Snak

Mere indhold efter annoncen
DonPersson, som det fremgår af mit indlæg, er jeg heller ikke partout imod indkøb af nye offensivspillere — jeg mener bare ikke på nogen måde Lindström har klassen til at styrke vores offensiv betydeligt. Vi kan for min skyld godt købe en ny højre fløj, men Lindström er ikke god nok, og har ikke alderen til at have udviklingspotentiale.
If Phil Jackson came back, still no coaching me.
At Lindstrøm ikke har klassen, er jeg simpelthen ikke enig med dig i. Jeg husker hvor fantastisk han var for blot et halvt år siden. Mener faktisk han er en fantastisk spiller.

At han ikke har den rigtige alder er noget vås. Han er 28, den perfekte alder for en fodboldspiller. Og det vi mangler, er spillere der har denne alder.
Den der ler sidst, fatter joken for sent!!
DonP, hvorfor skulle vi hente en spiller, der ikke er fast mand i en klub, vi gerne vil overgå snarest, der kun holder et højt niveau i hver 5. kampe, og som har et skræmmende lavt bundniveau?

Ydermere har vi i Toby en spiller, der efter min mening, er klasser over Lindstrøm, til samme plads.
"Det er ikke alderen, der gør det. Derimod nok: den skolede hensynsløshed, når man betragter livets realiteter, og evnen til at bære dem og i sit indre at være dem voksen."
Vi er ganske enige i at Toby er bedre, men som der tydeligt står i mit tidligere indlæg, mener jeg vi mangler en back-up til kanten.

At han sidder på bænken i AAB, har mere noget at gøre med, at de har den måske bedste højrekant i SAS-ligaen.
Desuden er vi ikke enige om hans niveau, da jeg mener han er en super dygtig spiller.
Den der ler sidst, fatter joken for sent!!
Super dygtig og fantastisk er måske lige stærkt nok, men jeg mener faktisk at vi mangler en reserve til kanterne. Jeg ser hellere Krohn Dehli, men får vi ikke ham, ville Lindström være fornuftig.

Desuden er har han spillet 15 kampe, deraf 9 fra start, i denne sæson. Så han er ikke ligefrem reservespiller i AaB.
- For et års tid siden jokede Hermann Haraldsson med, at det eneste job, der kunne lokke ham væk fra sit daværende job, var direktør-stillingen i Brøndby. Nu har han fået det ønske opfyldt, og vil gøre Brøndby til nordens bedste fodboldklub. FCK besk...
Mere indhold efter annoncen
Annonce
DonP

Jeg syntes ikke at en klub som Brøndby skal købe spillere i deres bedste alder til bænken. Det burde være talentafdelingen der sørgede for det.

Skal der købes kant, så hvorfor ikke Nomvethe eller Simon Poulsen? Hvorfor nøjes med det næstbedste?

Det minder mig lidt om da vi af uransagelige grunde købte Stefan Schmidt, og Zimling derefter tog til Esbjerg.
Forskellen var at vi havde Zimling - hvem har vi der kan erstatte højrekanten? Mike Jensen er simpelthen ikke god nok, og har vist at han har diciplinere problemer.

Hvorfor ikke købe en mand, der er en enorm profil i SAS-ligaen? Fordi han vil ikke vare tilfreds med at sidde på bænken. Vi har jo gode startere.
Den der ler sidst, fatter joken for sent!!
DonP..

Vi har simpelthen så mange offensive spillere, at jeg ikke mener, at vi skal hente endnu en; det vil udelukkende skabe splid i truppen.

Jeg er da enig i, at vi ikke har den fødte reserve til Toby, men både Ericsson, Katongo, DW, Magic og Fisse-Mike kan spille positionen, hvis det kniber.

Og jeg mener som sagt slet, slet ikke, at Lindstrøm er noget specielt. Spild af penge og spild af en plads i truppen, i min optik.

West..

Krohn-Dehli bliver ikke reserve, hvis han kommer; det er jeg ret sikker på.
Men han ville være et meget spændende køb.

PS. Køb Priske for satan.
"Det er ikke alderen, der gør det. Derimod nok: den skolede hensynsløshed, når man betragter livets realiteter, og evnen til at bære dem og i sit indre at være dem voksen."
PS. Køb Priske for satan.

På det punkt er vi helt enige!
- For et års tid siden jokede Hermann Haraldsson med, at det eneste job, der kunne lokke ham væk fra sit daværende job, var direktør-stillingen i Brøndby. Nu har han fået det ønske opfyldt, og vil gøre Brøndby til nordens bedste fodboldklub. FCK besk...
Vi har mange offensive spillere, det er jeg ganske enig med dig i. Og dem burde vi også rydde op i.

Men fødte kantspillere mangler vi virkelig i vores trup. Vores fløjspil er simpelthen ikke direkte nok, når Toby er skadet.

At vi så ikke er enige om hans kvaliteter, er noget andet.

Krohn-Dehli er god, men er han ikke mere offrnsiv midt?

Den der ler sidst, fatter joken for sent!!
Annonce