Snak

Mere indhold efter annoncen
-
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Constant er da en acceptabel lappeløsning, men beduinpikken er også en alibispiller af rang. Hvis De Jong skal erstattes, håber jeg på et lejemål.
Det bliver spændende, at se hvad der sker med Robinho den 15. Personligt håber jeg på, at vi kan bytte ham med Filipe Anderson. Hans værdi er stødt faldende og ser Anderson som en fin kreativ addition til den offensive midtbane bag Pato/Pazzini.
Forza Milan!
Ift. om man skal beholde Robinho, tror jeg helt selv at han bestemmer hans egen skæbne. Han får lov at skifte, hvis han selv beder om det. Pt. virker Robinho dog til at være på rette vej rent formmæssigt, efter at have været skadet og ufit en del af efteråret.

De seneste fire kampe i Serie A, har han trods alt leveret to assist samt to scoringer. Det er et super snit.

Samtidig synes jeg stadigvæk at man skal passe på med at hype Filipe for meget endnu.
Bestemt, men efter hvad jeg kan læse, så hedder det Robinho for Anderson + penge. Ved godt at hans formkurve ser ud til at være opadgående. Dog er han 28 år og set både på løn og potentiale virker det fornuftigt.
Forza Milan!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg siger skam heller ikke at der ikke er potentiale i Filipe, men man skal passe på med at skrue forventningerne alt for meget i vejret fordi det kræver et unikt talent og stærk mental indstilling, som ung brasilianer at komme til Europa og især Italien, hvor tingene er mere taktiske. Kaká og Pato slog igennem med det samme, mens det tog Silva længere tid at tilpasse sig europæisk fodbold. Han var dog ventetiden værd.

Men overall er jeg spændt på at se hvad der sker i transfervinudet, da jeg kunne forestille mig at der er flere spillere på vej ud af vagten, hvor ikke alle skal erstattes.

I forsvaret kunne Mesbah og Didac meget vel være på vej ud, men jeg tror næppe de bliver erstattet selvom jeg kunne ønske det, da vi har Constant, De Sciglio og Antonini som kan dække den plads, så vi ren talmæssigt har den kvote vi skal bruge dertil.

Af midtbanespillere må spillere som Flamini, Strasser og Traoré være trætte af deres situation. Hvis vi henter et lejemål ind, som erstatning for De Jong, kunne jeg godt forestille mig at alle tre fik lov at smutte.

Helt fremme er spørgsmålet om Pato vil forblive krukket, og om man har tænkt sig at udleje Niang, for at give ham noget erfaring. Robinhos situation er endnu uvist, men et bytte med Filipe vil ikke være dumt, såfremt man kan få aftalen istandsat.

Så handler det også lidt om Allegri vil tilbage til sit foretrukne system, eller om han gerne vil beholde vores 4-3-3, som endelig ser ud til at fungere.

Samtidig skal man også bare se at få udlejet unge spillere som Mattia Valoti og Adria Carmona.
Håber godt nok, at Allegri beholder 4-3-3 systemet og ikke kigger efter spillere til det gamel system igen. Som du siger, er vi endelig ved, at få det til at fungere.
Som Galliani flere gange har udtalt, så kræver indkøb, at vi forkorter truppen en del, hvilket jeg håber sker. Vi har alt for meget fyld, også spillere som trækker en større hyre end de reelt fortjener.
Er lidt bange for, at skaden til NDJ kommer til at kunne mærkes på spillet begge veje.
Forza Milan!
Det kommer helt sikkert til at kunne mærkes at De Jong ikke er der længere. Jeg synes ham og Montolivo har været fabelagtige sammen, siden Allegri fik en smule hjerne og spillede dem sammen kontinuerligt.

Jeg tror at flg. spillere smutter for sure:

Didac Vila
Mathieu Flamini
Rodney Strasser
Bakaye Traoré
Mamadou Niang(lejemål/muligt salg)

Så er der de usikre:

Robinho
Djamel Mesbah(Ham her, fordi han endnu ikke har forstået at han er en skamplet på vores flotte trøje, og har været det fra dag 1).

Som nævnt før kunne jeg også godt tænke mig at man smider Carmona og Valoti afsted på lejemål.

Det er hele ni spillere, som gør at vi ryger ned på 23 mand(plus unge Petagna). Her skal der så smides et par nye spillere på. Mine ønsker er Ogbonna og Schürrle, men det er nok alt for håbefuldt. Dernæst forestiller jeg mig at man leder efter en lejespiller for resten af sæsonen som erstatning for Nigel de Jong, men jeg tror ikke det bliver nogen stor spiller med Muntari på vej tilbage fra skade.

Så glem navne som Nainggolan og Strootman, det lyder i mine ører alt alt alt for urealistisk.
Nå, så kom der et officielt indledende bud fra Santos på Robinho.

http://football-italia.n…binho-talks
Annonce