Derefter kan han så give Pedro en forklaring af den danske dommerstands forhold til forsinkelse af igangsætninger.
Det irriterede mig voldsomt, at pedro så demonstrativt holdt på bolde eller smed den væk efter frispark. Det burde være helt basalt at man orienterer en nyankommen udlænding i det ovennævnte.
Helt bekymrende er bliver det, hvis man faktisk har gjort det klart for ham, og han ikke har fundet det umagen værd at høre efter.
Men ellers var han langt bedre i nærkampssituationerne og spillet generelt end jeg havde frygtet ifht Forhåndsomtalen.
Han ser ud til at blive en fin styrkelse.
Priscas frispark var selvfølgelig helt tåbeligt og klodset. Og udvisningen var imo ganske berettiget og træls. For lige op til den, så Lyngby ud til at være helt flade og groggy.
Det er ikke givet, at vores ret nye stil med et komprmiløst højt pres i længden viser sig at Være den store åbenbaring.
Men det er godt mere tilfredsstillende at se på, end den tidligere focus på at have kontrol gennem sikker boldbesiddelse.