Snak

Mere indhold efter annoncen
Milan havde allerede i 2009 deres fremtidige venstre-back så godt som i hus. Men Galliani´s nærrighed ødelagde den handel. At han så gav tandsættet skylden kan man efterfølgende kun grine af.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Er enig med Ace, jeg kan også godt se fremtidsperspektiverne i Criscito, men tror du man henter ham, nu hvor Didac er kommet til? Så skal Antonini ihvertfald også hældes ud til sommer, når Janku (endelig) forsvinder.

Santon har ikke kunnet følge op på gennembruddet han fik for snart et par år siden, men ham så jeg også gerne i Milan. Et forsvar med Santon-Nesta-Silva-Criscito syns jeg, på papiret, lyder spændende. Men hvor realistisk det er at vi kan få en spiller som Santon er nok noget tvivlsomt. Er han ikke lejet ud til Cesena egentlig eller?

Så skal man bare have fundet en ordentlig afløser til Nesta(Sokratis fin som aflastning, bare ikke startspiller). Så man kan sige at vi har rigeligt med udfordringer på den defensive front.

I øvrigt mht. de tal Shev smed på bordet igår er det påfaldende at se at Real Madrid generer 4 gange så meget som os på Match Day. Det er vitterligt tal der rykker noget, og som Shev også påpeger, så trænger det til gevaldig opgradering hvilket nok ikke kommer medmindre man kaster sig ud i et stadionprojekt af en art.
AC Milan Campioni D\'Italia 2011. Forza Rossoneri!
Milan havde allerede i 2009 deres fremtidige venstre-back så godt som i hus. Men Galliani´s nærrighed ødelagde den handel. At han så gav tandsættet skylden kan man efterfølgende kun grine af.


Ja, det var dumt. Men egentlig ved vi jo ikke sandheden om MilanLab nedlagde veto mod indkøbbet, fordi hvis de gjorde forstår jeg ham godt. Men det virker bare påfaldende at man pludselig efter næsten done deal begynder at plapre løs om et tandsæt der giver muskulære problemer, og hvis det ikke passer er det i særdeleshed synd for Cissokho, at man smider det på ryggen af ham. Og når man ser efterfølgende har han knap misset en kamp for Lyon, så alt i alt ligner det en tåbelig undskyldning fra Galliani.
AC Milan Campioni D\'Italia 2011. Forza Rossoneri!
Dejligt, at næsten alle er tilbage fra de uendeligt mange skader. Nu drejer det sig bare om Tottenham tirsdag.
.
Med tanke på at Cissokho gik gennem lægetjekket i Lyon uden problemer ganske kort efter at han blev kasseret i Milan, så er det svært at tolke som andet, end et forsøg på at forhandle prisen længere ned.

Tåbeligt træk af Galliani. De €15M man var nået til enighed om var en ganske fin pris for en spiller med det potentiale.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det hjælper på det ja, men vi har trods alt stadig en lille liste at gøre godt med.

Antonini
Prince
Zambrotta
Inzaghi
Amelia
Strasser
Ambrosini
Legrottaglie

Og Nesta er der stadig lidt tvivl om hvor klar han er, men ved ikke om de tør smide ham i aktion mod Parma eller man venter til CL-kampen. Pirlo er også først lige returneret, hvilket betyder at han så når vanligt niveau omkring juli.

Prinsen må for min skyld meget gerne snart være tilbage. Savner hans vilde aggressivitet, små opgør med en tilfældig modstander som han pludselig ser sig sur på plus han attitude.
AC Milan Campioni D\'Italia 2011. Forza Rossoneri!
Med tanke på at Cissokho gik gennem lægetjekket i Lyon uden problemer ganske kort efter at han blev kasseret i Milan, så er det svært at tolke som andet, end et forsøg på at forhandle prisen længere ned.

Tåbeligt træk af Galliani. De €15M man var nået til enighed om var en ganske fin pris for en spiller med det potentiale.


Er enig i din fortolkning, for manden var knapt blevet skrottet inden Lyon hentede ham. Og ja, han har potentiale, og det er der mange Lyon-spillere der har, men under Puel syns jeg ikke det er imponerende hvad han får ud af Cissokho. Men der peger jeg på Puel som problemet.
AC Milan Campioni D\'Italia 2011. Forza Rossoneri!
Jeg tror nu ikke så meget Galliani havde skylden den mislykkede Cissokho handel. Vi skal nok et hak længere op i hierakiet der. Silvio ville sidste sommer ikke af med penge til transfers hvorfor man også solgte Kaka og Gourcuff for 80 samlet. Det til trods var der stadig et underskud på 10 mio. euro i klubben.

Det transferbudget der nu engang var (angiveligt 14 mio euro) ville Silvio nok gerne have et "navn" for. Han savler hver gang han kan få noget PR på den konto. Her passede Cissokho ikke ind. Det nærmeste man så kunne komme et navn var Huntelaar som samtidig også var oplagt af regnsskabsmæssige grundet Reals gæld til Milan. Efterfølgende er jeg dog også glad for at Cissokho ikke blev købt da han ikke har været meget værd i Lyon. Huntelaar var dog heller ingen succes men han blev sendt afsted for samme pris som han blev købt.

Uanset hvad mangler man dog en venstre back og jeg kan ikke se hvem det skal være. Milan bruger ikke over 10 mio. euro på en back og så er udvalget noget mindre.
Huntelaar er vel noget af det kedeligste navn vi har hentet de senere år. Nu har jeg set ham spille for Schalke på eurosport, og han laver da mål. Men han laver jo intet overhovedet, så han kan da være glad for at spille ved siden af Raul.

Men din PR-omtale er nok meget godt ramt, og selvom han er under anklager nu grundet hans lyst til meget ungt kød, så ligner han stadig en der nyder at stå foran kameraerne og snakke. Fordi det forhindrede ham ikke i at fyre et par sjove kommentarer af til verdenspressen selvom man forsøger at sætte ham under pres. Han henter nok bare Sarkozy ind som advokat igen, hehe.

Jeg betvivler dog ikke talentet på Cissokho, fordi siden Puel har taget over i Lyon har man fået en kronisk syge for at underpræstere på trods af et efter fransk standard, ret godt materiale.
AC Milan Campioni D\'Italia 2011. Forza Rossoneri!
Pirlo og Nesta spiller fra første fløjt imorgen og Van Bommel starter centralt på midten. Det tyder på at Pirlo kommer til at spille den venstre side af midtbanen og nok Gattuso på den højre. Det var de vigtige ting fra Allegri på pressemødet idag.

Kampens udfald er der ikke tvivl om. Det bliver maks et point fra et stadig mere fantasiforladt hold. Desuden vinder Inter ude over Juve og med en sejr i Firenze har man sat sig i stilling til at overtage førstepladsen inden man møder Bayern.
Annonce