Snak

Mere indhold efter annoncen
Så blev heldet og VAR nulstillet :-) Jeg synes dog ikke tv billeder kunne give os en vinkel der gjorde at man kan stille tvivl ved afgørelsen på banen, men jeg synes høre en kommentator sige at de havde flere vinkler i VARbussen.

Derudover undrer det mig at de ikke giver os billeder af offsides - jeg tror ikke den var der, men ville det ikke lukke munden på kritikere?

Kampen virkede til at gå som forventet. Randers var måske lidt trætte til sidst og når man så ikke er effektiv så lykkes det ikke. Imponerende at de tre indskiftninger gør så stor en forskel for Randers i 2. halvegs begyndelse.

1-1 er i sig selv vel nogenlunde godkendt, men det tegner panderynker når det kommer til top6 når ligaen deles. Jeg sælger den dog gerne, med maksimum imod hold under, så må det bedre spil og point mod tophold komme når det udelukkende er dem der spilles imod.

Sjovt som ingen medier længere sætter kæmpe spørgsmålstegn ved den strategi som er valgt og ambitionsniveauet om top4.
Udvandret Nordjyde. https://9gag.com/gag/aQ3rNP7
Jeg måtte desværre nøjes med højdepunkter fra gårsdagens kamp. 1-1 ligner måske et meget fair resultat, når man ser på spil og chancer. Lige indtil Kusk bliver høstet BAGFRA i feltet. Så vil jeg da egentlig "skide på", om modstanderen måske lige nøjagtigt får prikket bolden.

VAR er simpelthen en skandale. Nu synes jeg ellers, at vi generelt i en LANG periode har haft et godt flow. Men så ser man de er ting i løbet af de sidste par uger. Selvfølgelig gik det vores vej i sidste runde, men det ændrer sgu ikke på, at lortet ikke virker.
AaB: 100 % BRAVEHEART!
Håbløst at der ikke dømmes straffe på Kusk i situationen sidst i kampen. Den var mindst lige så stor, som den Nordsjælland skulle have haft mod os i sidste runde. Jeg synes egentlig, at VAR indtil tidligere har fungeret udemærket. Men den sidste håndfuld runder har der simpelthen været ALT for mange (og store) kontroversielle kendelser. Hvad er der lige gået galt?

Kanon stemning på Vest i går (igen igen). De gode takter i forhold til opbakning, deltagelse i sange m.m. fortsætter, og det var sgu en fest i går det meste af kampen. Stærk indsats hele vejen rundt!
Fuck VAR.

Grænsen er bare nået, men for fanden hvor bliver det vært at komme af med.

Udover at lortet tydeligvis ikke fungerer, så er man for pokker også nødt til at få bedre styr på hvordan man rent faktisk får VAR til at fremstå. Hvorfor pokker skal vi ikke som seere eller tilskuere se billedet af den streg som er tegnet som gør at man ikke dømmer Randers spilleren offside? Og hvorfor skal vi ikke se de samme billeder som de kan se i VAR vognen, når Viasats kommentatorer flere gange udtaler at "man også har flere vinkler i VAR vognen, som vi ikke har adgang til".

Det hele bunder naturligvis i den misforståede ide om at man beskytter dommerne ved at give dem mundkurv på, og lade dem have deres hemmeligheder, så vi ikke kan komme efter dem, i det øjeblik alle andre end dommerne kan se at der eksempelvis er straffe til Kusk.
.
Jeg er enig Dr Phil, det vil give mindre støj at spille med åbne kort, vi har alle forståelse for at øjne kan se forskelligt, også selvom vi brokker os umiddelbart når vi føler os snydt.

Jeg er bange for at vinklerne til Kusk situationen måske er mangelfulde og så står dommeren på banen jo stærkest i overvejelsen. Jeg bryder mig bare ikke om det hemmelige selskab har flere vinkler end vi andre.
Udvandret Nordjyde. https://9gag.com/gag/aQ3rNP7
Mere indhold efter annoncen
Annonce
I forhold til det med at spille med åbne kort, så burde man måske overveje at kopiere praksis fra rugby, hvor bane-dommerens dialog med video-dommeren køres ud over højttalerne og tv-signalet. Det samme kunne egentlig også gøres når dommeren begrunder henstillinger og kort for spillere og trænere. Det ville afmystifisere beslutningerne og gøre det muligt at diskutere dommerkendelser på et oplyst grundlag. Jeg tror faktisk det ville få dommerstanden til at fremstå mere kompetent end det er tilfældet i øjeblikket. Desuden kan det være med til at udrydde de værste misforståelser om fodboldloven blandt fans og medier.
Så kører vi igen i Superligaen. Runden har hidtil været lidt blandet for os. Sejre til Randers og Brøndby sætter os under pres i forhold til at få en sejr, men i forhold til top 6 ræset, så er det positivt at AGF og Silkeborg satte point til.

Vi bør også slå et ringe Sønderjyske hold i aften. De har svært ved at producere chancer og selv uden Ferreira på 6´eren, så skal vi slå dem. Jeg spår en snæver 0-1 sejr. In Milan We Trust!
AaB: 100 % BRAVEHEART!
Jeg er på det rene med at, der næppe er skyggen af videresalgspotentiale, men ville Mikkel Ryesgaard, der nu som klubløs træner med FCN, ikke være en spiller, der burde passe fint til AaB?
Bitre Nord
Han var allerede inde og ude af holdet den sidste tid i DK, jeg vil ikke mene han kan være andet end fyld. Teknisk god, men langsom - tror ikke han har gear til SL længere. Jeg vil hellere have en ung til at tage den plads i truppen.

Dejligt med en sejr, knap så fedt med en snak om Kusk videre.
Udvandret Nordjyde. https://9gag.com/gag/aQ3rNP7
Specielt at 3-1 målet får lov at stå.

Nå. Vinterferie.

Det er jo nok godt nok.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Annonce