Snak

Mere indhold efter annoncen
Seje.tp: "Har skam heller aldrig sagt andet, har holdt fast i at Thomas Rytter er piv ringe, men at han er et af de store navne på papiret i den klub. Og ja, det er Peter Madsen også. Men det er lidt trist at se hvordan Brøndby er gået hen og blevet en slags fodboldkirkegård for talentfulde spillere. Hvad er der fx. sket med Bischoff? Så vidt jeg mindes spillede han da fodbold i England, hvor meget spilletid han fik skal jeg ikke kunne sige, men han kan da umuligt ha fået mindre end han får i Brøndby."

Finder det lidt sjovt at du siger at Bröndby er gået hen og blevet en foldboldkirkegård for talentfulde spillere. Det kommer mig for, at FCK har väret ypperlige i, at hente spillere som har forfejlet i udlandet - og det finder jeg helt fint. Iblandt går det bare ikke. Lad os se om Peter Madsen kan häve sit niveau. Potentielt set, så var han en god erhvervelse, präcis som Rytter var(pga det lave niveau i superligaen).

Bishoff har glasben, og derfor han rög fra City, og derfor han ikke har spillet mere for Bröndby.
٩๏̯͡๏۶ “From Doubter to Believer” Suarez - The Ambassador of Kwan.
Korrekt. FCK henter spillere der ikke klare sig godt i udlandet. Forskellen er dog at vi kan få dem op at køre igen. Bare se på folk som Sionko, Allback, Grønkjær, Jesper Christiansen, Linderoth.

Som fejlkøb skal dog lige nævnes Ailton, og den må man tage på sig som FCK mand, den var ikke god - nordens dyreste fejlkøb.
Bent Christensen var super, Faxe ligeså. Erik Rasmussen også. Ellers har det jo mere väret FCK som har brugt denne gamle bröndby taktik med at hente gamle spillere fra udlandet eller forfejlet talenter i de senere år.

Vi prövede med Thomas Rasmussen, Skoubo, Rytter, Bichoff, Elmander, Mads Jörgensen og Madsen. Nogle fungerer andre ikke.

FCK har jo også haft katastrofer. Dem må du da kunne erindre uden jeg opremser...

Er glad for at Almeida sagde nej til Bröndby i elfte time. Kan kun håbe at Bröndby böd på ham for at lokke FCK til at overbyde. Ellers havde det sgu väret endnu en negativ streg for Bjerregaard jnr
٩๏̯͡๏۶ “From Doubter to Believer” Suarez - The Ambassador of Kwan.
FCK har absolut haft gode indköb de seneste år, og jeg synes personligt at Don Ö og Co har gjort det fantastiskt - bortset fra et par enkelte missere... Men det skal der jo väre plads til. Selvom Wurtz og Silberbauer ikke har väret alt for fantastiske synes jeg alligevel de var nogle gode indköb feks. Og jeg havde gjort det samme, hvis jeg var manager.
٩๏̯͡๏۶ “From Doubter to Believer” Suarez - The Ambassador of Kwan.
Ja, jeg indrømmer da at Elmander har været en af de bedste køb længe set i dansk fodbold.

Men.. Du må da også indrømme at hovedparten af de indkøb Brøndby har lavet de seneste år, har jo været fiasko. Anders Bjerregaard som er sportschef så vidt jeg husker, er jo ikke nogen fantastisk handelsmand. Jeg tænker på Jean Phillippe Peguero, jeg tænker Chris Katongo, jeg tænker Joseph Elanga, og jeg kunne blive ved.

Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja, FCK er heller ingen superhandlere, og nu skulle jeg lige til at sige de er mere stabile på transfermarkedet, de laver sjældent kæmpe bommerter, men den trækker jeg i mig igen, vi har jo trods alt Ailton.

Men hvem husker ikke Zuma, eller Elrio van Heerden?
Seje.tp: "Ja, FCK er heller ingen superhandlere, og nu skulle jeg lige til at sige de er mere stabile på transfermarkedet, de laver sjældent kæmpe bommerter, men den trækker jeg i mig igen, vi har jo trods alt Ailton.

Men hvem husker ikke Zuma, eller Elrio van Heerden?"


Synes FCK har väret generelt gode. Selvom de hentede den forkerte svenskbrasilianer(Santos istedet for Afonso Alves). Har intet negativt at sige egentlig. Elrio nåede dog knapt nok at få success inden han var väk dog.

Seje.tp: "Ja, jeg indrømmer da at Elmander har været en af de bedste køb længe set i dansk fodbold.

Men.. Du må da også indrømme at hovedparten af de indkøb Brøndby har lavet de seneste år, har jo været fiasko. Anders Bjerregaard som er sportschef så vidt jeg husker, er jo ikke nogen fantastisk handelsmand. Jeg tænker på Jean Phillippe Peguero, jeg tænker Chris Katongo, jeg tænker Joseph Elanga, og jeg kunne blive ved."


Jeg synes at det var en kämpe fejl at göre Bjerregaard jnr til sportchef - og der har väret mange fejlköb eller köb som helt er udeblevet - feks en god centerforsvars spiller efter Aggers farvel. Han er blevet bedre - helt klart(kunne det blive värre?).

Katongo synes jeg er en rigtig god spiller og jeg har personligt ondt af at han har väret på et Bröndby hold med så ringe en indstilling og selvfölgelig også så skadesplaget(ville svare til hvis FCK manglede 9 af deres bedste spillere igennem hele säsonen). Elanga var ikke for god, men det er svärt at finde gode backs. Peguero - synes han gjorde det godt, scorede i sin förste eller andet kamp, og så har han väret skadet siden da.

Bichoff var en fejl fordi, på trods han var god, så havde han en fortid som en glasbensspiller, og det var ikke lige hvad Bröndby havde brug for efter et år med 9 försteholds spillere kontant på skadeslisten.
٩๏̯͡๏۶ “From Doubter to Believer” Suarez - The Ambassador of Kwan.
@ Seje.tp:

Du skriver på et tidspunkt, at FCK´s centerforsvar er selvskrevne til landsholdet, men faktum er, at kun 1 af FCK´s centerforsvarere ville finde vej til landsholdets bænk, hvis alle spillere Olsen har til rådighed er skadesfri. Ulrik Laursen er kun 5. valg til pladsen i centerforsvaret, og Gravgaard er 4. valg.

Forøvrigt er jeg rimeligt sikker på, at Ailton ville have haft mere success i BIF, hvis han var havnet her. Han falder jo kun udenfor i FCK, fordi træneren der er alt for defesivt orienteret. Forøvrigt havde han så vidt jeg har hørt sagt ja til Brøndby, men hans agent trak i land i sidste øjeblik.

Mht. Wass som du skriver om, så er han også ved at tage en gymnasiel uddannelse i øjeblikket, hvorfor han ikke er potentiel til BIF holdet som fast mand.
Og så skriver du at Howard er en skandale - hmmm, jeg vil hellere have Howard på banen end Ulrik Laursen. 15-25 mio. for en 31 årig spiller er alt for meget i mine øjne. De eneste der ikke har gjort en god handel der er da FCK. Jeg fatter ikke hvorfor OB´s fans er så sure over det - udover det faktum at det er en ligarival der har lavet købet. Men kom FCK og tilbød 50-60 mio. for en af BIF´s vigtigste spillere, ville jeg da synes de skulle acceptere det - medmindre han var/er i Elmanderklassen og/eller man kunne få det samme fra en udenlandsk klub.

Men hvis du mener Howard er en skandale, tror jeg ikke du har set en kamp med BIF i over 1 år. Han har altså udviklet sig en del siden de blundere han havde i starten, og er pt. meget mere sikker i sine indgreb end Per Nielsen.
Jeg så kampen mod FC.Midtjylland og kampen mod Randers.

Og okay, jeg vil da godt indrømme at jeg ikke så alle de sidste kampe fra Per Nielsen, men om ikke andet husker jeg ham bare som langt bedre end Howard.

Måske er alle FCK´s spillere ikke forstevalg på landsholdet, men set i bakspejlet så har Brøndby jo ingen faste landsholdsspillere.
" Men.. Du må da også indrømme at hovedparten af de indkøb Brøndby har lavet de seneste år, har jo været fiasko. Anders Bjerregaard som er sportschef så vidt jeg husker, er jo ikke nogen fantastisk handelsmand. Jeg tænker på Jean Phillippe Peguero, jeg tænker Chris Katongo, jeg tænker Joseph Elanga, og jeg kunne blive ved. "

Sæt dig ind i tingene før du sviner nogen til tak, det er vel det mindste man kan forlange!! fjols!
Annonce