Snak

Mere indhold efter annoncen
Transfervinduet er ikke åbnet endnu, så vi har endnu ikke lavet nogle handler. Vi spiller med samme hold som i så på screenshottet.

Di Santo har i øvrigt lige scoret hattrick på 12 minutter mod AZ.
Fornemt! Hvilken dato er du kommet til?
Zlatan doesn\'t do auditions
Vi er lige kommet ind i december, så der er 5 kampe tilbage før transfervinduet.
Og nu tager jeg hjemad! Opdate senere :)
Angående det at byde spillere ud, så snart man har transferlistet dem, så er det min erfaring, at man taber penge på den fremgangsmåde.

Lad os sige, at man er Chelsea, og man vil af med Petr Cech: man sætter ham til salg, og da han er en populær herre, er der 8 klubber, der er interesseret i ham.

Han er vurderet til DKK 50 mio. og efter kort tid byder en klub de 50 mio., hvorefter man har mulighed for at forhandle (ofte kan man hæve prisen med 20 - +100%, alt efter spilleren man sælger). Den rettighed afgiver man, hvis man byder ham ud - den bydende klub får derimod mulighed for at modbyde, hvorefter man må acceptere eller afslå: man byder ham eksempelvis ud for 80 mio., men de klubber der bider på, afgiver i stedet et bud på 65 mio.

Det er et ganske tænkt (ønske) eksempel, og jeg kan sagtens tage fejl. Jeg foretrækker dog at lade spilleren ligge på markedet et stykke tid, og er der i denne periode ikke nogen, der har vist interesse, så begynder jeg at banke på døren hos andre klubber.

Ps. drenge, Chelsea? Føj da!
The Pensioner: \\\"så lad os bare sige, at jeg mener, at de 400 mio. forsvinder ved, at Chelsea øger deres indtægter og reducerer i deres udgifter. Det synes jeg er en gangbar forklaring - lidt udetaljeret, men trods alt, gangbar.\\\"
Man skal da tilbyde spillerne til klubberne.. 200 % af spillerens værdi. Hvis de ikke bider på der, sætter man det ned til 150 % osv..

Det er da sådan man sælger spillere...
http://files.zite3.com/data/images/118/349/0/aesel-1.jpg
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det kan du godt have ret i med de højt profilerede spillere, men de mindre gode spillere er rigtig svære at komme af med, hvis man ikke vælger at tilbyde dem til klubber.
Derudover sætter man blot prisen højt når man tilbyder spilleren til klubberne, på den måde får man ofte den pris som spilleren vurderet til.

Ja, det er et usmageligt klubvalg, men Lala er en klubluder, og han ser kun på lønchecken!

Edit.
Kan se at Æsel bruger samme salgsmetode.
Zlatan doesn\'t do auditions
Med en klub som Chelsea, hvis profil er ret høj, ligaplaceringen til trods, da vil jeg stadig mene, at der vil være en vis interesse for de fleste spillere.

I øvrigt, så er det min erfaring, at det ikke uden omkostninger at tilbyde sine spillere ud adskillige gange. Interessen daler for hver gang, i takt med at spillerens ry forværres.
The Pensioner: \\\"så lad os bare sige, at jeg mener, at de 400 mio. forsvinder ved, at Chelsea øger deres indtægter og reducerer i deres udgifter. Det synes jeg er en gangbar forklaring - lidt udetaljeret, men trods alt, gangbar.\\\"
Transferupdate!

Ud er gået:
Per Ciljan Skjelbred
Landon Donovan
Franco di Santo
Dodô
Sven Hellmund
Philip Stevenson
Töre Gökhan
Joe Cole
José Boswinga
Dimitri Payet
Samlet pris ca 500 millioner

Ind er kommet:

http://img836.imageshack…number1.jpg
http://img130.imageshack…number2.jpg
http://img685.imageshack…number3.jpg

Samlet pris ca 300 millioner.

Hermed burde angrebet være sikret det nærmeste stykke tid, så kan de næste i rækken fokusere på at forbedre os andre steder. Vi er trods alt i en opbygningsfase! ;)
Super ser en rigtig god truppe for mig, satser på at hente både Klass og Souza i næste runde så vi har Souza som hængende angriber og de Lukaku foran vil blive giftig ! ;-)
07-12-2010 - 21.35 Dagen der fik hjerte fyldt med lykke - Både Spurs og Fck videre fra Chl i min livstid.
Perxx_

Hvilken facepack bruger du ?
"Hvis Leicester ender i top 4 i denne sæson, spankulerer jeg gennem gågaden nøgen på den varmeste sommerdag med flest mennesker." - WulfgarDK
Annonce