Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeps, det er sikkert Würtz.

Det er vel et fornuftigt køb, men for mig er det ikke "eksotisk" nok. Givet at hvis han er i topform er han en klar styrkelse af vores midtbane, men det er lidt irriterende at vi henter en af de spillere hjem der ville væk fordi de ville prøve noget mere, tog så til KBH og faldt igennem med et brag, og så vil han tilbage hvor han ved han kan være med. Det samme jeg ville sige hvis Ericsson ville tilbage. (Silber er af åbenlyse grunde en helt anden sag).

Det kan også være jeg bare er for Football Manager agtig i min transferpolitik, men havde hellere set en spiller der enten så AaB som et skridt opad, eller en fra en udenlandsk liga.

Men han skal da givetvis have chancen for at vise at han kan falde tilbage i rytmen, selvom han var halvdårlig den sidste halvsæson inden skiftet til FCK.
Uanset hvad, så vil Würtz jo være en markant forstærkning til vores defensive midtbane - sådan som tingene ser ud lige nu. Umiddebart ser jeg ihvertfald ikke lige Chanko som opryderen på midtbanen. Han er vel mere ala Winsnes i sin tid?
AaB: 100 % BRAVEHEART!
Man kan jo også diskutere om det er ved at være på tide med et skifte i hvordan vores midtbanesammensætning skal være?

Jeg har været svært glad for Augu og Risgård, men faktum er at de er meget lidt gode til det fremadrettede spil. At have 2 spillende midtbaner a la FCK ville være særdeles godt for spillere som MJ, Bøge og Due, der er dem der skal slå indlæggene for os. Specielt Due synes jeg har været ramt af at han har fået meget lidt at gøre med, andet end returbolde fra vores losseri fremad banen, og så at der ikke rigtig har været nogle for ham at slå indlæggene efter.

Det er lige før hvis jeg skulle vælge, hellere ville have haft en midtbane bestående af Risgård og Chanko, end Augu og Chanko, udelukkende på grund af Risgård kan lidt mere med en bold end Augu, og er knap så defensiv orienteret. Dermed ikke sagt Augu ikke har været god for os.
Jeg synes ikke Risgaards omgang med bolden var ret meget bedre end Augos. Jovist der var en lille forskel, men hans reele styrke var hans evne til at søge de rigtige og farlige løb i dybden, og så fight, altså lige indtil Lynge ikke gav ham en guldrandet kontrakt...

Würtz er lidt bedre venner med bolden, og har lidt mere speed, hvorimod vi rent fysisk mangler en smule med Chanko Würtz konstellationen.

Ja såfremt det er pølsen der vender hjem.
Hvad laver tibetanske munke? De spiller jo happy jazz - AaB af 1885
Nå det tyder på billig backup til højrebacken umiddelbart. Hvis man læser hintet fra sverige på onside.
Hvad laver tibetanske munke? De spiller jo happy jazz - AaB af 1885
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Pølsen tilbage, er der nogen indikationer på prisen?

Jeg ved sgu ærlig talt ikke med ham. Det er mildt utilfredsstillende, men hvis der intet bedre var, så er købet okay. Særligt, hvis han kan holde sig skadesfri.

Vores centrale midtbane bliver udfordret i luften modsat tidligere, hvor både Risgård og særligt Augu var forcer(Augu så god, at han fik en tur til Sverige på den bekostning)

Men med vores to nye folk bliver boldomgangen forhåbentligt meget bedre.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Jeg har et bud der lyder 3 mio, da vi har kunne presse fck på det beløb vi stod til at indkassere, hvis han spillede nogle flere kampe for dem, 15% af købsprisen går ned i egne lommer. Og så sign on til ham.

Så lyder det til vi får en offensiv midtbanespiller/angriber, Daniel Friedheim Holm. Alle der har spillet CM/FM ved hvem han er. Jeg aner ikke noget om hans kvaliteter, men de lyder pænt utilfredse på Vålerengas forum. Vi får ham vist billigt grundet kontraktudløb, klassisk Lynge!
Hvad laver tibetanske munke? De spiller jo happy jazz - AaB af 1885
Holm lyder rigtigt spændende. Dog er det nok et farvel til Bernburg, hvis vi henter ham. Kender absolut intet til ham, men han lyder da lovende i det man hører!
AaB: 100 % BRAVEHEART!
Har du link til Våleranga forummet? Kunne være god underholdning.

Han er en klassisk FM/CM spiller, så mange kender ham sikkert.

Dan Thomassen er ude og sige noget om ham. Det bider jeg mærke i - Det lyder faktisk rigtigt godt det han siger.

Prisen på Pølsen kan være nogenlunde tilfreds med. Hvis altså det er de der 2-3-4 mill.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Og det betyder nok et farvel til Bernburg. Det var fra starten også en kende urealistisk, da Bernburg nok skal afsted til udlandet eller Fck.

Ham ville jeg ellers utroligt gerne have set i vores herlige klub.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Annonce