Snak

Mere indhold efter annoncen
Andreas Laudrup vil være ude i 6-7 uger med et skadet ankel.


S.Andersen, A.Kure og Hosny er alle udtaget til ugens hold.
21-3-2012

AGF 3 - 1 FCM Super ligaen

Mål AGF - David Devdariani 2
Mål FCM - Tom Hairiej (selvmål), Sylvester Igboun

Kampens spiller - David Devdariani 9.0


S.Andersen
F.Krabbe-M.Howard-A.Kure-A.Eckersley
K.Povlsen
Hosny-P.Skjelbred
M.Nordstrand
S.Kapidzic-D.Devdariani


Skud:10-9
Indenfor målrammen:7-1
Besiddelse:55-45
Gule kort:2-1


Kamp info:

David Devdariani, kunne kampen lige så godt have heddet. Han var overalt.
Kampen startede med at AGF hold der spillede FCM ud af banen med småt spil på midten af banen, og fikse ting oppe foran. Det var også fuldt fortjent at Devdariani kunne bringe værterne foran efter 20. minutter. Efeter endnu et smukt opspil lagede Sanel Kapidzic bolden i dybden og David Devdariani havde ingen problemer med at prikke bolden under den fremad stormende målmand.
I det 42. minut kunne AGF så fejre at komme foran 2-0. Tom Hiariej headet bolden i egent net efter et hjørnespark. Efter pausen sad AGF stadig på spillet og gjorde hvad de ville og David Devdariani der havde spillet en fantastisk kamp indtil videre kunne fejre sit andent mål i kampen da han igen kom fri foran mål efter endnu en bolden i dybden af kapidzic. De sidste 10. minutter blev AGF lagt under stort pres og i det 86. minut kunne Sylvester Igboun heade bolden i nettet til 3-1, men der var aldrig nogen spørgsmål om hvem der havde fortjent at vinde. AGF har nu vundet 4 kampe i træk. AGF har dog aldrig vundet mere end 4 i træk i Super ligaen med Dirch som manager, næste modstander hedder Silkeborg.



Dirch - "Det er dejligt at se den David Devdariani vi så meget til sidste år, han spiller fantastisk oppe foran. Det samme glæder Sanel der også er på vej tilbage nu, vores angribre begynder at se mere og mere skarpe ud og jeg fryder mig over vores spil i dag. RIGTIG flot, vi misser stortset ikke en aflevering. Vi har nu vundet 4 i streg det siger mere end rigeligt hvilen stime vi er inde i."
25-3-2012

AGF 4 - 0 Silkeborg IF Super ligaen

Mål AGF - Dan Thomassen, Hosny, Casper Sloth, Morten Nordstrand

Kampens spiller - Jerry Lucena 8.7


S.Andersen
F.Krabbe-D.Thomassen-A.Kure-A.Eckersley
C.Sloth-P.Skjelbred-J.Lucena-Hosny
D.Devdariani-M.Nordstrand


Skud:17-7
Indenfor målrammen:6-0
Besiddelse:48-52
Gule kort:2-1


Kamp info:

AGF skulle forsøge at vinde deres 5 kampe i træk og de får en god start. Allerede efter 18. minutter kommer Dan Thomassen højest på en frisparks bold og header bolden i mål. Endnu bedre bliver det da Hosny, i det 23. minut kommer fri i feltet og sikkert brager bolden i nettet. Der skulle blot gå 14. minutter mere før bolden igen lå i nettet, denne gang var målscoren Casper Sloth. Silkeborg havde svært ved at følge med og havde kun svage afslutninger udefra. Anden halvleg startede og AGF styrkede kampen og lukkede kampen til 4-0, da Morten Nordstrand scorede sit 4 mål i de sidste 5 kampe.


Dirch - Så fik vi da gjort op med den fordom at vi ikke kunne vinde mere end 4 kampe i træk. Vi udspiller dem jo fuldstændig og lukker helt af nede bag i. Lucena spiller fantastisk i dag og jeg er kun glad for jeg har så mange spillere der kan gå ind og præstere som Lucena gjorde i dag, det er jo fantantisk!
27-3-2012

7 AGF spillere har fundet vej til ugens hold.

F.Krabbe, D.Thomassen, A.Eckersley, C.Sloth, Jerry Lucena, M.Nordstrand, D.Devdariani
AGF skal i næste kamp møde ærke rivalerne fra Brønby.

Brønby har endnu ikke vundet en kamp i efteråret og ligget pt. på en 5. plads med 23. point op til AGF på 2. pladsen.

Mange eksperter mener at kampen mod Brønby er vigtig for jagten på guld, og at Brønby skal slå AGF for at komme tilbage og ikke dumpe ned mod bunden. En vigtig kamp for begge hold.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
1-4-2012

Brønby 1 - 3 AGF Super ligaen

Mål Brønby - Brent McGrath
Mål AGF - David Devdariani 2, Morten Nordstrand

Kampens spiller - David Devdariani 8.8


S.Andersen
F.Krabbe-D.Thomassen-A.Kure-A.Eckersley
C.Sloth-J.Lucena-P.Skjelbred-Hosny
D.Devdariani-M.Nordstrand


Skud:10-11
Indenfor målrammen:4-4
Besiddelse:50-50
Gule kort:0-1


Kamp info:

Efter 14. minutter kunne David Devdariani sætte AGF med direkte kurs mod nye 3 point. Målet kom efter flot opspil på midten og en smukt aflevering af Skjelbred. Morten Nordstand ville også være med og efter 22. minutter kunne han afslutte endnu et flot angreb. Men blot 3. minutter efter kunne Brent Mcgrath score til 1-2 og nu var der for alvor spænding i kampen.
Men David Devdariani scorede sit andet mål i kampen og slukkede dermed den lille gejst der var tilbage hos Brønby. Anden halvleg var målløs og AGF kunne sikkert tage de 3 point med hjem til Århus.


Dirch - Jeg er stolt! Vi spiller rigtig godt i dag og selvom om Brønby fighter utroligt godt giver vi os ikke. Vi er ved at ligne et hold der til næste år virkelig kan drille FCK.
Super ligaen efter 24. spille runde

http://www.billedeupload…776843e.png



Statistik Super ligeaen anno 5. April 2012.


Top 10 mål scorer.

1: César Santín, FCK - 13 Mål
2: Sylvester Igboun, FCM - 13 Mål
3: Dame N´Doye, FCK - 12 Mål
4: Ken Fagerberg, FCM (solgt) - 11 Mål
5: Kenneth Fabricius, Sønderjyske - 11 Mål
6: Peter Utaka, OB - 11 Mål
7: Martin Bernburg, BIF - 10 Mål
8: Chris Rolfe, Aab - 10 Mål
9: Morten Nordstrand, AGF - 10 Mål
10: Dennis Flinta, SIF - 10 Mål


Top 10 Assists

1: Kristian Bak Nielsen, FCM - 9 Assists
2: Dame N´Doye, FCK - 9 Assists
3: Johan Absalonsen, OB - 8 Assists
4: Sylvester Igboum, FCK - 8 Assists
5: Michael Krohn-Dehil, BIF - 7 Assists
6: Branislav Obzera, Sønderjyske 7 Assists
7: Jerry Lucena, AGF - 7 Assists
8: William Kvist, FCK - 7 Assists
9: César Santín, FCK - 6 Assists
10: Alexander Farnerud, BIF - 5 Assists


Top 10 kampens spiller

1: Dame N´Doye, FCK - 5
2: Peter Utaka, OB - 4
3: Sylvester Igboun, FCM - 4
4: Dennis Flinta, SIF - 4
5: Martin Bernburg, BIF - 3
6: Hosny, AGF - 3
7: Arnór Smárason, Sønderjyske - 3
8: Rune Ertsås, Vejle - 3
9: Morten Nordstrand, AGF - 3
10: Martin Vingaard, FCk - 3


Top 10 gennemsnit bedømmelse

1: Sylvester Igboun, FCM - 7.46
2: Dame N´Doye, FCK - 7.40
3: Morten Nordstrand, AGF - 7.40
4: Anders Kure, AGF - 7.38
5: Ken Fagerberg, FCM (solgt) - 7.27
6: César Santín, FCK - 7.26
7: Sölvi Ottensen, FCK (solgt) - 7.26
8: Kristian Bak Nielsen, FCM - 7.25
9: Hans Henrik Andereasen, OB - 7.22
10: Peter Utaka, OB - 7.22


7-4-2012

Esbjerg fB 1 - 1 AGF Super ligaen

Mål Esbjerg - Arnór Smárason
Mål AGF - Casper Sloth

Kampens spiller - Casper Sloth 8.3


S.Andersen
F.Krabbe-D.Thomassen-A.Kure-A.Eckersley
K.Povlsen
Hosny-P.Skjelbred
C.Sloth
M.Nordstrand-D.Devdariani


Skud:8-15
Indenfor målrammen:3-7
Besiddelse:55-45
Gule kort:2-3


Kamp info:

Kampen startede sløvt og sløv for chancer. I hele første halvleg, kommer ingen af holdene frem til afslutninger og spiller dårlig. Anden halvleg er dog helt anderledes. Den starter i et højt tempo, og med flere store chancer til begge hold. Efter 61. minutter kommer Smárason fri foran mål og sætter bolden sikkert ind bag en chanceløs Stephan Andersen. Men 9. minutter efter Esbjergs mål kommer Casper Sloth forrest og header bolden i mål. Kampen render ud, og fuldt fortjent at begge hold fik 1 point.


Dirch - "Efter så gode kampe skuffer det mig vi dykker så meget! Vi arbejder ikke nok i duellerne og først i anden halvleg ligner vi os selv igen. Vi er nu 5 point efter FCK men der er mange kampe tilbage."
9-4-2012

AGF 3 - 1 Lyngby Super ligaen

Mål AGF - Casper Sloth, Hosny, Sanel Kapidzic
Mål Lyngby - Kim Aabech

Kampens spiller - Sanel Kapidzic 8.5


S.Andersen
F.Krabbe-M.Howard-D.Thomassen-A.Kure
C.Sloth-P.Skjelbred-K.Povlsen-Hosny
D.Devdariani-S.Kapidzic


Skud:28-6
Indenfor målrammen:12-0
Besiddelse:56-44
Gule kort:2-4


Kamp info:

Da kampen startede lagede AGF et ernormt pres på Lyngby, og allerede efter 19. mminutter bringer Casper Sloth AGF foran. 4. minutter senere score Hosny til 2-0, endnu et flot langskuds mål. Lyngby var presset helt tilbage i kampen, men i det 32. minuter bliver Kim Aabbech nedlagt 30 meter ude fra målet. Kim træder selv op til bolden og han brager til bolden og tæt på mål bliver den rettet af og ryger ind bag Stephan Andersen. Da anden halvleg går i gang forsætter AGF det store pres og Sanel Kapidzic lukker kampen til 3-1 efter 69. minutter. i det 94. minut kommer Sanel Kapidzic fri men Vladica Zlojutro nedlægger ham bagfra og bliver sendt i bad. Kampens fløjtes af og AGF er igen 2 point efter FCK som spillede 0-0 mod Aab.


Dirch - "Selvom mange af spillere er trætte, og udkørte af de mange kampe spiller vi godt og de rejser dig flot efter den uafgjorte i sidste runde. Vi har nu sikret os deltagelse i Europa næste år."
AGFs sidste kampe.

12-4-2012-Randers Ude
15-4-2012-Vejle Hjemme
18-4-2012-Fc København Ude
22-4-2012-Sønderjyske Hjemme
26-4-2012-AC Horsens Ude (pokal)
29-4-2012-OB Ude
2-5-2012-AC Horsens Hjemme (pokal)
6-5-2012-Aab Hjemme
13-5-2012-FC midtjylland Ude
Annonce