Snak

Mere indhold efter annoncen
Forstår jeg acces listen rigtigt, hvis jeg læser at vi får 1 ekstra hold i EL kvallen hvis vi ender i top 18 i år? Og en 15 plads giver adgang til 2 hold i CL kval, hvoraf det ene så ryger over i den uhyggelige CL vej hvor man riskirer engelske, spanske, italienske og tyske mandskaber.

Det er fantastisk med lidt medgang til de danske hold igen. Som jeg ser det er det absolut mest essentielle, at vi får de samme hold med i europa igen næste år. Hvis SJ eller evt. brøndby får kvajer sig for meget i ligaen og ender udenfor europæisk deltagelse, skal vi igen se på totalt useedede danske hold med svære veje til at nå nogen steder.
For dansk fodbold skyld må vores 4 europæiske deltagere MEGET gerne ende i top 4 i år. Selvom jeg har min tvivl ift. Sønderjyske.
123
@Gaggen25

Du læser den forkert ift. 18. pladsen, men rigtigt ift. 15. pladsen.

Jeg går ud fra, at du kigger på den oversigt fra Berts side, hvor pokalvinderen (CW) er markeret med to farver i to kolonner. Den markering betyder, at det er usikkert, om pokalvinderen træder ind i Q2 eller Q3 til Europa League.

Den betyder ikke, at der er to pladser.

Jeg kan godt se for mig, at flere end de fire nuværende hold gør sig i Europa. Det er FCK og FCM, der skal trække læsset, hvis det skal lykkes. Derudover må der gerne være så meget stabilitet fra muligt fra en gruppe af 3-5 hold med ihvertfald Brøndby, OB og Aab.
En gang Coban Imperial, altid Coban Imperial
Okay, tak for afklaring. Undrede mig også over at der stod CW begge steder, så den forklaring giver fin mening.
Og iøvrigt enig omkring FCM og FCK. FCK er inde i en god sportslig periode så de skal nok få trukket deres læs. Det vil være fantastisk hvis FCM virkelig kan få etableret sig som en spiller i europæisk fodobld. De har holdet til at gøre det, og har efterhånden været i toppen af dansk fodbold i en del år. En nem lodtrækning til dem, så de får endnu et gruppespil ville være lækkert.
123

FCM´s mulige modstandere:

Astana
Osmanlispor
Arouca
Lokomotiv Zagreb
Trentin

FCM har godt nok været uheldige. Imo er det noget af det sværeste de overhovedet kunne komme op mod. Håber virklig ikke på at de skal til Tyrkiet og Kasakhstan.


Brøndbys mulige modstandere:

Anderlecht
West Ham
Krasnodar
Maribor
Fenerbahce
Panathinaikos

Det bliver vel ikke værre end det. Mine favoritter er nok maribor og West ham. Nogle ville måske sige Panathinaikos, men jeg tror simpelthen at de tager det forholdsvist seriøst.

SønderjyskE´s mulige modstandere:

Shakhtar Donetsk
Sparta Prag
Maccabi Tel Aviv
Gent
Sassuolo
Qarabag


Det ser straks bedre ud for Sønderjyske, på en betingelse, VI SKAL IKKE TIL UKRAINE. Jeg tænker også at Prag er svære, jeg ville nok fortrække Qarabag.
FCM Real Madrid
Så har vi seedningsgrupperne til Europa Leagues fjerde kvalifikationsrunde:

Midtjylland kan trække følgende hold:

Astana (KAZ)
Osmanlıspor (TUR)
Arouca (POR)
Lokomotiva Zagreb (CRO)
Trenčín (SVK)

Jeg stemmer på Trencin, alternativt Zagreb i en direkte dyst med en konkurrent. Men alt er OK undtagen Astana

Brøndby kan trække følgende hold:

Anderlecht (BEL)
West Ham United (ENG)
Krasnodar (RUS)
Maribor (SVN)
Fenerbahçe (TUR)
Panathinaikos (GRE)

Uha, uha. Stemmer på Maribor eller Panathinaikos. Nej tak til resten.

SønderjyskE kan trække:

Shakhtar Donetsk (UKR)
Sparta Praha (CZE)
Maccabi Tel-Aviv (ISR)
Gent (BEL)
Sassuolo (ITA)
Qarabağ (AZE)

Qarabag-SønderjyskE, det smager godt. Den tager jeg.
En gang Coban Imperial, altid Coban Imperial
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Lodtrækningerne er 12:00 for FCK og 13:00 for FC Midjylland, SønderjyskE og Brøndby.
En gang Coban Imperial, altid Coban Imperial
Jeg ville sælge Brøndby- West Ham.

West Ham tager EL fuldstændig useriøst.
FCM Real Madrid
@SimonSH

Og alligevel spadserede West Ham lige en 3-0 sejr hjem i går aftes. Før deres hjemlige turnering er startet.

Men selvfølgelig. Skal 10 års jubilæet den 25. august for denne tråd fejres et sted med de muligheder, der er her, er Brøndby - West Ham det bedste bud på Brøndby Stadion. Alternativt Brøndby - Fenerbahce
En gang Coban Imperial, altid Coban Imperial
Hvordan laves de grupper egenligt?
Historisk set tager de det ikke seriøst, bare kig på sidste år.
De stiller op med noget der ikke ligner et A-hold.
Jeg mener at det er på niveau med FCM- Southampton sidste år, hvis ikke lidt lettere (Southampton havde sagt de gik efter at vinde EL og stiller med A-holdet, situationen for West-Ham er måske omvendt)

Uanset hvad er Brøndby endt i en svær svær gruppe. Maribor at fortrække, jeg tror Panathinaikos gør det svært for Brøndby, jeg har ikke en god fidus til de danske hold vs de græske.
FCM Real Madrid
Annonce