Snak

Mere indhold efter annoncen
Så længe Mexes ikke går ud og dementerer rygtet, tror jeg nu at der er noget om snakken. Taiwo har jeg ikke det store kendskab til, men er han habil og på fri kan det ikke været helt skidt. En skam han ikke er EU-borger. I forhold til sommerens transferbudget vil det være intet mindre end fremragende, hvis bagkædens ømme punkter ikke koster den store overgangssum.

Selvom Janku var en positiv overraskelse sidst ville det ikke gøre mig noget med en kampklar Zambrotta mod Juve. De 20 minutter Emmanuelson fik, bekræftede desværre hvorfor Ajax i sin tid og nu Allegri tøver med at bruge ham på backpladsen.

Taiwo er en lidt underlig spiller. Han kan være aldeles fremragende, men kan på samme måde fuldstændig falde igennem. Bundniveauet syns jeg er utrolig lavt, men for helved der er gemt en tønde krudt i venstreskøjten. Jeg ville ikke have noget imod det, fordi alt er bedre end Antonini. Samtidig er han en mand der i de kommende år formentlig peaker, så syns ikke tanken er så dum endda.

Og økonomisk set ville det være vanvittigt, og fantastisk hvis man kunne hente Mexes og Taiwo ind til 0kr., og udelukkende skal sørge for en habil løn til begge. Det kan næsten ikke gøres meget bedre. Så ville der faktisk være ret godt styr på defensiven, og man ville kunne kigge efter en trequartista type uden hast da både Robinho og Prince behersker rollen ganske udemærket.

Mht. Ganso er jeg ikke så ked af det når manden ikke engang er returneret fra sin skade endnu. Syns det er rimelig offensivt af manden at snakke løs om et evt. skifte når han har været langtidsskadet. Og syns historierne med Ganso næsten er parallelle med Neymar, hvor de blir spurgt ind til en specifik klub og bjaldrer løs om deres store drøm. Tror Ganso har glemt at Sneijder spiller samme plads som ham...
AC Milan Campioni D\'Italia 2011. Forza Rossoneri!
Mit elskede Napoli var pivringe, i hvert fald i anden halvleg, og Milan var virkeligt gode. Sjældent har en sejr været så fortjent. Jeg sad på Café Sporten på Falconer Allé og så kampen, hvilket ikke var en udsøgt fornøjelse. Jeg er dog alligevel glad for at Napoli overhovedet er på et niveau, hvor vi spiller sådan nogle kampe.

Tjek mine reflektioner her, hvis I vil. http://ponderingcalcio.n…-a-new-dawn
Italien - Napoli Danmark - Napoli Spanien - Napoli England - Napoli http://ponderingcalcio.net/
Ifølge Gazzettaen bliver Robinho erstattet af prinsen i morgen, som den eneste ændring i forhold til Napoli-kampen. Det virker på sin vis fornuftigt nok, da Juve formentlig vil spille med musklerne. Aquilani er desuden stadig skadet.

Det kunne godt gå hen og blive en lettere uskøn forestilling.





Regner sgu heller ikke med smukt spil, men regner nu med at vi vinder :)

Thiago Silva og Zlatan scorer.
http://www.whoateallthepies.tv/wp-content/uploads/2012/11/15-Dejan-SAVICEVIC-Panini-Etoile-Rouge-de-BELGRADE-1991.png
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Bliver godt nok spændende med Italiens største kamp i vente i aften. Juve er et såret dyr, der skal have point, og det samme skal vi for at holde fast i afstanden ned til Inter og Napoli.

Kom så Milan!
Man må forvente at Juve-spillerne vil kæmpe som vilde dyr, såfremt de stadig bakker op om deres træner. Mod Inter kom de foran og parkerede derefter bussen i hele anden halvleg. Den situation skal helst undgås i aften og derfor vil det, surprise surprise, formentlig være afgørende om vi kommer foran eller ej. En af Gobboernes store svagheder i denne sæson har været den manglende evne til at være spilstyrende og dominere kampene. En hurtig scoring fra os vil tvinge dem frem og give plads til kontramuligheder, et aspekt hvor særligt Pato var livsfarlig mod Napoli.

Krasics form har været nedadgående siden efteråret og hans relativt et-benende driblinger virker umiddelbart til at være læst af de fleste Serie A hold. Derfor kan duellen mellem ham og Janku dog stadig gå hen at blive afgørende. Tjekken overraskede positivt i sidste kamp, men blev kun udfordret i ringe grad, hvilket formentligt ikke bliver tilfældet i aften.


edit: Pato har eftersigende feber og er tvivlsom.. dammit.

"Juve er et såret dyr,"

Hej hej Allegri.
____________________________ [b]Now, we must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most, and that is the indifference of good men. [/b]
Gult til to af de bidske hunde. Det skal gerne blive ved det.

Mon ikke prinsen udgik på grund af det skrub ham fik i sammenstødet med Melo. Skidt hvis han er skadet.
Det er virkelig skidt hvis prinsen er skadet, og han har sgu været uheldig på det sidste. Hiv den nu hjem. Zlatan eller Cassano må sgu få lave en pind før eller siden. Jeg er ikke i tvivl om at vi holder nullet.
[i]Was speaking to this 13 year old girl on facebook when she said to me \"I am an undercover cop\" I thought wow... a job like that at her age! [/i]
Annonce