Snak

Mere indhold efter annoncen
AGF 3 - 1 FC Roskilde 1. Division

Mål AGF - Dan Thomassen, Benny Feilhaber, Sanel Kapidzic

Mål FC Roskilde - Jesper Håkansson

Kampens spiller - Dan Thomassen 7.9

S.Rasmussen
A.Sorin-M.Howard-D.Thomassen-A.Eckersley
B.Feilhaber-M.Jørgensen-K.Povlsen-S.Petersen
S.Kapidzic-D.Devdariani

Skud:14-3
Indenfor målrammen:7-1
Besiddelse:66-34
Gule Kort:1-0


Dirch - "Vi får en meget svær start på kampen, jeg havde fortalt spillerne ik at give Jesper (Håkansson, red) mulighed for at ligger de dybe aflevering eller komme fri til skud, og hvad sker der, han kommer fri til skud og brager den på overlæggerne og ind. Han spiller utrolig i dag, vi er presset de første 31 minutter, indtil jeg vælger at sætte vores bomb stærke midtbane Povlsen (Kasper, red) på Jesper, og vupti så er han forsvundet fra den kamp. Det er fra det øjeblik vi får kontrol over kampen og Dan (Thomassen, red) får udlignet lige inden pause fløjtet, det giver lidt mere luft til næste halvleg. Med Bennys (Feilhaber,red) flotte mål efter 54. minutter kan vi se de tre point komme vores vej og heldigvis kan SAnel Kapidzic lukke og slukke i det 69 minut. 18 point foran nummer to Vejle."
2 AGF spillere er valgt til ugens hold. Dan Thomassen og Arthur Sorin der begge spillede en flot kamp mod Kolding.
Mange i og omkring AGF har tit tænkt på den dag hvor Peter Graulund trækker stikket ud og siger stop, hvem skal tage over.. Det ser ud til man har fundet svaret.

I denne sæson har Graulund spillet ved side at David Devdariani som har scoret hele 11 mål i hans 15 kampe, ikke nok med han selv score men David har også lavet 9 assist til sine hold kammarater.
David har en stor fremtid i klubben han udvikler sig forsat og vil helt sikkert være en vigtig mand at have klar hvis AGF skal bliver i superligaen som de nok spiller i næste år.

Manden er der tiltænkt Graulund plads når han siger farvel bliver Sanel Kapidzic. Den blot 20-årige knægt har formået at score 9 mål i hans 12 kampe og med 5 assist er han er holdspiller. Sanel har fået sin opvækst i Århus og iblandt fans har man ventede på han slog i gennem i lang tid. Mange eksperter regner Dirch for manden der virkelig har bragt det bedste frem i den unge Bosnier som har fået utrolig meget ros for sit flotte spil og energiske energi på banen. Sanel har allerede tiltrukket sig opmærksomhed fra klubber i Tyskland og Italien, så spørgsmålet bliver om AGF kan holde på deres kommende stjerne eller skal man ud og se efter en mand der skal træde i Graulunds kæmpe fodspor. Kun tiden vil vise.
Skive 1 – 1 AGF 1. Division

Mål Skive – Arthur Sorin
Mål AGF – Stephan Petersen

Kampens spiller – Stephan Petersen 7.2

S.Rasmussen
A.Sorin-M.Howard-D.Thomassen-A.Eckersley
C.Sloth-M.Jørgensen-K.Povlsen-B.Feilhaber
S.Petersen-P.Graulund

Skud:5-10
Indenfor målrammen:2-4
Besiddelse:49-51
Gule kort:0-1

Dirch – "Vi spiller dårligt i dag andet er der ikke at sige til det. Vi får slet ikke spillet til at køre og vores afslutninger er for svage. Selvom der går et mål ind står forsvaret OK. Sorin kan intet gøre ved målet og der vil være forkert at sige målet er hans. Men vi får 1 point i dag og med 3 i næste kamp kan vi komme op og være 20 point foran nummer to."


FC Fyn 1 – 3 AGF 1. Division

Mål FC Fyn – Jesper Fleckner
Mål AGF – Sanel Kapidzic, Stephan Petersen, Jerry Lucena

Kampens spiller – Arthur Sorin 8.5

S.Rasmussen
A.Sorin-M.Howard-D.Thomassen-A.Eckersley
S.Petersen-J.Lucena-K.Povlsen-B.Feilhaber
S.Kapidzic-D.Devdariani

Skud:4-26
Indenfor målrammen:2-8
Besiddelse:44-56
Gule kort:0-1

Dirch – "Spillerne gør det godt derude i dag spiller flot fodbold og lukker helt af for dem, vi står op samler bolde op ved midten og angriber igen de er meget heldige med at kunne gå til halvleg med 0-0. I anden halvleg kommer vi foran med 2 blot 9 minutter efter dommeren havde fløjtet halvlegen i gang og det ser ud til vi bare køre den sikkert hjem med dommeren ser åbenbart der er hånd på bolden, sådan som jeg ser det er hånden helt inde ved kroppen og dommeren tager helt fejl men de kommer på 2-1 men heldigvis brager Jerry et frispark i mål og derefter kan vi køre bolden sikkert rundt og tage de 3 point."
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Stephan Petersen har forvredent sin ankel og vil være ukampdygtig i 6 uger.

Dirch - "Det er utroligt skidt for os, Stephan er en af de spillere der har spillet aller flest kampe for os og klatret det rigtig godt og at være uden ham er virkelig et slag i ansigtet."
AGF 3 - 2 Næstved 1. Division

Mål AGF - Peter Graulund, Jerry Lucena
Mål Næstved - Ronnie Bendtsen 2, Morten Roholte (selvmål)

Kampens spiller - Ronnie Bendtsen 8.8

S.Rasmussen
A.Sorin-M.Howard-D.Thomassen-A.Eckersley
K.Povlsen-B.Feilhaber-J.Lucena
M.Jørgensen
P.Graulund-D.Devdariani

Skud:18-4
Indenfor målrammen:4-2
Besiddelse:54-46
Gule kort:1-0


Dirch - "Sikke en kamp, jeg er ikke helt kommet ned på jorden endnu. Men først og fremmest er det da utroligt de to skud de har på mål dem score de på, det må jeg give det, de er kyniske i dag hver fejl vi laver straffer de os. Vi spiller utroligt usikkert i første halvleg og jeg må indrømme spillerne fik ordenlig røffel i pausen at se mine spillere gå til kampen som om den er vundet på forhånd giver mig kvalme og de kom også ud til pausen og ville gøre det hele om, men når Ronnie så banker sit andet mål ind på frispark fra 30 meter så er det svært at hive sig selv op, men de gør det p den mest fantastiske vis og udspiller dem de sidste 20 minutter hvor alle vores mål falder. Det var en stor forløsning da Peter scorede det sidste mål og efter min mening score han to? men nu vælger DBU at angive det som selvmål. Men vi skal til at kigge lidt ind af, vi giver for mange dumme mål væk for tiden og vi skal lære at fokusere på hver kamp som en slags finale for vi behøver slet ikke at komme bagud hvis vi bare starter kampen med at være mere fokuseret på opgaven men det er noget jeg skal lære at sætte spillerne op til fra kamp til kamp."
AGF´s sidste 12 kampe.

10.4.2011 - AGF-AB
13.4.2011 - FC Vestsjælland-AGF
16.4.2011 - AGF-FC Hjørring
25.4.2011 - Hvidovre-AGF
28.4.2011 - AGF-Sønderjyske (pokal)
1.5.2011 - AGF-Brønshøj
4.5.2011 - Sønderjyske-AGF (pokal)
8.5.2011 - AGF-Hobro
14.5.2011 - Viborg-AGF
22.5.2011 - AGF-HB Køge
25.5.2011 - Vejle-AGF
29.5.2011 - AGF-FC Fredericia
AGF skal blot hente 8 point i de sidste 10 kampe for at sikre sig oprykning.
Annonce