Det der undrer mig er at der er flere unge man burde spille med i stedet for dem som skal væk. Det er også lidt mystisk at Okore stadig spiller. Dem som skal væk skal ud på bænken som minimum og især nu hvor det giver meget lidt værdi om kampene vindes. Der er selvfølgelig selvforståelse og en smule tv/præmiepenge, men i forhold til 3-4 fulde kampe til to tre unge spillere tænker jeg det er det værd, samtidig med det måske signallerer en smule mere professionalisme end normalt.
Det handler vel først og fremmest om, at Friis kæmper for at beholde sit job. Inge´s udtalelser efter trænerrokaden efterlod ikke meget tvivl om, at de resterende kampe ville blive brugt til at evaluere om Friis var rette mand til jobbet. En fjerdeplads ville give ham jobsikkerhed og arbejdsro.
Men i øvrigt er jeg enig og Tengstedt blev da også prompte sendt på tribunen efter hans fremtid blev afgjort. Døren står fortsat på klem for Okore - ligesom den gjorde for KP sidste sommer - så det kan vel også forklare, hvorfor han fortsat spiller. Om en forlængelse så er en god idé, det er en helt anden sag.