Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er en af disse italienske "transfereksperter", der via sine kilder mener at englænderne står lidt i stampe, samt at Galliani skal snakke konkret med Perez indenfor de nærmeste dage vedr. de herrer Sahin og Kaká, omkring Madrid-Milan træningskampen.
moderator
Hvordan underbygger han det med at det skulle stå i stampe? Flere engelske kilder melder, at der er en fin sandsynlighed for at lejeaftalen kommer på plads i løbet af denne uge.
https://kortlink.dk/sudv
Med sine kilder, og at Galliani mødes med Perez indenfor de nærmeste dage for at snakke om de føromnævnte spillere.

Men hvis englænderne optrapper, så har Milan ikke en chance.

Hvis jeg var Madrid smed jeg da gladelig Sahin oveni for at hente Modric ind.
moderator
Jeg tænkte nu mere på HVORFOR det skulle være gået i stå.
https://kortlink.dk/sudv
Nåhr, ja det nævner han sjovt nok ikke noget om. Kun noget, som vel oversættes med "kolde fødder" på dansk, men ikke noget specifikt om hvorfor de kolde fødder er opstået.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
For Arsenals vedkommende kunne det give mening, hvis Cazorla-handlen er ved at blive gennemført. Men Modric ligner fortsat en spiller, der vil forlade Spurs, og det Sahin er derfor fortsat ganske relevant her.

Rent økonomisk burde i dog kunne konkurrere med Spurs. Deres lønpolitik er forholdsvist streng.
https://kortlink.dk/sudv
Nu kan jeg så læse mig frem til at Villas-Boas ikke vil have Sahin, fordi tyrkeren åbenbart vil have problemer i det opskruede engelske tempo, og at han højst "overraskende" vil have Joao Moutinho til klubben.

Det kunne være den anden indikation.

Men det tynder efterhånden voldsomt ud i brugbare alternativer til de tre pladser Milan skal have besat. Derfor klynger jeg mig til Sahin-håbet pt, da alternative økonomiske muligheder er svære at se.
Lørdag skulle være deadline for åbningen af Mbiwa-forhandlingerne. Sker der ikke den mindste åbning fra megafjolset, så kigger Galliani sig om efter andre defensive forstærkninger. I så fald må han for min skyld gerne kigge mod Stuttgart.

Samtidig skulle der ske flere indledende snakke vedrørende Kaká i weekenden også.

Selvom vi skulle gå over i en 4-3-2-1, mangler vi stadig en reserve for Pato, da ingen af de resterende spillere magter at spille som decideret spydspids. Igen gør det Kaká-handlen decideret åndssvag, og jeg håber den mislykkedes.

Og stadigt intet nyt om de famøse positioner, VB og DM.

Det bliver en laaaaaaaaaaaang sæson.
Klubben har så vidt jeg ved ikke sagt at de vil forsøge at hente en VB. Didac bestod ikke lægetjekket i Valencia. Så nu har vi 3 VB igen.

Det er kun det centrale forsvar og en midtbanespiller man offentligt har sagt man vil hente spillere til.

Kaka tror jeg simpelthen ikke på, at Silvio vil hente. Selv som gratis vil han for dyr i løn. Hans nuværende løn udgør 25% af vores lønbudget. Så er der i hvert fald lukket for andre forstærkninger. Læg så dertil at han er for gammel, for nedadgående og unødvendig.

Sahin og Diarra er i øvrigt også for dyre rent lønmæssigt.

Hvem vi kan hente til midtbanen ved jeg ikke. En spiller til 5-7 mio euro der max. må have en nettoløn på 2,5 mio euro. Det er hvad Galliani har af rammer. Held og lykke.
Klubben har så vidt jeg ved ikke sagt at de vil forsøge at hente en VB. Didac bestod ikke lægetjekket i Valencia. Så nu har vi 3 VB igen.

Det har de heller ikke, det er mere mig som kigger på navnene Antonini og Mesbah... Det er dælme ikk megen kvalitet! Hvad var problemet med Didac?

Det er kun det centrale forsvar og en midtbanespiller man offentligt har sagt man vil hente spillere til.

Argh, Galliani fik sagt i kådhed at Zlatan blev erstattet af en stjerneangriber. Hvad stjerneangriber, som begreb i Galliani ordforråd, tæller som, ved ingen. Jeg frygter det er Kaká, som ingenlunde er den type vi har brug for. Vi har brug for et alternativt spydspids emne til Pato. Matri, Bendtner etc.

Hvem vi kan hente til midtbanen ved jeg ikke. En spiller til 5-7 mio euro der max. må have en nettoløn på 2,5 mio euro. Det er hvad Galliani har af rammer. Held og lykke.

Ja, det er sgu ikke let at se hvem det skal være. Man kan vel knapt få William Kvist for de penge. Derfor mit tidligere håb om en studehandel med Genoa vedrørende Miguel Veloso.

Jeg tror enten det bliver Palombo eller Francesco Lodi.
Annonce