Snak

Mere indhold efter annoncen
har Højholt været skadet eller hvorfor er han ikke med U21!?

Han står ikke noteret som skadet, men har ikke en opdateret liste her. Nogen der kan hjælpe?
Højholt har aldrig været med på U21-landsholdet. Jeg er selv lidt uforstående, men jeg er selvfølgelig også farvet ...

Højholt kan både spille som 6er og 8er på den centrale midt. Jeg vil remse de spillere op, der er vurderet bedre.

Frendrup, Nicolas Madsen, Bidstrup, Nartey, Grønbæk, O´Riley.

Alle er gode spillere, men jeg så personligt gerne Højholt i stedet for Bidstrup eller Grønbæk.
Spændende kendelser igennem hele kampen, en halveg til hver og FCK var dygtigst til at udnytte sin. Manglende gule kort til AaBerne der kom for sent i mange tacklinger i starten af kampen. Til gengæld fik FCK ikke et straffe som sagtens kunne dømmes, den blev så opvejet af manglende frispark til Rinne.

Var jeg den eneste som undrede mig over duellen Makaric bliver tacklet i feltet hvor bolden slet ikke var derinde? Det lignede en skuldertackling, men det er vel ikke tilladt når bolden ikke er indenfor spilafstand eller i løbeduel?
Udvandret Nordjyde. https://9gag.com/gag/aQ3rNP7
Ret fornuftig kamp igår. Trods nederlaget så var det fedt at se os turde gå op og presse FCK. Vi havde dem, hvor vi ville have dem i første halvleg (med lidt hjælp fra vinden).

Duellen med Makaric så rigtigt nok lidt mærkelig ud. Men løber de ikke bare uforsætteligt sammen.?

Randers på fredag. Den bliver spændende i forhold til mulighederne for metal.
AaB: 100 % BRAVEHEART!
Duellen med Makaric så rigtigt nok lidt mærkelig ud. Men løber de ikke bare uforsætteligt sammen.?

Sådan så jeg det ikke. Jeg så en FCK´er der direkte gik mod Makaric, sikkert for at være opmærksom i tilfælde af indlæg, men Makaric søger den ikke, og er ikke forberedt (hvorfor han falder). Jeg kan ikke finde en gentagelse andet end den kom en enkelt gang i kampen, men orker ikke se igennem igen for at finde den. Der var nok ikke noget.
Du kan tro jeg havde noteret den i den sorte bog hvis det var sket for mig.
Udvandret Nordjyde. https://9gag.com/gag/aQ3rNP7
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Dommeren/VAR har vel tre muligheder i Makaric-situationen (hvis nogen af dem ser den). De kan vurdere det som et ´angreb med skulderen´ (jeg ved ikke hvorfor det ikke må hedde skulderskub i fodboldloven). I så fald er der straffe, da bolden ikke er inden for spilafstand. De kan vurdere det som et tilfældigt sammenstød og så er der naturligvis ingenting. Eller de kan putte det i den store kasse som hedder ´bagatelagtige eller tvivlsomme forseelser´. Når alt det er sagt, så må vi nok erkende, at man skal være ret bolsjestribet for at bruge mere end to sekunder på den situation. Og jeg har med garanti været i mange angriberes sorte bøger for lignende forseelser.
Åh spindle, jeg håber du spillede på lidt højere niveau end jeg. Mængden af forsvarere som ville stå nøjagtig hvor jeg stod ved f.eks. hjørnespark var overraskende høj, jeg plejede at spørge om de vidste noget om sparkeren som jeg ikke gør :-)
Udvandret Nordjyde. https://9gag.com/gag/aQ3rNP7
Jeg kan med stor sikkerhed sige, at jeg spillede på nøjagtig samme niveau som dig.
Spindle er den ukendte B52´er som vi ikke aner hvem er :-D
AaB: 100 % BRAVEHEART!
Åh - det vidste jeg ikke. Men der kan jo ikke være SÅ mange at vælge imellem når nu han har påpeget selv at være forsvarer.
Jeg husker dog ikke mange klodsede/planlagte skulderskub med bold udenfor spilafstand. Jeg var ved at gætte på et navn, men Spindle skriver ikke i GF tråden så nok ikke ham.
Udvandret Nordjyde. https://9gag.com/gag/aQ3rNP7
Annonce