Snak

Mere indhold efter annoncen
"Jamen, han spillede da fantastisk? Det har da intet med hype at gøre. At han er et tydeligt talent er heller ikke hype, det er bare min oplevelse af manden. Og du må meget gerne forklare mig linket til Rui Costa. "

Du har selvfølgelig ret til din opfattelse af spilleren, men det påvirker ikke min mening om at jeg syns manden er blevet hypet vanvittigt på et, hvad jeg syns, meget spinkelt grundlag. Rui Costa er sportsdirektør i Benfica.

"Ikke for at lyde dumsmart, men jeg vil meget gerne se de artikler. Det kan godt være du har ret, jeg vil bare gerne se det. "

Dem må du selv finde frem til, jeg er på arbejde.

"Han er stadig ung og jeg er sådan set ikke i tvivl om at han kommer til at spille i en større klub en dag."

Det er også en mulighed, hvis han forbedrer sit defensivt spil mærkbart. Umiddelbart vil jeg skyde ham til en karriere i det spanske, da man i Italien gerne ser backer med en form for defensiv kvalitet. Så vil ikke blive overrasket hvis han pludselig en dag spiller for Atl.Madrid eller lignende. I min verden er han ikke mærkbart bedre end Emanuelson på backen, derfor skal han ikke bringes til Milan for den latterlige sum, man vil have i Benfica.

"Jeg har aldrig påstået Nuno Valente eller Phil Neville (??) var Milan niveau."

Nej, men grundlaget for diskussionen var jo at finde en kvalitativ back til Milan. Derfor min nedskydning af en mand som Nuno Valente.



AC Milan Campioni D\'Italia 2011. Forza Rossoneri!
Fair, vi kommer ikke tættere på en konklusion her ;)
Mht. slutprogrammet ser vores program noget broget ud ifht. Napolis. Derfor blir de indbyrdes opgør med dem, men også Inter(som slet ik er afskrevet) essentielle. Alle tre hold skal møde hinanden. Milan-Inter naturligvis på San Siro, mens Napoli kommer på besøg hos os, og Inter skal en tur til Napoli. De tre kampe kunne meget vel afgøre hele svineriet.

Syns dog, som skrevet står, at vores program ift. Napolis ser en del sværere ud. Så kan man kun rose Napoli for deres pointantal ifht. vores.

Vi har mange svære udebaneopgør:

I Torino mod Juventus
I Palermo på Barbera, hvor de virker næsten uovervindelig(man kan håbe Zamperini snart skaber kaos med en hovedløs fyring af Rossi)
I Firenze mod Viola, som har en katastrofe ude, men har gjort det ganske godt hjemme på Franchi.
I Rom mod Roma, hvor jeg dog syns vi de sidste par gange har spillet bedst, fordi Ranieri ikke kan gemme sine spillere så meget på hjemmebane.
Og vi slutter af mod Udinese i Udine, som i år har en god sæson modsat sidste år hvor det vel kun var Di Natales skyld at de blev oppe.

Også har vi godt nok de to hjemmebaneopgør mod de to andre mesterskabskandidater.

Napoli skal modsat kun til Palermo og Juventus, udover et besøg hos os. Så har de hjemmebanefordel mod Lazio, Udinese og Inter.

Så syns sgu ærlig talt Napoli har klaret det flot.
AC Milan Campioni D\'Italia 2011. Forza Rossoneri!
"Fair, vi kommer ikke tættere på en konklusion her ;)"

Det helt okay. Vi har hver vores subjektive mening om Fabio Coentrao.
AC Milan Campioni D\'Italia 2011. Forza Rossoneri!
Allegri har udtalt at han har disse 5 spillere klar til midtbanen:

Gattuso, Flamini, Seedorf, Merkel og Janku, mens Silva er en nødløsning på pladsen.

Som jeg tolkede hans pressemøde handler det om hvem der skal spille i midten med Flamini og Gattuso på hver sin side. Enten Silva eller Seedorf.

Jeg tror dog det bliver Silva da Allegri samtidig sagde at han helst ikke ville starte med alle angribere på banen. Han vil gerne have noget at skifte ind. Derfor er det enten Robinho eller Pato der kommer på bænken. Derfor vil Seedorf nok spille den offensive midt.

Abate er blevet klar men det er dog tvivlsomt om han starter.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er da ultra fesent ikke at starte med alle tre offensive spillere, når vi er på hjemmebane og skal vinde.
____________________________ [b]Now, we must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most, and that is the indifference of good men. [/b]
Omvendt er det jo ikke nødvendigt med et all-out-attack fra kampens start. Hvis et angreb med Pato-Binho-Ibra ikke fungerer vil vi, uden Pippo, mangle alternativer på bænken til at ændre slagets gang. I store perioder af kampen i morgen, vil vi nok forsøge at trække tempoet ud af kampen. Det er en af de få kompetencer som Seedorf stadig indeholder. Desværre både på godt og ondt. Jeg er mere bekymret over de tre tonsere(+Clarence) manglende evne til at spille bolden kvalificeret op til angriberne. Der er ofte for meget headless chicken over Gattuso, men reelt også Flamini.


Tja, der er både for og imod. Jeg havde nu også håbet på at alle tre startede inde, istedet for at stille en lidt svagere offensiv når vi nu spiller hjemme.

Lavezzi har desuden fået tre spilledages karantæne for hans spyttekonkurrence med Romas Rosi, og skulle derfor være ude at opgøret mod os. Han ville ellers være et farligt våben i deres kontramaskine, som jeg er overbevist om de vil spille. Så er der bare lige Cavani...
AC Milan Campioni D\'Italia 2011. Forza Rossoneri!
Hvad er det nu ham den store Milan fan fra Italien hedder? Ham den gamle der råber og skriger

Edit: Når ja, Tiziano Crudeli.
Ja, han får nok et hjertestop eller to i aften.

Der går rygter om Clarence skal en tur til USA til sommer, når kontrakten udløber. Og det passer ham vel egentlig godt, da tempoet er urimelig lavt i den liga.

Allegri har desuden udnævnt følgende mand til aftenens kamp mod Spurs:

Målmænd:
Abbiati
Amelia

Forsvar:
Abate
Antonini
Jankulovski
Legrottaglie
Nesta
Oddo
Papastathopoulos
Thiago Silva
Yepes

Midtbane:
Flamini
Gattuso
Merkel
Seedorf
Strasser

Angreb:
Ibrahimovic
Pato
Robinho.

Jeg håber lidt på den her opstilling:

Abbiati: Abate, Nesta, Yepes, Antonini; Gattuso, Thiago Silva, Flamini; Robinho; Ibrahimovic, Pato.

Hvis Sokratis kunne finde ud af at spille venstre back, lod jeg ham gerne spille den istedet for uduelige Antonini, som helt sikkert får sit hyr med at holde styr på Aaron Lennon.
AC Milan Campioni D\'Italia 2011. Forza Rossoneri!
Annonce