Snak

Mere indhold efter annoncen
Ahlmann har karantæne mod møgbønderne fra fcm. Det er sgu noget af en hovedpine samtidigt med Dalle stadig er ude. PK kan jo ikke spille to pladser! Endnu...

Kent Nielsen finder nok på en løsning. Blåbjerg på venstreback? Due? PK på venstreback og Kasper Pedersen på højrebacken?

Den er sgu noget stram.



Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Det må blive Kasper P eller Thelander på højre back. Har han ikke spillet den før? Tvivler på, at Due og Blåbjerg har nogen chance for at følge med i de eksplosive løb fra kanterne. Blåbjerg har dog fordelen af et stærkt venstreben.

Uanset hvad bliver det dog ikke særligt kønt.
Jeg har stavet mit brugernavn forkert
Nogen der ved noget om, hvor længe Dalsgaard og AK regnes ude?
Tror det bliver Duen på VB. Skal vi vinde kampen skal vi ud og have gang i vores possession bold - der tror jeg Due kan bidrage med mest. Han får selvfølgelig hans udfordringer defensivt, men der må Thomsen være behjælpelig.

Det værste er, at det lader til vi må unvære svenskeren igen. Han spillede en kongekamp senest mod fcm, hvor han var suveræn når vi skulle spille os ud af fcm´s høje pres.
AaB trak med afstand flest seere i weekenden:

198.000 til AaB - København.
107.000 til Viborg - Brøndby.
90.000 til FCN - AGF.
84.000 til OB - Sønderjyske.
65.000 til Esbjerg - FCV.
60.000 til Randers - FCM.

Mere indhold efter annoncen
Annonce
Så kan vi da lige sammenligne med, at da "Brøndby-kamp bankede det jyske topbrag" (citat EB.dk) for et par uger siden, trak AaB-FCM 127.000 på kanal 9. Så der kan man bare se, Brøndby trækker altid flest seere. UANSET KANAL!

Eller noget...
Det er til at få opkast over deres konstante favoritisering af Brøndby. Måske Brøndby stadig vil trække flere seere end FCM-AAB i weekenden, men forskellen må være lille i forhold til normalt. Derfor ville det være oplagt at vise topkampen i denne runde i stedet for en ligegyldig Brøndbykamp. Seerfordelingen ændrer sig jo aldrig, hvis ikke de i ny og næ udnytter de muligheder for vise de interessante opgør, der ikke har noget med BIF at gøre.

Desuden var sidste kamp mellem AAB-FCM på samme tidspunkt som et engelsk topbrag, og derfor uden sammenligningsgrundlag med Esbjerg-BIF. Latterlig EB-artikel.
Moneyball Midtjylland - Danmarksmester 2015, 2018, 2020 & Pokalmester 2019
Det er virkelig latterligt. Men det er altid noget at vi har fået en lørdags kamp istedet, så vi kan tage i gaden når vi kommer sejrrigt hjem fra Herning :)
Mit indlæg kommer sgu også her, istedet for en eller anden ligegyldig blog.


Der ævles jo så meget om seertal osv. for tiden.

Tv2 har, for some reason, en del oplysninger om det. OGSÅ for kanal 9. Desuden har de "totalshare", der viser, hvor mange procent af den samlede tv skare der ser det konkrete program.

Det er ganske spændende.

http://omtv2.tv2.dk/inde…=2014-03-30

Som vi alle vidste, så har det ret stor betydning, hvornår kampene spilles, da der simpelthen er flere mennesker der ser tv om aftenen.

Se blot på seneste runde:

12 % kl. 19 på 3+ = 182.500 seer.

11 % kl. 17 på kanal 9 = 107.000 seere.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Kasper Kusk (trælår), Rasmus Jönsson (lyskeproblemer) og Rasmus Thelander (brækket næse) træner i dag og er således alle i spil til lørdagens topkamp på MCH Arena i Herning mod FC Midtjylland.

Vigtigt!!!!!
It's a small boy clambering up stadium steps for the very first time, gripping his fathers hand, gawping at that hallowed stretch of turf beneath him and, without being able to do a thing about it, falling in love. - Sir Bobby Robson
Annonce