2-0, der var jeg solgt. Siden har jeg været CFC´er.
Hvorfor var det at Rosenborg kunne trække det der finske hold? og hvorfor var det hold seedet til 3 kvalrundte i CL?

Et andet spørgsmål, når holdene tjener point er det så samme regler som lande koefficienten med 3 point for CL gruppespil, 2 point for sejr og 1 for uafgjort (Det halve i kval) og regnet ud over 5 år?
Jeg mener det finske hold overtog levskis seedning. Derfor blev de seedet.
Så fik jeg sendt kæresten hjem og jeg kan nu passe mine nørdede sysler igen- deriblandt en update på situationen omkring Danmarks muligheder i europæisk klubfodbold.
Det bliver svært - for ikke at sige umuligt - at nå 18. pladsen i år, men gevinsten ved den er til at overse (2 hold får lov at springe 1. UEFA kvalrunde over), så det er langt vigtigere at vi holder os blandt de 21 bedste. Således at der også i 08/09 udgaven af superligaen kan spilles om en ekstra Europa Cup plads. Her ser det fornuftigt ud - ikke mindst fordi Partizan Beograd er sendt ud på en skrivebordskendelse og fordi de israelske hold ser ud til at floppe i år.

Her er en gennemgang af landene omkring Danmark på landeranglisten. Data er hentet fra "den kongelige hofleverandør" Bert Kassies:

Nr. 16: Norge. Koefficient 20.225

Rosenborg badede sig til historiens billigste CL billet, mens Frederikstad røg ud til Hammarby. Der er således kun 3 norske hold tilbage i Europa:

Rosenborgs held slap op fredag ved middagstid. Der bliver næppe meget tilovers til nordmændene i en pulje, der også tæller Chelsea, Valencia og Schalke 04.
Brann Bergen slog uden det helst store besvær Suduva fra Lithauen og møder nu Club Brugge. Vi hepper på Elrio van Heerden!
Vålerenga var på spanden i første kamp mod Ekranes - ligeledes fra Lithauen - men vandt sammenlagt 7-1. Møder nu Austria Wien.

Et enkelt norsk hold i gruppespillet kan ikke udelukkes, og i det hele taget bliver nordmændene umulige at hente i år.

Nr. 17: Schweiz. Koefficient 19.475

Zurich røg ud til Besiktas i CL kvalen, mens Young Boys som ventet ikke kunne stille meget op mod Lens i UEFAkvalen. 3 ud af 4 hold tilbage, alle i UEFAen:

Basel er som eneste seedede hold oppe mod Sarajevo, som måske ikke er helt nem. De slog som bekendt Genk ud tidligere i år.
Zurich møder Empoli, og dem tror jeg faktisk de sender ud; Italienerne har ingen international erfaring og der ses som oftest stort på UEFA cuppen i støvlelandet.
Sion slog de østrigske naboer Ried ud i kvalen og er nu oppe mod Galatasaray.

2 hold i gruppespillet må være målet for de hullede oste! Af samme årsag tror jeg ikke, vi når Schweiz i denne sæson.

Nr. 18: Grækenland. Koefficient 18.831

Grækenland er rutschet langt ned af listen efter en række magre sæsoner, men jeg forventer absolut ikke, at Danmark kan nærme sig grækerne på længere sigt. Grækerne har hele 6 hold med:

Olympiakos var som mestre fødte deltagere til CL - de er i pulje med Lazio, Real Madrid og Werder Bremen. Grækerne skal vist håbe på en 3. plads.
AEK Athen fik bøllebank af Sevilla i CL kvalen og må nøjes med UEFA cuppen i år. De møder FC Salzburg - en skidt lodtrækning!
Panathinaikos møder Petrzalka Bratislava - tidligere CL deltagere - som jeg dog tror de slår.
Panionios har trukket Sochaux med Alvaro Santos. Jeg har ikke meget fidus til dem og tror Sochaux lever op til deres seedning.
Pokalvinderne Larissa møder Blackburn. Dem vinder grækerne næppe over.
ARIS Thessaloniki får også deres at se til mod Real Zaragoza.

Alt i alt en halvskidt lodtrækning for græsk fodbold. Man risikerer at hele 4 hold ryger ud allerede nu, og det er nok kun Olympiakos og Panathinaikos, der holder julen over.

Nr. 19: Danmark. Koefficient 17.450

Ingen dansk CL deltagelse i år og en lodtrækning af de sværere i UEFA cuppen. Målet i år må først og fremmest være at beholde den vigtige 21. plads.

FCK var akkurat ligeså uheldige i år som de var svineheldige sidste år. Nu møder man Lens, som pt er svære at vurdere. Lad os håbe på at franskmændene prioriterer deres turneringskampe.
OB kom forholdsvist ubesværet igennem kvalen og møder nu Sparta Prag. Jeg har stor tillid til OB i disse år, men Sparta er bundrutinerede rent europæisk og jeg tror ikke, danskerne er stærke nok.
FCM var overbevisende mod Haka efter en halvsløj start mod Keflavik. Lokomotiv Moskva er dog for stor en mundfuld for Trylleriks tropper. Exit.
AAB har kæmpet sig igennem fra Toto Cuppen som OB gjorde det sidste sæson, men møder nu Sampdoria. Jeg er personligt ikke skræmt ved lodtrækningen, men italienske hold vinder altid over de danske. Sådan er det bare.

Jeg frygter, at Danmarks Europa kampagne er slut om en måned, men der ligger måske et par overraskelser og venter i FCK´s og OB´s kampe.

Nr. 20: Østrig. Koefficient 16.300

Østrig har mistet 2 hold allerede, men de tilbageværende virker ret solide. Jeg regner lidt med, at de overhaler os i løbet af efteråret.
Austria Wien sneg sig forbi tjekkiske Jablonec og møder nu Vålerenga. De bør slå dem, men jeg er ikke 100% sikker.
Salzburg tabte ufatteligt uheldigt til S. Donetsk i CL kvalen og må nøjes med UEFA Cuppen. De møder AEK Athen, som de godt kan slå. Et spændende opgør så tidligt i turneringen!
Rapid Wien har ligesom AAB slået sig igennem fra Toto Cuppen, skøjtede henover Dinamo Tblisi og møder nu Anderlecht. Der er nok for stor en mundfuld.

Østrig har bestemt pæne muligheder for 2 hold i gruppespillet - men Salzburgs nederlag i Ukraine må stadig gøre ondt nede i fodboldens røvhul (Tak Kop!)

Nr. 21: Serbien. Koefficient 15.750

Serbien har pt. kun et enkelt hold tilbage efter en på alle måder dum kvalifikation. Danmark bliver næppe hentet.

Røde Stjerne smed en god CL chance væk ved ikke at kunne sende Glasgow Rangers ud - 180 minutter uden mål er ikke godt nok! De blev lige akkurat seedede i UEFA cuppen og møder nu Groclin Grodzisk fra Polen. Dem skal de slå.
Partizan havde alle muligheder for at nå helt til gruppespillet, men deres tilhængere lavede så meget ballade i en kvalkamp i Bosnien, at holdet blev smidt ud af turneringen! Trist for serberne - godt for Danmark!
FK Bezanija røg allerede i 1. kvalrunde ud til albanske Besa på udebanemål.
Vojvodina fik klø af Atletico Madrid - en uheldig lodtrækning - i 2. kvalrunde.
Det ligner et skidt år fra Serbien, men Røde Stjerne kan måske redde noget af æren ved kvalifikation til gruppespillet og en god figur heri. Under alle omstændigheder bør man ikke kunne nå Danmark.

Nr. 22: Israel. Koefficient 14.500
Vigtigheden af FCK´s sejr over Beitar Jerusalem begynder at blive evident. Israel har kun et hold tilbage og Danmark er således meget meget tæt på at kunne beholde den vigtige 21. plads.

Beitar Jerusalem - ude!
Maccabi Tel Aviv - først et pinligt nederlag i Andorra og siden exit mod et tyrkisk 2. divisionshold. Sjældent er lodtrækningsheld blevet misbrugt så meget!
Maccabi Netanya nåede kun 2 optrædener i denne omgang. 0-1 samlet mod anonyme portugisiske União Leiria.
Hapoel Tel Aviv viste ingen slinger i valsen mod Siroki Brijeg fra Bosnien. 2 gange 3-0, selvom tilskueroptøjer i den første kamp truede en videre deltagelse og gav håb om FCK seddning i 1. runde af UEFA Cuppen. Hapoel møder AIK Stockholm - det burde være overkommeligt.

Hapoel bør gå videre, men et enkelt hold skal hente alle points. Det bliver ikke nemt.
"Figa, il Gasba solo 2,8 mln...anche se è uno stronzo ne vale almeno il doppio."
@ Cambiasso

Glimrende arbejde og god læsning - nok engang. Kan ikke bidrage med så meget, andet end at Norge udover Fredriksstad også har fået elimineret Lillestrøm (i første kval-runde) - betyder det ikke at deres pointhøst skal divideres med fem?
I'll be honest, Gamby. I've never had an ounce of respect for you. I just thought you were the lamest, dumbest person I'd ever met. Just somebody who was fuckin' *nothing*.
Annonce