Det er medierne, der kom på ideen med, at Fener skulle fejre mesterskabet på Ali Sami Yen - ikke klubben selv. Ligesom det også er visse Fener glade skribenter som synes, at Gala skal klappe af de nykårne mestre, som det sker i England. Personligt synes jeg det ville være fedt, hvis de gjorde, men jeg tror ikke, det vil ske. Der er for meget ondt blod mellem Fener og Gala, og jeg har sgu svært ved at se den ene lykønske den anden. Og selvfølgelig skal pokalen da overrækkes til Fener på hjemmebanen efter sidste kamp. Selvfølgelig skal de fejre deres mesterskab foran deres egne tilskuere - og ikke foran Galas tilhængere, som nogle idioter i Tyrkiet mener.
"Dette ønske har fået Galatasarays største fangruppe ultrAslan til at udsende en pressemeddelelse om at hvis spillerne klapper af deres modstandere, så vil de ikke se dem i Gala trøjen længere,"
Hvad i alverden er det for nogle umodne fuckhoveder, der står bag den pressemeddelelse? Hvad er de, 8-9 år gamle? 10 måske?
"og hvis Fener´s spillere så meget som vover at fejre deres mesterskab på vores bane, så skal de være forberedte på konsekvenserne... "
Hvad har de tænkt sig at gøre? Starte en krig? Bombardere spillerne med kasteskyts? Hvad? Hvad har de tænkt sig at gøre?
Som sagt, er jeg selv ikke tilhænger at de fejre mesterskabet på Ali Sami Yen, de burde gemme det til Kadiköy. Men der ligger noget utrolig stupidt i den udtalelse: "de skal være forberedt på konsekvenserne". Den går så begge veje. De skal også være forberedt på at deres klub vil blive straffet, hvis de vover at gøre alvor af deres trusler.
Med hensyn til kampens udfald, så tror jeg mere på uafgjort. Gala har helt klart mere at spille for nu, hvor de stadig kan nå andenpladsen og dermed adgang til Champions League kval´en. Men omvendt vil Fener ikke tabe ansigt. Det er jo stadig et af de største lokalderby´er - der er mere på spil end bare tre point. I og med at Fener er blevet mestre, vil de ikke spille under særligt stort pres - og det er en stor fordel. Begge hold har kvalitetsmæssigt spillet elendigt sæsonen igennem, men her på det sidste har Galas form sutttet mere røv end Feners, så tror ikke på en sejr til dem. Og det er synd, for jeg så hellere Gala i Champions League end Besiktas.
HEP DESTEK TAM DESTEK