Snak

Mere indhold efter annoncen
sådan 3-4 vild kamp
\\\"Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.\\\"~ William Gibson
Lidt hånd på :-)
Udvandret Nordjyde. https://9gag.com/gag/aQ3rNP7
moderator
@ Toonin

Santin har overordnet set præsteret godt i sin FCK-tid. At sammenligne ham og Søren Frederiksen er lettere håbløst.

Flot kæmpet med 10 spillere forøvrigt.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
KARMA

Jeg håber, at KEP både var offside og brugte hånden der


Så bestemt ud til at han brugte hånden, så endelig gik lidt vores vej.

Så skal der bare kæmpes resten kampen
\\\"Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.\\\"~ William Gibson
In your fucking face dommere
Hvad laver tibetanske munke? De spiller jo happy jazz - AaB af 1885
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja for helvede!

Det er satanedeme smukt!

Yehaaa!

edit: De 25 minutter var rigeligt til jeg fik et vist had til dommeren.

Så meget mere en behagelig sejr!
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Imponerende, AaB! Jeg er misundelig - big time! ;-)
Always Aarhus! AGF siden 1982. Green Bay Packers. Siden 1989. AS Roma. Siden 1988. Borussia Dortmund. Siden 1994.
Vi må håbe Augo er på 100% nu, når vi mangler Würtz de næste 2 kampe. Det er mig stadig et under han valgte at give ham direkte rødt på den der.

Mon ikke det bliver PK inde central imod FCK i hvert fald, jeg mindes dog at han ikke gjorde det super godt sidst inde centralt. Wichmann kunne man smide derind, jeg ved dog ikke om Wichmanns presspil er godt nok når vi møder FCK. Alternativt kunne vi smide Thomsen ind på sin favoritplads centralt, og en anden mand ud på hans nuværende plads.
Hvad laver tibetanske munke? De spiller jo happy jazz - AaB af 1885
Det afhænger vel også af hvor slemt det er med Ahlman. Er han ude mod FCK, kunne jeg godt forestille mig PK tager backen, og så Wichmann sammen med Augo på den centrale. Selvom det ikke huer mig. Omvendt tror jeg ikke på Blåbjerg eller Kasper Jensen skal ind i start-11´eren.

EDIT: for mig er kampen mod FCK "gratis", da jeg ikke kan os tage point mod dem alligevel - De unge skal bare give den fuld gas, og så må vi se hvad det kan blive til.

@repos

Jeg er i øvrigt enig i at man ikke kan sammenligne SF og Santin. Jeg er dog nok lidt uenig i at Würtz ikke havde niveau. Synes mesterskabssæsonen+europæiske kampe viste at han havde niveauet, men at han ikke var den store tekniker med overblik og blik for de gode afleveringer fremad banen. De kompetencer han som spiller havde (og til dels stadig har), virkede bare ikke til at matche det FCK ville bruge ham til, og så kom han til at se rigtig skidt ud.

Man kan måske også diskutere om FCK er særlig nem en klub at komme til som profil på et mindre hold i Skandinavien. Er jo alligevel en række spillere der ikke har slået til hos FCK, som eksempelvis Diouf, Ailton, Grindheim (omend han var en tur i Holland, Vingård, ham centerforsvaren fra OB som jeg aldrig kan huske hvad hedder. Der er sikkert flere.

Det er måske mere FCK der ikke altid er lige gode til at scoute de spillere de køber, som det er niveauet hos den enkelte?

Hvordan står det i øvrigt til med Jakobsen? Jeg var kritisk omkring indkøbet, da jeg ikke kunne se ham i FCK´s startopstilling, omend jeg dengang ikke fik formuleret mig specielt elegant i FCK-tråden.
ham centerforsvaren fra OB

Ulrik Laursen? Han havde godt nok en nedgangsperiode hvor formen var knap så god, men kom ret så stærkt igen - og var nu en ganske fin og central figur at have gående. Ham bør du nok stryge fra din liste.

Hov, og du har også Vingaard på din liste - han var altså rigtigt god for os, før sin skade - skaden ser dog ud til at have taget en del tempo fra ham, så han ikke længere har niveauet.


MJ er bænket - og det ser ikke umiddelbart ud til, han formår at slå Ragnar Sigurdson eller Kris Stadsgaard af via træningen. Så han er nok endt som back-up, dels for centerforsvaret, dels for venstrebacken.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Annonce