Snak

Mere indhold efter annoncen
Py ha en ordentlig snitter Aarhus Fremad fik i Roskilde. 6-2 tabte vi og jeg må indrømme at jeg var noget chokeret efter kampen. Roskilde var absolut bedre end os på alle parameter og mængden af personlige fejl fra vores spillere var meget bekymrende. Nu følger en uge på træningsbanen til at komme oven på igen, få talt kampen igennem og forberede sig til AB lørdag på Riisvangen. Den kamp skal vindes, hvis vi stadig skal være med i oprykningskampen.
På søndag møder Esbjerg ligeledes Roskilde på Blue Water og jeg sender en venlig tanke om at de blå/hvide striber vinder. Tillykke til jer i EFB at I kom af med de amerikanske ejere og kommet på lokale hænder. Det ville være dejligt hvis vi sammen rykker op.
Med 2-0 sejren i går på Riisvangen over Esbjerg og 0-0 mellem Roskilde og Middelfart tog Aarhus Fremad et godt skridt mod oprykningen til 1.div. Vi har pt. et forspring på 4 point og en bedre målscore end Roskilde med fire kampe igen. Intet er selvfølgelig afgjort, men håber vi kan holde afstanden så den sidste kamp på Vangen ikke bliver en gyser, når vi møder Roskilde i en vind/forsvind kamp. Det kunne være fantastisk bare at fejre holdet uden nerver i en kæmpe oprykningsfest på vores dejlige hjemmebane.
Mon ikke Esbjerg sikrer sig oprykningen i næste runde i Middelfart
Her en uge før sæsonstarten i 2.division vil jeg give et bud på hvordan jeg tror sæsonen bliver.
Først må jeg konstatere at mit eget hold Aarhus Fremad endnu engang glippede oprykningen, og står meget svækket offensivt ved afgangen af Lukas From (Esbjerg) og Frederik Høgh (Hvidovre). De to scorede ca. halvdelen af Fremads mål sidste sæson. Selv om rækken ikke ser så skræmmende ud som de seneste sæsoner tror jeg ikke på vi er favorit til oprykning, men nok skal komme i top 6.
Mit uvidenskabelige gæt på oprykningsspillet vil være: Næstved, AB, Middelfart, Aarhus Fremad, Nykøbing, Helsingør.
Nedrykningsspillet: Skive, Fremad Amager, Frem, Thisted, HIK, Ishøj.
Som sagt kender jeg ikke nok til alle hold, så det kan sagtens være anderledes
Tror ikke rigtig på Helsingør i top 6. Er ikke Frem fane, men tror på de overrasker, og kommer i top 6
Bold Følger
Må hellere til at skrive lidt i denne her tråd igen, når nu jeg selv startede den for snart lang tid siden.
Næstved er (desværre) tilbage i 2.div men forhåbentlig kun for et kort visit.
En uafgjort ude mod AB og en sejr hjemme over Helsingør er godkendt, specielt med tanke på hvor mange spillere der mangler pga. skader.
Næver forever.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Selvfølgelig en meget tidlig analyse efter kun 5 kampe i sæsonen, men tror det bliver en tæt række i år. Umiddelbart svært at pege på en klar favorit til oprykningen til Nordicbet-ligaen.
Noget kunne tyde på det. Alle slår umiddelbart alle (Ishøj og Nykøbing fraregnet). Der bliver kamp om at få røven med i oprykningsspillet.
https://www.youtube.com/watch?v=jYnC2l1MsfI
Status på halvdelen af de spillede kampe i grundspillet er at Fremad Amager har lagt sig sikkert i spidsen i 2.div med flotte 28 point og dermed hele 9 point ned til Middelfart som pt. ligger på 3.pladsen. Det tyder på at der er kommet styr på det på Amager efter nogle turbulente år, og det ligner en klar favorit til oprykning. Aarhus Fremad har på 2.pladsen 22 point og det er absolut også godkendt. Som tidliger skrevet er det en tæt række, hvor de fleste hold slår hinanden på kryds og tværs , så meget kan ske inden rækken opdeles i foråret.
Fortjent nok sejr til Middelfart på Risvangen i dag, selvom det holdt lidt hårdt til sidst.

Jeg synes, der var klasseforskel i de første 45 minutter, og selvom Fremad kom bedre med efter pausen, var de vel ikke for alvor tæt på en udligning?

Men det var tre vigtige point for MG & BK. Fremads kompleks ifm topopgør fortsætter.
Sidste runde i efterårssæsonen blev spillet fredag og i går. Efter 16 runder er der stadig stor spænding om top 6 og bund 6. Vær at bemærke at Næstved og AB ser ud til at være kommet i gang. Synes HIK og Skive har overrasket. Det havde jeg ikke lige set komme. Fremad Amager, Aarhus Fremad og Middelfart er rimmelig sikret top 6 og muligvis også Næstved. Sandsynligvis helt ned til Frem på 9.pladsen skal holdende kæmpe om de sidste 2-3 pladser til top 6.
Annonce