Snak

Mere indhold efter annoncen

Transfervinduet nærmer sig sin afslutning. Ikke et eneste lille bitte rygte kan man hive ud af AaB og Inge Andre Olsen. Tror vi på der kommer forstærkning, eller er vinduet allerede lukket for AaB?


Hvis rygter kan holde dig gående lidt endnu så skal AaB have indsnævret feltet og være interesseret i en bestemt serber, samt i et par emner udenfor Europa, men alle offensive spillere og vurderet til at kunne forstærke holdet. Rygtet stammer fra Baresi@ i går på AaB Support debatside, og han skal have at det har været det samme rygte i et stykke tid nu.
Hvad er forventningerne til dagens kamp?
Hvordan ser I styrkeforholdene imellem AaB og FCN?
Nyt stadion i Aalborg? På Hornevej? Valggas?

https://nordjyske.dk/nyheder/aalborg/oenske-om-nyt-mini-stadion-med-tribune-i-aalborg-til-de-bedste-fodboldhold-saa-mange-skal-der-vaere-plads-til/bf157502-d743-45eb-a7b5-0ee96527949c?token=712353ad-3530-4f4a-8836-8c8ebfbfe864&utm_source=nordjyske.dk%26utm_medium=delingsknap_plus


Hvordan ser I styrkeforholdene imellem AaB og FCN?


Nordsjælland har vundet de sidste fire kampe og har været rimeligt målfarlige. De har også vundet deres to udekampe, så myten om, at de kun kan på deres plastikbane holder ikke.
AaB er tilgengæld også i en stabil periode med en stærk defensiv.
AaB er favoritter på odds, men jeg synes det ligner en meget lige kamp. Den lugter af et målfattigt kryds, hvis man spørger mig.
Støt dit lokale fodboldhold
Fin sejr
Lækker lækker sejr i fredags. Man nåede da lige at skide grønne grise efter 13-14 sekunder, men vi kom flot igen. Jeg så en xG analyse på Twitter, hvor man kunne se at de nærmest intet havde fra 10. minut. Den analyse tæller dog ikke den situation, hvor en FCN spiller sparker forbi bolden.

TRANSFERNYT:
Der går heftige rygter om, at det er idag der sker noget. Gode gamle Baresi fra Debatsiden smider nogle små guldkorn. Kom så Inge!
AaB: 100 % BRAVEHEART!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
It's a small boy clambering up stadium steps for the very first time, gripping his fathers hand, gawping at that hallowed stretch of turf beneath him and, without being able to do a thing about it, falling in love. - Sir Bobby Robson
Det begynder for alvor at dufte af en lejeaftale med Aleksander Trajkovski. Hvis den går hjem kan torsdagens landskamp mellem Nordmakedonien og Armenien gå hen og tiltrække sig uvanligt mange nordjyske seere. I øvrigt lyder det som en god måde at dække midlertidigt af for Lucas´ fravær.

Derudover spændende om der kommer en midtbanemand oveni. Men her kunne der også være tale om en transferfri spiller og så behøver den ikke være lukket allerede i morgen.
Hvorfor hedder tråden ´Shitty stilen´?
Hvorfor hedder tråden ´Shitty stilen´?

Henvisning til Guardiolas Manchester "Shitty". Cifuentes er stærkt inspireret af trænere som Cruyff og Guardiola.
AaB: 100 % BRAVEHEART!
Fed aften i Odense. Professionel indsats hele vejen rundt. Dejligt at vi bare moser på i stedet for at stille sig tilfredse med 5-0 ved halvleg.

Trajkovski ind på leje fra Mallorca som forventet. Han ser spændende ud.

En offensiv med:

Prip - Fossum - Trajkovski
_____Makaric

Virker lovende. Der er noget "firepower" fra kanterne og to skarpe i boksen på hver deres måde.
AaB: 100 % BRAVEHEART!
Annonce