Snak

Mere indhold efter annoncen
Nej. Bendtner havde et godt EM. Det siger dog kun noget om hans topniveau, som er ganske godt. Bundniveauet er ikke Milan-potentiale.

Vi savner en angriber, der kan gå ind og være førsteangriber i stedet for Zlatan. Den rolle ser jeg ikke Bendtner i. Måske som fjerdevalg, men det kan han heller ikke bruge til noget selv.
moderator
"Hans indstilling."

Klubben lader nu ikke til at have noget problem med at håndtere lettere forskruede personligheder. Den indstilling du nævner manifesterer sig i øvrigt ikke i kampene eller til træning. Her arbejder han rigeligt.

Men jeg forstår i øvrigt godt en skepsis, hvis man leder efter den direkte afløser for Zlatan. Mens der ikke er nogen tvivl om at han er den type angriber, og at potentialet er klart, så skal han have 1-2 år med fast bold, før han kan træde ind og blive en fast spiller for Milan.
https://kortlink.dk/sudv
Det er måske også mest til pressen, at han ikke altid virker lige kvik.

Jeg kan godt lide Bendtner på landsholdet, hvor han sammen med Agger er de store stjerner. På klubplan har jeg ikke den store fidus til ham - ikke som starter, hvilket er, hvad Milan mangler.

Laudrup kan hente ham til Swansea. Hans niveau matcher bedst et engelsk midterholds.
Jeg har svært ved at se Bendter få succes i en "topklub" i Serie A. Dertil brænder han for mange chancer og er for klodset. Og Julie Zangenberg ligner en lille gris.
moderator
Det der med at brænde chancer kan hurtigt vende. Sæsonen før Togo-luderen blev vores suveræne topscorer brændte han uhyggeligt meget.
https://kortlink.dk/sudv
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nå, men så er han for skadet.

Jeg vil ikke. Jeg vil bare ikke.
Foggy, udfra de meldinger som kommer fra klubben søger vi et alternativ til de angribere vi har i forvejen. Det tyder meget på at Cassano-Pato er startkonstellationen. Det betyder ikke nødvendigvis en angriber til start 11´eren. Og hvis man kigger efter angribere i klassen Bendtner/Matri, ved jeg godt hvad jeg ville vælge både økonomisk og sportsligt.

Et køb af Bendtner for 7mio€ vil desuden lukke lidt op for en bedre defensiv midtbane, som i mine øjne er mere essentiel for holdet end en ny stjerneangriber.

Hvis der desuden er nogen som kan lide skæve personligheder, er det da absolut italienerne.

Nå, men så er han for skadet.

Jeg vil ikke. Jeg vil bare ikke.


Ha ha, fantastisk argument:) Køber sgu en Bendtner-trøje til dig, såfremt Bendtner bliver en realitet.
Cassano-Pato er udmærket til Milan. Jeg tør bare stadig ikke tro på, at Pato er kommet over sine skadeskvaler.
moderator
Hehe, Borger.
https://kortlink.dk/sudv
Hvis der desuden er nogen som kan lide skæve personligheder, er det da absolut italienerne.

Der er jo ikke til tale om Roberto Benigni i La vita e bella. Bendter er mest bare træls.
Annonce