Snak

Mere indhold efter annoncen
Måske rimeligt ufortjent, men det tager jeg gerne med. Vi har det altid svært i Farum, og vi havde en hård midtuge kamp i benene, men fuck det. 3 point, og roser til Bruuhn der spillede en stærk kamp. Igen.
Native American Soar like an eagle, sit like a pelican Don’t call us Indians We're more like West Eurasians crossed with Siberians
@ Zaptech
Præcis. Den undrede jeg mig også over ikke gav noget. Samtidig lavede han vist alene 5-8 frispark i 1. halveg.
Men den der midt på banen som skal forestille at være et professionelt frispark ender bare med at se hensynsløs ud når man ser den i langsom. Rødt kort kunne godt være delt ud i min verden.

Nu kom det nok også til at se ud som om FCN lavede mange frispark fordi AaB nærmest ikke investerede i nærkampene, men alligevel.
Udvandret Nordjyde. https://9gag.com/gag/aQ3rNP7
Nu kom det nok også til at se ud som om FCN lavede mange frispark fordi AaB nærmest ikke investerede i nærkampene, men alligevel.


Vi kunne jo aldrig komme ind på kroppen af dem, før de havde sluppet klatten igen. Langsomme i tanke og handling ud over alle grænser. Offensiven var især ren ynk at se på.
Jaa! Hold kæft hvor er det lækkert, fine aktioner af Wichmann til sidst. Vi havde ikke voldsomt meget energi i dag og får ikke vundet nok af nærkampene, fcn spillede tilgengæld igen rigtig godt mod os på deres egen bane. Men vi fik tilpasset os og stod godt i kæderne, fik dæmmet op for det helt store selvom de styrede det meste af kampen, fik skabt en enkelt som AK gerne må hakke ind. Forhåbentligt giver det her os mere overskud til næste suppekamp på mandag
Hvad laver tibetanske munke? De spiller jo happy jazz - AaB af 1885
Ja, det er i hvert fald vigtigt at pokalen på fredag(?) bliver med alle reserverne.
Udvandret Nordjyde. https://9gag.com/gag/aQ3rNP7
Mere indhold efter annoncen
Annonce
I kampen mod Vejle synes jeg følgende opstilling kunne være fin

Carsten C
PK - Kasper P- Thelander - Blåbjerg
Børsting - Augu - Wichmann - Gilli
SF-AK

Jeg har ikke noget imod hvis vi ryger ud. Både ligaen og EL er betydeligt vigtigere imo. Og så skader det heller ikke med noget bold til nogle af reserverne
Native American Soar like an eagle, sit like a pelican Don’t call us Indians We're more like West Eurasians crossed with Siberians
Er Børsting og PK ved at være 100% klar?

Kent Nielsen plejer ikke at spare så mange spillere, og det kommer nok heller ikke til at ske mod Vejle. Jeg synes det er vigtigt vi vinder, for pokalen kan være den klart nemmeste(og eneste) vej til Europa. Der er ingen grund til ikke at spille på to heste.

Jeg håber dog også Wichmann, Børsting, PK og KP spiller, for at aflaste nogle af stamspillerne. Men der er begrænsninger på hvor mange spillere der kan skiftes, før det smadrer rytmen totalt.
Nordens Paris Hair is not a right: it\'s a privilege!
Op til kampen i dag læste jeg i hvert fald at de begge stadig var skadede.
Udvandret Nordjyde. https://9gag.com/gag/aQ3rNP7
Svært fremragende kamp.

Uafgjort havde været meget fortjent på den lortebane. Derfor er sejren så meget mere behagelig. 1-0 på et selvmål det skøjteunderlag. Herligt!

Forhåbentligt er det starten på en stime af AaB sejre i suppen.

Selve spillet er der ikke meget at skrive positivt om. AaB holder fcn fra mange store chancer, så en smule ros til defensiven. Ellers var det sgu noget lort at bevidne. Farum stadion er ikke ligefrem et stemningsfyldt stadion.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Helle har lavet ballade. Eller har han?

http://sporten.tv2.dk/20…or-gaderaes

Svært at forestille sig ham som motorbølle :-)
Støt dit lokale fodboldhold
Annonce