Snak

Mere indhold efter annoncen
Tsk tsk, GM!

Sahins agent var at finde på Via Turati her til aften, det kunne altså være lækkert med ham på et lån.
http://www.whoateallthepies.tv/wp-content/uploads/2012/11/15-Dejan-SAVICEVIC-Panini-Etoile-Rouge-de-BELGRADE-1991.png
Vi kan ikke bruge forrige år til noget. Vi kan heller ikke bruge sidste år til noget - det er fortid. Robinho har præsteret det samme som ingenting i denne sæson. Han har været den ringeste angriber i Milan´s historie (i hvert fald af alle de sæsoner jeg har fulgt Milan siden 1986) i den netop afsluttede sæson.

Vi er nødt til at tage udgangspunkt i hans seneste sæson, og her har han mildest talt været elendig. 5 mål på en hel sæson!!! Selv Maxi Lopez har lavet 2 kasser på de få minutter han har fået på banen siden januar. I fodbold præsterer man, eller også må man affinde sig med at blive solgt. Der er absolut ingen grund til at beholde ham. Se engang på de mange 100% chancer han brændte i seneste sæson en meter fra målstregen. Han burde spille for Køge, og det mener jeg helt seriøst.

Grande Milan!
Det har jo intet at gøre med om man syntes Robinho skal sælges eller ej, ja Robinho har bestemt ikke haft en god sæson, omend han god i 4-0 kampen mod Arsenal. Det handler om at omtale en spiller ordenligt.
https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
He he Sjærif.

Han har været den ringeste angriber i Milan´s historie (i hvert fald af alle de sæsoner jeg har fulgt Milan siden 1986) i den netop afsluttede sæson.

Gianni Comandini, Jose Mari, Javi Moreno, Christian Vieri, Patrick Kluivert er alle spillere jeg kan komme i tanke om, som har spildt min tid mere end Robinho.

MM,

Helt enig. Vi må gerne få lidt flere midtbanespillere med flair for god boldomgang. Gider sgu ikke se mit Milan-hold forvandlet til en omgang tonsere, selvom fysik er vigtig i disse dage.
Jeg mindes ikke en samme form for opstandelse i alle fankredse, da man valgte at "afskedige" Kaká, og selvom han rigtig nok har haft bodyguards i mange år, tror jeg ikke man regnede med det opråb der kom. Selvom man forsøgte sig med forklaringen om at det økonomisk var vigtigt for klubben at sælge ham, og ligeledes floppet Gourcuff. Ingen bed på den, det kan så også skyldes det som du pointerer, at Galliani ikke er en favorit blandt fansene.

Galliani er jo stråmand for Silvio, hvor han skal tage tæskene og samtidig rose Silvio så snart det er muligt. Derfor blev han også skydeskive vedr. Kaká salget.


Opstandelsen mod ham i 97 og 98 var på samme højde som dengang med Kaka. Og det var også i alle kredse.

Om han regnede med opråbene ved Kaka er svært at sige. Faktum er at klubben ikke havde andre valg hvis de skulle overleve end at sælge ud. Så argumentet med økonomien er sådan set sandheden. Det er selvfølgelig bare svært at sælge det budskab til fodboldtilhængere som inden finanskrisen var vant til at præsidenten lagde en blankocheck.

Men helt sikkert at Galliani også skal tage tæskene når han er manden der står for driften. Men den med Kaka havde han intet med at gøre.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ifølge en pålidelig kilde fra forum (MPLM) har Milan givet PSV et bud på 8,5 mio. euro for Strootman og tilbudt ham en fire-årig kontrakt med en årlig løn på 1 mio. euro.
Jeg må i øvrigt korrigere mig selv mht. El Shaarawys pris. Sidste sommer gav vi 10 mio euro for 50% og solgte 50% af Merkel for 4 mio euro (ikke 5 som først skrevet).

Mht. den anden halvdel går rygterne på en pris på 8,5 mio euro mens Merkels sidste halvdel bliver solgt for 2,5 mio euro. Så det vil sige at vi sælger Merkel for 6,5 mio euro og køber El Shaarawy for 18,5 mio euro. Altså 12 mio euro.
18,5 mio eurobananer er godt nok en sjat. Jo, han er god, men hvad kostede Pato fx?
Forza Milan!
Pato lå mellem 20 og 22 mio euro.
Synes sgu det er meget for SES. Håber så bare at han er de mange penge værd!!!
Forza Milan!
Annonce