men her er tale om en spiller hvor alt ikke var fryd og gammen og hvor varige ophold på bænken eller uden for truppen pga skader var en del af dagligdagen
Fik han så det ud af karrieren som man, eller han, forventede. Eller er han blot blevet en anonym ligegyldighed som er gået fra klub til klub.
Denne spiller tog til udlandet som 16 årig og blev far tidligt også. Større tudefjæs er Helenius vel ikke end at han bider tænderne sammen og tager imod et tilbud fra en anden udenlandsk klub før han vælger Aab. Han må jo tro så meget på egne evner at han tror på en plads på holdet i en ny klub, såfremt den er mindre end Aston Villa.
Ved ikke om man kan kalde det tudefjæs, nogen gange må man bare indse at man ikke har helt niveauet og steppe et skridt ned, for at prøve kræfter med de store igen senere.
Ret godt kørende til måske 100.000 kr er et lidt sjovt begreb hvis han fx får 800.000 kr om måneden i dag. Prøv du at tænke over om du gerne ville tæt på mors kødgryder mod at gå 8x ned i løn eller om du måske lige kunne bide tænderne sammen
Hvis jeg havde en tro på at jeg kunne få mere ud af at tage et skridt ned, så ville jeg bestemt overveje det. Og hvis jeg samtidig virkelig ikke brød mig meget om at være hvor jeg var, og ikke faldt til, så er 3 år, eller hvor lang tid det drejer sig om, pludselig lang tid.
Som sagt, så kan det godt være han er nødt til at sige nej tak til nogle penge her og nu, men hvis han kan komme ud og få pengene igen på et senere tidspunkt, så er det værd at overveje. Jeg har aldrig sagt at det er det nemmeste valg i verden, men at det ikke vil det være mest utrolige der er sket. Du har lige set Cornelius gøre det samme. Var det 20 af de lange han sagde nej tak til over den periode hans kontrakt løb på. Men han er måske også bare et tudefjæs der skulle tage sig sammen.
Ja men det har man da heller aldrig set før.
Siger du man aldrig har set folk der har prioriteret spilletid over penge, for det er da noget vrøvl. Det er rigtigt at det præcise forløb var lidt specielt, men du ser jo mere eller mindre hele tiden folk der går markant ned i løn for at få spilletid. Jakob Poulsen og Rasmus Jönsson er 2 eksempler bare fra denne sæson.
Plus den løn han får er jo markant bedre end den Helenius vil få i Aab.
Sikkert, men han fik sikkert også markant mere i Cardiff. 20 millioner er 20 millioner, og dem sagde han nej til for at få spilletid. Det er i mine øjne det rigtige valg, men Cornelius kunne ligesågodt bare rende rundt og lave ingenting i de 5 år, og hæve sin fede løn hvis han ville. Hvis Cardiff så ville af med ham skulle de betale et sindsygt beløb for at få den opsagt.
Han fik også penge med hjem og havde jo reelt ikke et valg om at blive i klubben. Han blev jo praktisk talt smidt ud.
Han kunne da bare bide tænderne sammen, som du siger, og rende rundt på ungdomsholdet eller hvad nu. Cardiff kunne godt opsige hans kontrakt, men det ville formegentligt have været sindsygt dyrt.
Ville han som 99% andre ikke vælge 10x så meget i løn? Eller 5x i det mindste i en mindre klub?
Jamen sikkert. Jeg har heller ikke sagt at det kommer til at ske, blot at det ikke er totalt urealistisk, og altså er en mulighed.