Snak

Mere indhold efter annoncen
Har lige designet en aktivitetsplan/rejseplan for Galliani det næste stykke tid.

Han kan passende starte på Via Turati, hvor han begynder at udlodde ubrugeligt fyld og udueligheder til diverse agentnetværker. Mesbah, Strasser og Traoré kan passende tilbydes til franske, italienske og sågar tyrkiske klubber. Luca Antonini har tilsyneladende bejlere fra lidt flere lande, hvorfor er svært at svare på, men det kan muligvis have noget at gøre med at han har spillet regelmæssigt på et historisk set, storhold. Galliani kan passende finde dvd’en frem, hvor Antonini kaster sig ned i en heroisk glidende tackling imod Barcelona. Det var faktisk en sublim aktion fra den hovedløse kylling. Man kan vel hente et sted mellem 6-8mio€ for de 4 spillere.

Galliani har tilsyneladende haft møder med Princes agent samt spilleren selv. Og med tanke på de præstationer, som han har leveret denne sæson samt at han mener han fortjener mere i lønposen, kunne det godt tyde på at vi står foran et exit af ghaneseren. Derfor kan Galliani passende begynde at smide hans navn ud i netværket, samt begynde at finde en erstatning for Prince, der har kvalitet. Prince kan vel indbringe omkring de 10mio€.

Første stop på rejsen fra Via Turati er naturligvis Genoa. Først og fremmest skal Galliani se om han ikke kan forlænge lejeaftalen med Constant, eller eventuelt købe ham for en slik. Constant er naturligvis en midlertidig løsning på venstre back i manglen på bedre alternativer. Jeg er ikke vild med at De Sciglio skal over i venstre, da det er mest naturligt for ham at spille i højre siden trods han ikke er ueffen med venstrepoten. Genoas præsident Preziosi virker som en mand der ofte har drukket for meget, når han handler på transfermarkedet, og det skal udnyttes med nogle flasker vin mens Acerbi skal diskuteres. Man må sige at Acerbi indtil videre har været en stor skuffelse. Springet fra Chiveo til Milan ser ud til at være et for stort spring for ham, og kan man sælge sin halvldel på 4mio€ tilbage til Genoa vil det være perfekt.

Inden Galliani forlader Genoa skal han et smut forbi Garrone, for ikke at høre om en Amelia samt 3-4mio€ er et godt tilbud for Santiago Romero.

Turen går videre til Parma, hvor Ghirardi skal overbevises om at lade os få Cristian Zaccardo mod nogle små penge, eller eventuelt smide Mesbah den anden vej, som der har været snak om. De kampe jeg har set Parma, har Massimo Gobbi set forfærdelig ud. Faktisk så forfærdelig, at Mesbah næsten kan betragtes som en forstærkning, men kun næsten. Hvis Garrone, i Sampdoria, desuden har været fuldstændig afvisende overfor et salg af Romero, kan Galliani passende lægge en forespørgsel på Mirante.

På turen fra Parma mod Torino skal Galliani ignorere opkaldene fra en febrilsk agent for Flamini. Agenten har til sin egen store overraskelse ikke fået tilbud fra Manchester United og Real Madrid på Flamini, og vil nu gerne have sin spiller til at blive i Milan.

I Torino skal der snakkes med Cairo omkring Angelo Ogbonna. Cairo har lagt et stort prisskilt på Ogbonna, men et indledende bud på 10mio€ burde kunne lande en købspris på ca. de 15mio€, en halvpartsaftale skal heller ikke afvises. Ogbonna vil i min optik være et super match til Mexes, som har en tendens til at støde op i banen. Ogbonna har hurtigheden og overblikket til at bakke ordentlig op for franskmanden. Hvis Galliani har mod på det, kan han tage en rematch mod Conte, og fortsætte hvor de slap for næsten et år siden på San Siro.

Galliani skal sendes til Ukraine, og nærmere betegnet Kiev. Her skal han overbevise Dinamo Kiev om at købe nulbonen og floppet, Taye Taiwo permanent, samtidig med at Andriy Yarmonlenko kommer den anden vej, og vil give en betydelig opgradering på vores højrekant. 10mio€ + Taiwo synes jeg er et godt tilbud til Dinamo Kiev, og lad os få en ny ukrainer, ved navn Andriy, ind med kvalitet.

Herefter går turen til det kolde Sankt Petersborg, hvor Galliani skal spille lidt kostbar til at starte med, men derefter skal kaste sig frådende over tilbuddet på 10mio€ fra Zenit på Ignazio Abate. De Sciglio er manden der skal satses på, Abate har ikke ramt højt niveau siden mesterskabssæsonen samt Zaccardo vil være en fin rutineret gardering for den unge De Sciglio.

Inden turen går videre til Amsterdam, kan han lige slå et smut forbi Bukarest og tage en snak med Vlad Chiriches, som med garanti vil forårsage mere skaberi fra rumæneren overfor sin klub, Steaua Bukarest. I Amsterdam skal Galliani gå direkte og målrettet efter Christian Eriksen, som skal være erstatningen for Kevin-Prince. Eriksen har kontraktudløb i sommeren 2014, og derfor vil prisen ligge et sted mellem 10-15mio€. Han vil tilføje en masse arbejde, hurtig boldomgang, kreativitet, dødboldsekspertise og flair for spillet. Samtidig vil vi være et perfekt match til Eriksen i min optik. Jeg kan ikke forestille mig at hverken Barcelona eller Real Madrid har den store interesse i ham, samt han ville blive fast mand hos os, få en nøglerolle, og danne en stærk akse med Nigel de Jong og Montolivo. Roberto Mancini har brændt lidt en bro til Eriksen, fordi han ikke ville finde tid til at mødes med ham. Jeg har desuden svært ved at se ham gå ind på holdet i Manchester United, og Spurs har hentet Holtby, mens jeg kan frygte lidt konkurrence fra Liverpool.

De næste par dage kan bruges i Manchester og Newcastle for at pleje interesser. Santon i Newcastle samt spørge om Mancini ikke skal have endnu en midtbanespiller, Prince, som kun kan løbe fremad.

Der skal arrangeres et møde i Barcelona, hvor dagsordenen skal være Bojan. Klausulsprisen lyder pt. på 12mio€, hvilket er alt for højt med de ustabile præstationer, som Bojan har vist det seneste halvandet år i Italien. Den skal gerne genforhandles, og gerne et stykke ned, hvis han skal blive i Milan. Jeg ser ham som gardering for Il Faraone, og evt. på den offensive midtbane, fordi han fungerer ikke som falsk 9’er. Dertil har han ikke klassen.

Inden Galliani skal smutte af sted til Villarreal, kan han passende aflevere dvd materiale med Kevin-Prince til Real Madrid med hans mål mod Lecce, Arsenal og Barcelona. Gerne flere forskellige vinkler med målet mod Barcelona, når Florentino skal købe ind til sommer når Mourinho smutter fra Madrid. I Villarreal skal der forhøres om Zapata. Er han tilpas billig kan man sagtens signe ham som reserve til det centrale forsvar. Er han for dyr kan man godt forlænge kontrakten med Yepes, hvis han da ikke stopper til sommer.

Scoreskjortene pakkes inden turen går til Copacabana, hvor der på stranden skal indtages masser af pina coladaer samt tilbud på Robinho. Han kan vel hente en 7-8mio€ til sommer på ham, og vil give noget luft i lønbudgettet. Der er et hav af brasilianske klubber som vil have ham, og tage imod ham med kyshånd. Spørgsmålet er om hvor kræsen Robinho er på ny destination, fordi der er jo ingen tvivl om at Santos er hjerteklubben. Hvor meget han insisterer på at det skal være lige netop Santos, er så det store spørgsmål. Inden Galliani sætter kursen tilbage mod Milano, kan han lige give et kald til Lucas Mugni, og fortælle ham hvilken stor stjerne han bliver i Milan en dag.

Romero; De Sciglio, Mexes, Ogbonna, Constant; Montolivo, de Jong, Eriksen; Yarmolenko, Pazzini, El Shaarawy. Der har vi så holdet, der kan vinde Uefa Cuppen 2013/14.
Var på en god restaurant i Milano sidste uge og der kommer der så 2 unge mænd ind. Godt med bling og man kan se folk genkender dem. De får bordet lige overfor og de får straks serveret vin osv.
Min kone overhører at den ene af de unge mænd præsenterer sig som Prince (nej desværre ikke Milans Prince, ham her er cirka 18-19 år gammel).

Da jeg er ved at betale spørger jeg om det mon var en fodboldspiller og den flinke tjener fortæller at det er han. AC Milan spørger jeg så og han svarer nej nej bare et lokalt hold. Nogen af jer der har en idé om hvem det var?
Overhovedet ingen anelse om hvem denne "kopi" Prince skulle være. Det afhænger nok også lidt af, hvad der defineres som lokalklub.
Ja lidt underligt søgte selv lidt via google og på Monza´s hold.
Men det må så være et rigtig lille lokalt hold, bare underligt at restauranten gik lidt i stå over nogen man aldrig har hørt om fra fodboldens verden.
Men ok konen kan selvfølgelig have hørt forkert.

I øvrigt: Hvad er det med AC Milan og Inter - de må vel næste være de 2 rivaler i verden der køber/bytter flest spillere mellem i hinanden (eller tidligere spillere fra klubben).
Nu igen med de meget stærke Balo rygter i dag oven på Belusconis dementi.
Jeg forstår sgu ærlig talt ikke hele den missære med Kaká. Fordi manden har været i Milano, og udtaler at han vil gøre mere eller mindre alt for at komme tilbage til klubben, og at lønnen absolut ikke skulle stå i vejen.

Så har jeg svært ved at se hvad der skulle forhindre. Med tanke på den løn, han hæver i Madrid burde han kunne finde en løsning, så han på en måde kan betale sig ud af sin resterende del af kontrakten.

Enten vil man ikke have ham i Milan, eller så er der noget med Madrid og Kaká, som åbenbart er uløseligt på en måde.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det også sagtens være at jeg har for høje tanker om Kaka, men jeg (vælger?) også at tro at han villig er til at gå betragteligt ned i løn, for at slutte ordentlig af i europa, i selvsamme klub han fik sit helt store gennebrud og blev kåret som verdens bedste fodboldspiller. Men igen man ved sgu aldrig.
https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
Harry, hvor i Milano var I - hvilket kvarter? Det kan jo hjælpe på at finde klubben.

Ellers skriv til Dan Thomassen på Facebook. Han spiller i US Triestina og ved måske noget om de lokale talenter. Og han virker som en standup fyr.
Bishop,

Jeg deler de tanker om Kaká. Det er jo kendt at Madrid ville sælge os ham for 10mio€, mens vi kun ville låne ham.

Jeg tror Kaká står et sted, hvor han selv skal punge eller give afkald på fremtidig indtjening for at komme videre i sin karriere.

Desuden er jeg rimelig sikker på at Allegri ville klappe i sine små hænder, hvis han fik Kaká i sin stald. Fordi det ville betyde at han ville kunne gå tilbage til sit foretrukne 4-3-1-2 system, fordi Kaká skal bruges som playmakeren. Holdet vil heller ikke være så afhængig af en Kaká i fart, da både Faraoen, Prince, Bojan og Robinho tilbyder dette imod sidste gang han var i Milano, hvor han var flankeret af Ronaldinho, Clarence og Pippo.

Man vil kunne bruge Kakás flair og gode pasninger til at sætte de andre op, som kommer i fart. Det vil være en anderledes Kaká, men også på et anderledes hurtigt Milan-hold.

Det er dog hypotetisk, selvom jeg dog godt kunne ønske mig et scenarie hvor Kaká returnerer til klubben.

Der var også en smule nostalgi i mig, vedrørende Beckham rygtet.
Kan jeg ikke på en eller anden måde forbyde jer at snakke om Kaká? Anmelde jeres indlæg kunne være en mulighed.
Nej..

http://www.football-ital…a-loan-idea

Og nu kan vi så bruge resten af januar måned på at læseom "confirmed spekulations"
https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
Annonce