Snak

Mere indhold efter annoncen
Typisk AaB...
It's a small boy clambering up stadium steps for the very first time, gripping his fathers hand, gawping at that hallowed stretch of turf beneath him and, without being able to do a thing about it, falling in love. - Sir Bobby Robson
Ved AaB ikke at de skal vinde for at have en chance for top 6
Vi har godt nok været ringe i 1. halvleg, men det er desværre ikke helt overraskende vi ikke kan skabe kampen.

Hvorfor VAR ikke mener at Thelander skal have straffe, da han bliver trådt over foden, forstår jeg simpelthen ikke. Der er ikke hoved eller hale i deres bedømmelser.
.
det er meget svært at se, hvor det gode spil skal komme fra. Det har været et meget meget febrilsk og usikkert hold, vi har set under ciffuentes. Pt desværre nok holdet med den ringeste form i superligaen.
AaB FC København 2 – 3
Brøndby IF AaB 1 – 1
AaB Randers FC 0 – 0
AaB FC Midtjylland 0 – 2
FC Nordsjælland AaB 2 – 2
AC Horsens AaB 2 – 1
AaB SønderjyskE 1 – 0
Vejle Boldklub AaB 0 – 2
AaB OB 0 – 2

Cifuentes første 9 kampe.
2 sejre, 3 uafgjorte og 4 nederlag. Målscore 9-12.

Horsenskampen og dagens kamp står klart i erindringen som ekstraordinært ringe. Var der en rigtig god kamp i blandt de 9?

Cifuentes har stadig fået for kort tid til at man kan lave en retfærdig evaluering. Det er nok først i/efter efterårssæsonen, at det vil være rimeligt at bedømme ham rigtigt. Men det har ikke været specielt godt i 2021. For at sige det pænt. Cifuentes har retfærdigvis heller ikke haft meget offensiv kvalitet at råde over. Tom van Wert er helt uduelig. Han bør sluses ud. Sats da på Prica. Kusk er altså heller ikke i nærheden af at være en profil man kan regne med, selvom han stadig har mange fans i klubben. Fossum er ligesom Kusk også lidt for ofte anonym. Man har en fin base i de bagerste geledder men for lidt skudkraft og kreativitet fremme.

Min vurdering af forårets første kampe: 02. Den tilstrækkelige præstation. Man glipper top-seks, laver for få mål og skaber meget lidt generelt. Manglen på fremgang skæmmer det store billede. Cifuentes skal have mere tid og angrebet skal forstærkes. Det hjælper forhåbentligt at Lucas kommer tilbage.


Støt dit lokale fodboldhold
Mere indhold efter annoncen
Annonce
I det mindste er der en landskampspause nu her, hvor man kan få justeret noget på tingene. Aner ikke hvor meget Lucas kommer til at bidrage med, forhåbentligt går han ind og bidrager i løbet af de 10 kampe.

Meget skal gå galt hvis vi skal rykke ned, når vi reelt set starter 9 point foran stregen med 30 point at spille om. Men selvfølgelig, hvis spillerne begynder at slå op i banen og ikke kæmper for det, så kan alt ske. Cifuentes må sætte holdet ordentligt op til et nedrykningsspil, hvor der bliver kæmpet for hver meter. Noget af det vi så mod Vb og SE, og i starten mod bif og fck.
Hvad laver tibetanske munke? De spiller jo happy jazz - AaB af 1885
Det værste ved at misse top6 er absolut at der ikke kommer ro på, medmindre vi fra start får lagt lidt mere afstand til bunden. Vi har brug for kampe hvor der kan udvikles, og ikke kampe som de seneste 3-4 stykker, hvor fokus må og skal være på resultatet og så må spillet være derefter. Jeg er enig i at meget skal gå galt før vi rykker ned, Lyngby ser gode ud, men der er også Vejle i det spil, og OB er bestemt heller ikke bedre end os. Men der skal ikke gå så meget galt før vi kan blive en del af moradset, og mediernes fokus vil være "rykker AaB ned?". Vi har allerede set hvordan Viasat med Ortved i spidsen har en agenda mod Cifuentes, og andre vil lynhurtigt følge trop i det øjeblik Lyngby bare henter 3-4 point på os.
.
Jeg har i stort set al min gerning været orienteret mod proces.
Men jeg synes godt nok, at det længe har skortet på struktur og sammenhæng.
Og jeg bliver bekymret, når træneren alene udtrykker sig i floskler.
Ikke hvis jeg kan begrunde det med fremmedhed og sprogforbistring. Og det ef sgu fair nok som ny træner i en ny skandinavisk liga, hvor man kommer fra Sydeuropa og klogt nok ikke først og fremmest tænker på sportspressen som noget, der vil en eller klubben noget godt.
Men når spillet forbliver usammenhængende, og spillerne fejler over en bred kamp, og de tekniske fejl hober sig op, mens jeg skæver misundeligt til Lyngby og ser, hvordan man flytter sig for hinanden og finder rum og muligheder og ser bedre ud. Ja så frygter jeg, at man enten har trukket en nitte a la Perhson. Eller søger at tvinge alt og alle til at søge en form for kontrolleret spilopbygning, som AaB aldrig nogen sinde (undtagelsesvis i :) ) vil kunne honorere, fordi vores rekrutteringsgrundlag (enten lokalt eller økonomisk opnåeligt) er for beskedent.
Bitre Nord
Hvis man ser på hvad Cifuentes rent faktisk har udtalt omkring den måde han vil have AaB til at spille på, og lukker ørene for mediernes fokus på hvad han mener om pasningsfodbold og Barca, så er der jo ikke den helt store forskel på hvordan AaB længe har ridset op at man vil spille. Cifuentes har måske endnu mere fokus på højt pres og direkte spil, han vil helst spille bolden ud nede bagfra, men det var bestemt også hvad vi ville under Friis. Hans tanker om totalfodbold går selvfølgelig på at mange spillere skal kunne angribe (som vi i ekstrem grad spillede i 2014), men det går jo også i mindst lige så høj grad på at mange spillere skal forsvare.

Jeg ærgrer mig jo stadig meget over at vi mistede Friis, for jeg tror vi var på vej mod noget rigtigt godt, men det at meget af det som lykkedes i det sidste halve års tid under Friis havde en meget fast og sikker grobund i 3-mands forsvaret, gør bestemt ikke den nuværende opgave mindre. Når vi i dagens kamp så hvor stor indflydelse Hiljemark har på banen, er det også ekstremt tydeligt at hans fravær bestemt heller ikke har hjulpet.

Om han er den rigtige træner kan kun tiden vise, men indtil videre er vi nødt til at tro på det, for en fyring af ham vil bombe os langt tilbage, så det skal vi absolut undgå med mindre det bliver bidende nødvendigt.

Jeg synes nu i øvrigt at han gør mange ting rigtigt. Han har famlet lidt med startopstillingen, men det er heller ikke nemt når ingen rigtigt slår til og han ikke kender spillerne - vi skal ikke glemme at der stort set ikke var nogen optakt i vinterpausen, og ingen træningslejr til at nørde med at indlære nye ting. I de seneste 3 kampe har han tydeligvis gået med erfaring og det sikre, fremfor de unge og de nye ideer og tanker, og det virkede langt hen af vejen. Dog ikke mod OB, men som jeg har skrevet andetsteds, synes jeg altså også bare at vi løber tør for offensiv kvalitet. Der er ingen af de offensive spillere som rigtigt har vist den fornødne kvalitet, kontinuerligt.

Nu kommer vi forhåbentlig ikke til at nærme os bunden, og kan bruge resten af foråret til at bygge op og lægge på, samt forhåbentlig få nogle minutter i benene på Lucas, og så håber jeg vi kan få ryddet lidt op til sommer, og at det kan skabe rum til at hente et par, eller 3, rigtigt stærke offensive kort. Medmindre vi ser store fremgange hos spillere som Prica og Rufo, så kan tallet måske sættes lidt ned.

I øvrigt synes jeg det er på tide for alvor at prøve Kusk af i venstre side. Vi fik flere højkvalitets indlæg fra baglinjen på den korte tid han spillede der i dag, end vi har fået i et par sæsoner i træk, og måske ville det være en rigtig god ide at fokusere på hvordan han kan hjælpe holdet ved andet end udelukkende selv at være målfarlig.
.
Interessante betragtninger Dr Phil. Jeg er på linje med dig. De brugere i artikelforum som kræver fyring efter knap 2 måneder fatter jo hat af at drive en organisation og bevæge noget i ny retning.
Som en anden bruger skrev er en ret stor del af lønbudgettet ude, vi så i 2. halveg i går at Hiljemark går ind og dirigerer en del, noget som har manglet, og i betragtning af at Ferriera måske ikke kan så meget sprog, og stadig er ung.
Noget af det vi har set, er netop spil fra eget mål, og måden Rinne står længere fremme på banen. Ligeledes var det opløftende at se plan c med Kusk i venstre og indlæg.
Hvis og hvis, men en Van Weert der rent faktisk får scoret på en af de to store i starten af anden halveg. Cifuentes har faktisk tidligere netop talt om det med at være skarp når chancen byder sig. Det er 2 100 % chancer, så det er ikke nemt.

Nu må vi så kigge nedaf og sikre at afstanden til bunden giver nok ro til at se fremgang på nogle fronter.
Udvandret Nordjyde. https://9gag.com/gag/aQ3rNP7
Annonce