Jeg så heller ikke ret meget af kampen.
Dog: de fire chancer der opstod i anden halvleg i 21. minut var en følge af et løst pres fra AaB der udløste en kæmpe stor fejl af en HR-forsvaren. Han spille POhl, der blot skulle sparke den ind, men tog et for langt træk (suk). Bolden trillede ind til stregen, og der opstod efterfølgende et mindre kaos, der gav tre muligheder.
Okore gjorde virkelig ondt på to HRspillere indenfor få minutter af anden halvleg. Vi har fået en klods, som modstanderen virkelig slår sig på, og det har været en mangelvare længe. Modstanderholdets fans skal nok gå amok i artikletrådende i den kommende sæson.
Og så havde Holger lige en ret uprovokeret, kort tilbagelægning i hoftehøjde til målmanden. Spetakulært, javist. Men det bliver stadig vanskeligere at tro på, at han ikke regelmæssigt kortslutter.
Bitre Nord