Redigerettirs 7. nov 2006
Der er ingen tvivl om at banneret med de nedsættende bemærkninger om "sigøjnere" var ganske uacceptabelt, og kan ikke undskyldes med en eller anden skæv form for humor.
At brokke sig over at FCK ikke politianmelder personerne, er derimod ret fjollet. Så kunne OP lige så godt brokke sig over at han ikke selv anmelder det - Skulle FCK anmelde enhver der kommer op og slås på deres tribuner, nej vel. Paragrafferne vedrørende racistiske udtalelser er straffelovs relaterede paragraffer, derved kan enhver der føler sig stødt, fornærmet eller lignende indgive en anmeldelse hos politiet. Så rent nøgternt brokker du dig over at du ikke selv anmeldte det.
Nå det så er sagt, så håber jeg at der er indgivet en anmeldelse i en eller anden form - Men problemet ligger jo nok i at ordet "sigøjner" ikke i sig selv er et "fy-ord" (men tæt på, er slang for Romaer) men opfattelsen af det er derimod. At blive kaldt det betragtes (især i øst-europa) som en overordentlig nedværdigende sammenligning. Derfor er der selvfølgelig mulighed for at aktivere straffeparagrafferne om nedsættende udtalelser på baggrund af en anden etnisk oprindelse.
Artiklen der henvises til kan dog ikke bruges som en saglig kilde - der henvises mere til de latterlige fan-fraktioners (læs ikke fodbold-fans) indbyrdes kamp om hvem der kan lyde mere dum end den anden, bare læs indlæggene til artiklen.
Det jeg dog finder som det sørgelig resultat, er at den ellers udemærkede indsats mod disse usmagelig indslag er blevet sat tilbage. Giv racismen det røde kort, og lignende tiltag, forsvinder fuldstændig ud af medierne grundet et par idioters banner.
Selvom jeg gennem denne post faktisk gør det modsatte (ved at give emnet opmærksomhed), burde vi fokusere på de tiltag der er igang, og støtte disse istedet for at give de mindre begavede den opmærksomhed som de ønsker.
Mvh.
Are you thinking what im thinking?