Snak

Mere indhold efter annoncen
Så blev den lukket! Men ikke mange positive bemærkninger til den kamp :)
http://www.whoateallthepies.tv/wp-content/uploads/2012/11/15-Dejan-SAVICEVIC-Panini-Etoile-Rouge-de-BELGRADE-1991.png
Sådan Balo.

Det bliver godt at få Zapata tilbage.

FT. Dejligt!
Ringe defensiv? Ja, men til gengæld er jeres offensiv meget imponerende.....

I øvrigt underholdende fodboldkamp og naturligvis fortjent Milan-sejr.
Jeg synes, at mange på bold.dk mangler storsind og tolerance. Hvorfor skal folk tales ned til eller kaldes idioter eller vrøvlehoveder, fordi man har en mening som går imod DEM? Ingen har patent på sandheden og der bør være plads til meningsforskelle...
Puha, det holdte sgu hårdt. Ikke et sekund sad jeg tryg tilbage i sofaen, fordi vi var rystende usikre i bagerste geled. Der er mærkbar forskel ved bare at skifte Zapata med Bonera.

I øvrigt var det stærke indhop fra Pazzo og Muntari. Nocerino har spillet sig tættere på et salg.
Nocerino er decideret elendig og kæmper ikke ligefrem for en ny kontrakt modsat Flamini.

Shaarawy mangler i den grad selvtillid, hvilket hans afbrændere vidner om. Heldigvis er Pazzini så hamrende iskold i feltet.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det var noget af en kamp i går, dejligt med et comeback, forhåbentligt forplanter det sig i spillerne, så selvtillidskontoen kan blive fyldt igen.

Flamini gjorde det fortrinligt igår, vi skal vel nærmest helt tilbage til Ronaldinho tiden, for at se Flamini være ikke bare en midtbanefighter, men også en gennembrudstærk midtbanespiller, der giver en ekstra dimension til angrebet, en ekstra dimension der er afsindig vigtig, for at vi kommer til at skabe nogle flere chancer. Det er tydeligt at vi skal have mindst En, udover Monto på midtbanen, der kan bidrage i det offensive for at vi kan skabe flere chancer.

Det er så til gengæld ikke specielt positivt at se på SES i øjeblikket, han er fuldstændig tappet for selvtillid, det bliver svært for Allegri her de sidste kampe, skal han forsætte med, at starte med SES og så håbe på at SES kommer over sin dårlige periode, eller skal han ofre SES for en ret så skarp Pazzo?

Nu krydser jeg fingre for at Roma tager point mod Viola i næste runde, et 4 points forspring inden vi selv skal møde Roma kunne sagtens gå hen og blive nødvendigt, for at vi kan sikre os den vigtige CL plads.



https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
Det er en balancegang, om Allegri skal vælge det ene eller andet.

Vi får masser af bredde med 4-3-3, men til gengæld mangler vi noget i boksen, da forreste mand, Balotelli, ofte søger ned i banen for at hjælpe. Det gav pote, da Pazzini kom på banen.

Derfor kunne det være optimalt at prøve med en 4-3-1-2 med Boateng på den offensive og Balotelli og Pazzini i front.

En anden spændende og offensiv formation kunne være 4-2-3-1 med Shaarawy venstre, Boateng højre, Pazzini på toppen og Balo lige bagved. På midtbanen Montolivo og Flamini.

Bare Nocerino ikke får mere spilletid!
Jeg hælder selv mest til den første løsning, Pazzo fungere jo også fint, som indskifter.

Mht Til Nocerino, så håber jeg at vi i næste kamp stiller med Flams, Monto og Muntari på midtbanen. Nocerino havde en fanton sæson sidste år, men jeg håber han har sæsonen på DVD, så han har noget at vise til børnebørnene, for det var vist en enlig svale, der ikke kommer til at gentage sig.
https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
Som en bruger skrev på vores danske forum - Nocerinos Milan-karriere døde den dag, Zlatan blev solgt.
En ting er han ikke scorer mål, det gjorde Gattuso sgu heller ikke, en anden ting er at han ikke sætter en fod rigtig. Det første kan jeg gå med til skyldes Zlatan, det andet må han selv holdes til regnskab overfor. Og når han så samtidig ikke kæmper røven ud af bukserne, så er der ikke meget der taler for at han skal fortsætte i Milan.
https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
Annonce