Snak

Mere indhold efter annoncen
Kunne man forestille sig en trænerfyring?


Så skal det gå helt galt. Han ryger ihvertfald ikke lige foreløbigt.

Pehrsson er Lynges langtidsprojekt. Og hvem ved, måske det pludselig begynder at gå godt engang.
AaB: 100 % BRAVEHEART!
Hehe, jeg troede du havde lært ikke at oddse eller bruge AaB-spillere på dit managerhold, Sir_c? Næste gang er det bedre at høre herinde først, for så tror jeg sgu de fleste af os havde skræmt dig væk fra tanken om AaB-spillere på et drømmehold. Vi befinder os i en krise der har varet i godt og vel et år. Intet spilkoncept, ingen måde at åbne et forsvar op på krydret med personlige fejl gang på gang.

Angående trænerfyring tror jeg heller ikke det bliver aktuelt lige pt. Med tanke på Rioch og at folk brokkede sig over at Pehrsson kom ind i stedet for at Kuhn blev forfremmet (dog glemmer folk vitale dele af denne historie, så de rigtig kan brokke sig), så er han lidt AaB´s Kent Nielsen. Der skal utrolig meget til før man indrømmer at det har været en fejl. Dertil kommer der sikkert en ikke uvæsentlig kontrakt man skal betale manden for ikke at være i AaB mere. Og det er tiden heller ikke til.

Curth lader til at være ude i noget tid...

Dette ser jeg dog ikke som jordens største problem. Nu kan de unge knejter(hvis Magnus stadig vil spille en "rigtig" 4-4-2) få chancen også må vi se om de griber den!

Sæsonen er jo alligevel mere eller mindre overstået - Vi kan ikke nå en skid, så de unge skal have chancen fra start.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Selvfølgelig trist for Curth, men en kærkommen mulighed for at give de unge chancen. Med Curth ude, samt et par tvivlsomme spillere i form af Tracy og Holm, så må angrebs konstallationen give sig selv næste gang. Schwartz og Dalsgaard. Heldigvis er det HB Køge, så vi har en mulighed for at lave et par kasser, og give drengene noget selvtillid.

Med andre ord. Helt enig med Halil. Vi kan lige så godt eksperimentere og se frem mod næste sæson. I denne skal vi ihvertfald ikke sætte næsen op efter ret meget mere end en 5. plads.
AaB: 100 % BRAVEHEART!
Nøj hvor jeg dog håber, at vi spiller HB Køge ned under græstæppet i den kommende kamp! Det er så vigtigt, at vi vinder den kamp, og holder lidt fast i Silkeborg.

Iøvrigt en tak til Silkeborg for at vinde idag. AGF og Brøndby skal bare slutte under os, så er jeg tilfreds med denne sæson!
AaB: 100 % BRAVEHEART!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det håber jeg kraftedeme også!

For jeg tager den lange vej ned til Herfølge og støtter op om tropperne!

Så de unge knejter i angrebet kan score nogen kasser og jeg kan blive fuld som følge af glæde!
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
AGF og Brøndby skal bare slutte under os, så er jeg tilfreds med denne sæson!

Haha

Man må jo glæde sig over de små fornøjelser i livet, når man holder med Superligaens ubetinget mest røvsyge hold.

Det skal da nok lykkes for jer. Brøndby har solgt deres eneste målfarlige angriber, og modsat AGF er AaB i stand til at holde fast i føringer.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Moller, hellere smide en føring hver anden kampe, end kun at have en føring i hver sjette. Da jeg så GFs mål til aften, misundede jeg dem næsten. Der var folk i bevægelse, eksplosivitet og ja, generelt bare fart over dem. Et sådant scenarie står vi jo i total kontrast til. Stilstand i spillet, ingen løb for hinanden, ingen eksplosivitet eller fart. Det er rædselsfuldt at se på.

Det ville jo også tildels kunnet retfærdiggøres, hvis så vi havde en stor fed target-man oppe i boksen, men ak og ve.
Jeg erindrer at vi i vores første kamp mod SIF, hvor vi tabte 1-0 i egen hule, kom frem til 1000 indlæg. Bøge og MJ kom fint med frem og vi fik skabt nogle farlige situationer. End ikke det kan vi nu. Hvis vi kunne få det spil i gang igen, og samtidig prøve at lokke den modsatte kantspiller, Würtz/chanko og de to på toppen ind i feltet, så ville vi kunne skabe en masse dynamik i spillet i stedet for den evindelige stilstand vi har været vidne til det sidste år. Vi spiller simpelthen med for lidt risiko.

Nu håber jeg ikke jeg intimiderer jer, med min elegante skrivestil. Hæhæ. Det er jo sent.
Der var folk i bevægelse, eksplosivitet og ja, generelt bare fart over dem. Et sådant scenarie står vi jo i total kontrast til. Stilstand i spillet, ingen løb for hinanden, ingen eksplosivitet eller fart. Det er rædselsfuldt at se på.


Det værste er jo faktisk, at vi har spiller typerne til at lave et sådant presspil. Det er jo løbestærke folk vi har over det meste af banen. At det så ikke rigtigt sker, er lidt håbløst. Håbløst er det også, at vi står og sparker bolde ind i feltet mod FCM, når man med det samme kan se, at de to forsvarsspillere klare det hele nemt.

Men okay... Hvis ikke folkene flytter sig for hinanden, så vi kan få noget spil langs jorden, så må man jo ty til andre muligheder.
AaB: 100 % BRAVEHEART!
http://indkast.dk/index.php?nyhed=64095

Sørgelig men sand artikel..
AaB: 100 % BRAVEHEART!
Annonce