Jeg undrede mig meget over at P.Olsen hele tiden løb op i pres og resten af holdet ikke fulgte med, Kusk var overspillet hver eneste gang bolden kom ud på FCNs venstre kant. Deres "back" (de spillede tremands forsvar) havde virkelig nemt ved at stikke den over/udenom Kusk, og ofte kunne den også bare spilles op forbi Olsen (og et par rådvilde midtbaner i Christensen og Fossum). Det var et lidt tilfældigt mål til 2-1, og egentlig var det først ved indskiftning af Ross, skift til 3-5-2 (eller 5-3-2) og dermed et match af deres midtbane, der fik AaB igang.
AaB kunne alene på 2. halveg havde fået uafgjort eller en sejr, omend FCN havde rigtig mange farlige situationer også. EN skam at Tengsted ikke lige er kølig, eller Ahlmanns stolpeskud følges op.
På baggrund af anden halveg er jeg ikke så skuffet som jeg var. Det er lidt skidt med Okores attitude, og et MEGET dumt boldtab i feltet i starten af kampen, men Ahlmann havde i første halveg en masse muligheder for at smide bolden langs "græsset" op mod Klitten, og ingen af de bagerste turde tage en bold med frem, og vendte konstant rundt i stedet.
Udvandret Nordjyde.
https://9gag.com/gag/aQ3rNP7