Det handler nærmere i højere grad om hvad Kusk vil, hvis konkurrencen er betydelig har Kusk større muligheder for at sætte sit aftryk.
Hvad laver tibetanske munke? De spiller jo happy jazz
- AaB af 1885
Ikke fuld nej. Jeg har vel næsten set samtlige AaB kampe i foråret, så jeg mener det er berettiget at sige at han brænder/brændte store chancer. At han ikke kommer frem til super mange afslutninger er jo ikke ensbetydende med, at dem han sparker til er små. En spiller som Peter Graulund afsluttede vel 8-10 gange pr. kampe i gennemsnit, men han brændte sjældent deciderede kæmpechancer, tilgengæld afsluttede han på alt, og ofte ting der ikke tilnærmelsesvis var en chance.
Statistik er en fattig ting. Hvis du kan finde frem til de 22 afslutninger vil du formentlig se, at flere af dem burde været gået ind. Tilgengæld er der også flere af de 8 mål, som ikke nødvendigvis burde gå ind, men som er flot sparket ind, eller "alternativt løst".
Derudover har jeg også set ham løbe friløbere ud over baglinjen, falde i bolden og løbe direkte ind i modstandere. Det tæller jo ikke med i statistikken selvom chancen jo godt kan være enorm. Eksempelvis havde Dennis Rommedahl vel i gennemsnit 2 indlæg pr. kamp i sin landsholdsperiode som ikke talte med i hans statistik af vellykkede/mislykkede indlæg, fordi han valgte at løbe udover baglinjen inden han sparkede dem af helvede til. Men derfor kan man jo godt konkludere at de indlæg havde været jammerlige, såfremt han ikke var løbet ud af banen først.