Snak

Mere indhold efter annoncen
@ Sheriffen

De havde en disput med Odin omkring fortolkningen af reglerne, som Odin havde en anden fortolkning af end dem. Det drejede sig om Odins fortolkning af reglen vedr. trusler iflg. §6, hvor det på engelsk hedder real-life menaces, og på tysk RealLife-Drohungen, så hedder det på dansk trusler lige ud ad landevejen. Dvs jeg må ikke skrive: Hvis du ikke sender xxxxx antal råstoffer efter mig, så får du min hær i nakken. Man må heller ikke advare folk om konsekvenserne ved et angreb. Det var så Y´s opfattelse at det dræbte diplomatiet, og at det ville medføre at folk bare angreb andre uhæmmet, uden at de vidste hvorfor, eller havde chancen for t gøre noget ved det.

Så må jeg hellere få mig en korndal. ;-D
[b]"Contro Zidane, non c'è che una cosa da fare: pregare". Gennaro Gattuso [/b]
Nej Pukle man skal bruge korn, masser af korn. ;-D
[b]"Contro Zidane, non c'è che una cosa da fare: pregare". Gennaro Gattuso [/b]
Ja det kan jeg forstå. Er det med bosættere at man besætter korndale eller det helten der gør det? (eller en helt tredje?)

Det er bosættere er gør det, men du skal have samlet mindst 3000 kulturpoint, for at gøre det.
[b]"Contro Zidane, non c'è che una cosa da fare: pregare". Gennaro Gattuso [/b]
Yup, masser af korn - du skal dog helt klart også udbygge samtlige ressourcesfelter til level 10.

His du har en supercropper (15 cropper) som capital, er det dog ikke nødvendigt at udbygge andet end crops her.

Angeånede kulturpoint, så kan I bygge Town Hall, hvor man kan bruge ressourcer på at generere kultur point, hvilket er ret vigtigt, når man føler, at man har ressourcer nok.

Men vigtigst aaf alt, så skal man have en hær - her er det vigtigt, at I samer samtlige offentsive tropper i samme by (man kan også have 2 angrebsbyer), men de fleste foretrækker en enkelt.
Her er det netop smartest at gøre det på en supercropper eller en 9 cropper.

Derimod gælder det om at have mange byer, hvor man kan producere level 20 defensive units.

Jeg vil ikke gå i dybden med det her, men når I har fået en +3 byer, så begynd at samle alle jeres offentsive tropper samme sted.
____________________________ [b]Now, we must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most, and that is the indifference of good men. [/b]
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Takker.
2 sidste spørgsmål:
Jeg er igang med at kapre en af mine venner. Hvis han skal være i nogenlunde nærhed af 118|12 - hvor skal han så vælge ved tilmeldningen? Jeg kan sgu ikke lige overskue det...

Og hvor kan man se antallet af optjente kulturpoint?
Man kan se sine kulturpoint i sin Residens.

[b]"Contro Zidane, non c'è che una cosa da fare: pregare". Gennaro Gattuso [/b]
Takker!
Jeg mener det er 118 øst og 12 nord.

Vest og syd er minus.

[b]"Contro Zidane, non c'è che una cosa da fare: pregare". Gennaro Gattuso [/b]
@Pukle

Jeg smider noget afsted på et eller andet tidspunkt.
Solo non mai in B. Altobelli-Baresi-Bergomi-X-Zanetti-X-Handanovic-Lautaro
Annonce