Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg synes godt nok heller ikke at Ando eller Børsting har vidst noget der ligner en berettigelse til at overtage Thomsens plads og Ene har jo selv proklameret at han er mere angriber end kant.
Sur og træt gammel mand!
Dramaet fortsætter.

Utroligt at man overhovedet indleder forhandlinger med IFK uden at høre AK først? Det virker ikke gennemtænkt.
It's a small boy clambering up stadium steps for the very first time, gripping his fathers hand, gawping at that hallowed stretch of turf beneath him and, without being able to do a thing about it, falling in love. - Sir Bobby Robson
Nu er lejeaftaler ikke noget der kræver voldsomme forhandlinger

Forstår ikke helt AK, den svenske kamp om guldet lyder som en god og sjov mulighed for ham
Hvad laver tibetanske munke? De spiller jo happy jazz - AaB af 1885
Jeg er lidt med Belwas. En decideret katastrofe vil jeg ikke kalde et tab af Thomsen. Jeg synes, der har været langt mellem snapsene i et stykke tid efterhånden. Og så er han decideret impotent foran målet.

Der er naturligvis et stykke ned til Ando og Børsting, men jeg er ikke overbevist om, at vi ikke kan finde en erstatning (om Gaarde er villig til at støve muldvarpen af), der kan levere på et niveau højere end Ando/Børsting.

Kunne vi fx finde en, der tør sparke på mål, vil det måske give nogle andre muligheder, end dem Thomsen giver. Vi kommer til at mangle hans boldomgang, men hvis nu vi havde flere offensive trusler, vil vi være svære at lukke ned for. Det mener jeg var det der gjorde os gode i mesterskabssæsonen - At det var svært for modstanderen både at lukke Kusk, Thomsen og Jönsson ned.

Eller også tager jeg fejl og Thomsen er uerstattelig :)
Støt dit lokale fodboldhold
Der vil jo være et fald i niveau når vi sælger så god en spiller som Thomsen. Vi kan jo ikke købe en der er lige så god, så vil han hverken være i superligaen eller indenfor AaBs økonomiske rammer. Jeg mener ikke vi kan købe os til bedre erstatning end vi har i truppen pt. Hvis vi køber er det for konkurrencen og bredden i truppen forbliver intakt.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
FCM i dag. Forhåbentlig møder folk talstærkt op, fordi jeg tvivler på, at spillernes evner på banen er nok til point eller for den sags skyld mål.

Med Würtz ude mangler vi nærmest den eneste spiller, der kan være de første par kampe bekendt. Nordjyske tror, at Augo starter. Alternativt rykkes Thomsen ind, mens Risgård degraderes til defensiv midtbane.
Jeg har stavet mit brugernavn forkert
Er ret sikker på at Augo starter. Har meget svært ved at se os få noget med fra kampen, det skulle da lige være Jess Thorup der fucker dem op.
It's a small boy clambering up stadium steps for the very first time, gripping his fathers hand, gawping at that hallowed stretch of turf beneath him and, without being able to do a thing about it, falling in love. - Sir Bobby Robson
Augo starter mod FCM. Ikke mindst for at få mere fysik og hovedstødsstyrke ind i startopstillingen. Syntes tidligere AaB har haft succes med at stoppe FCMs dødbolde med ham på banen.

Syntes i har en "træls" vane med at levere 10% ekstra mod FCM og med hjemmebanefordel i ryggen, er i vel spinkel favorit.

Kan det passe jeres midterforsvar hedder Kasper Pedersen og Blåbjerg? Det ser lidt spinkelt ud for mig..

KEP starter vel inde. Tror ikke Kasper Pedersen er klar til at starte endnu. Skader i opstarten har holdt ham ude.

Native American Soar like an eagle, sit like a pelican Don’t call us Indians We're more like West Eurasians crossed with Siberians
Det er selvfølgelig rigtigt, troede han var skadet.

Hvor langt er Ahlmann fra at komme i gang igen?
Annonce